Dziś na tapetę trafia spółka InterRAO – jest to Litewski koncern energetyczny, sprzedający na Litwie Rosyjski prąd ze swojej spółki matki InterRAO UES  – notowanej w Moskwie. Spółka ta jest znana łapaczom dywidend ze względu na to, że płaci ładne dywidendy po 10% rocznie i jest to w miarę stabilny biznes, mający na Litwie silną pozycję. Czy tylko to? Postaram się na to odpowiedzieć w poście.

Jak ten biznes działa?

Największą jej wadą są spadające od kilku lat przychody i zyski spółki, jest to problem  związany z całym rynkiem energii państw nadbałtyckich – po prostu ceny spot energii elektrycznej tam spadają i ciężko będzie to nadrobić. Dodatkowo to elektrownia, więc ciężko wyśrubować wynik inaczej niż podwyżkami cen.

Szansą jest sprzedaż energii do Polski przez most energetyczny, jednak jego maksymalna moc to 500MW (docelowo 1GW). Warto jednak zauważyć, że w tym kwartale zyski w końcu ruszyły w górę, co prawda na poziomie całej grupy kapitałowej(a nie spółki IRL z której wypłacana jest dywidenda) ale jednak jest poprawa.

Pytanie tylko czy na długo? Cena zależy od kilku czynników:
– Ceny prądu z Rosji
– Kursu rubla do euro – oba im taniej tym lepiej.
– Średniej ceny spot prądu na Litwie i Nordpoolu.
– Siły wiatru na Litwie, która przekłada się na zyski z farmy wiatrowej. Oba im wyżej tym lepiej.
https://www.nordpoolspot.com/historical-market-data/

A dane wyglądają tak:

Ceny za 1kw za MWh na Litwie
2017 – średnio 34,86 euro
2018 – średnio 42,39 euro
Sila wiatru na Litwie
2017 – średnio 3313 MWh
2018 – średnio 3305 MWh – niewielka róźnica
Cena Eur/RUB
W 2017 – średnio 62,53
W 2018 – średnio 69,95

Dane te są dobre dla spółki, powinny więc w najbliższych kwartałach zwiększyć jej zyski, głównie dzięki wzrostowi ceny spot na Litwie – w tym kwartale spodziewamy się wzrostu zysków powyżej 20%. w terminie rok i dłużej, jednak nie spodziewam się dużych wzrostów.

Bilans można pominąć – spółka powoli się oddłuża, ma dużo gotówki, a bilans nie różni się znacząco od spółek energetycznych, z wyjątkiem mniejszego zadłużenia i lepszej generacji gotówki w cashflow min dzięki mniejszym kosztom.

 

Wyceny:
Teraz najważniejsza sprawa – dywidendy.  Spółka wypłaca ponad 90% zysku jednostkowego. W tym roku wypłaci w dywidendzie 7,1 mln euro, przy dzisiejszym kursie to 1,51 zł/akcje, a więc 11%. Dniem nadania praw do dywidendy będzie 14 maja, a dniem wypłaty 22 maja.

Warto zaznaczyć, że dywidendy pomimo sporych wartości procentowych, od trzech lat spadają. Co znacznie obniża wartość spółki w modelu DDM Gordona (popularna w USA metoda wyceniania spółek dywidendowych). Zakładając brak zmian wielkości dywidendy (co jest dość optymistyczne) mamy ~7,5zł, jeśli jednak zaczną rosnąć 2% rocznie (~wzrost pkb litwy), to mamy już wycenę dywidendową na poziomie 10zł. A przy 4% – już 16,6zł.
C/Z wynosi 7 a ev/ebit 6,6 więc ceny są już raczej neutralne porównując do rynku i wyższe niż w „Polskiej” energetyce.

 

Analiza techniczna:

 

W 4 kwartale 2017 nastąpiło przełamanie pierwszej linii trendu spadkowego, od tego czasu spółka porusza się w spokojnym trendzie wzrostowym. Po 14 maja (odcięcie dywidendy) kurs powinien zejść poniżej dolnej bandy kanału, możliwe że do 12zł. Po czym spodziewam się ruchu w stronę 14zł domykanie luki i ew. kolejne dobre wyniki.
Spółka trafi też do mojego przeglądu AT w tym miesiącu.

PODSUMOWANIE:

  • Spółka jest dobra na spekulację pod dywidendę, jednak za kilka dni ją odcinają.
  • Na spółce powoli tworzy się trend wzrostowy
  • Wyniki w tym roku powinny być dobre i powyżej oczekiwań, jednak kolejne lata ciężko będzie je przewidzieć min. zmniejszenie dopłat do parku wiatrowego bodajże w 2020.
  • Jeśli dywidendy ruszą w górę, to wyceny spółki prawdopodobnie się podniosą.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.