Site icon MarketRevolution.eu

IPO pracuj.pl – fajna spółka, ale…

IPO pracuj.pl - fajna spółka, ale...

IPO pracuj.pl - fajna spółka, ale...

Mamy obecnie kilka IPO, najlepszym biznesowo i najgłośniejszym jest IPO pracuj.pl dlatego mu się przyjrzę.

PODSTAWOWE DANE O EMISJI

Akcje maksymalnie po 82zł, aby się zapisać, trzeba wziąć 100 akcji do 17:00 24 listopada. Więc emisja będzie stosunkowo droga dla najmniejszych drobnych inwestorów, niemniej będzie to rzutowało na zwiększony popyt zaraz po rozpoczęciu notowań. Planują sprzedać 68,1 mln akcji.
Lock-up na 180 i 360 dni. Cashują się obecni główni akcjonariusze – głównie fundusz TCV sprzedaje 26,6% akcji, zaś sama spółka ma za dużo pieniędzy w bilansie.

Inwestorzy indywidualni i instytucjonalni będą mogli nabyć do (10%+10%) akcji Grupy Pracuj, co przekłada się na wartość całej oferty, przy cenie maksymalnej, w wysokości 1,1 mld zł. Spółka zastrzega, że oferta ta może zostać zwiększona do 32,86% akcji, jeśli zainteresowanie zapisami będzie znaczące. W tym przypadku wartość całej oferty rośnie do 1,8 mld zł. Zbliżając kapitalizację spółki do mwigu40.

 

KIM SĄ?
Jest to największy polski (64% przychodów z rynku z tego segmentu) i największy ukraiński portal z ofertami pracy (robota.ua).
Mają też oprogramowanie „eRecruiter” który wspomaga procesy rekrutacyjne m.in. pozyskiwanie kandydatów i  system zarządzania bazą kandydatów, screening oraz candidate experience, współpracę, a  także analitykę i raporty dotyczące procesu rekrutacji. Korzysta z niego 1500 podmiotów i mają bardzo wysoką retencję  klientów (97%).

Co ciekawe aż 83% sprzedaży pozyskiwana jest kontaktem bezpośrednim, callcenter i ecomerce zdobyły 70% klientów, ale ich udział w przychodach jest mały 17%. 60% przychodów to warszawa (a właściwie warszawskie korporacje).
Ukraińska noga biznesu działa również wśród dużych podmiotów, jednak stawki za pozyskanego pracownika, są znacznie niższe niż w Polsce. Ich udział w przychodach wynosi 12%.
W prospekcie widać też kto u nich głównie kupuje oferty pracy.

 

PRZYCHODY, ZYSKI I KOSZTY
Spółka jest prawdziwą dojną krową jeśli chodzi o marże aż 35%! i generowanie zysku.
Zaskoczyło mnie, że aż tak niskie mają koszty opłat za używanie oprogramowania oraz tak niewiele wydają na marketing przy tej skali (pewnie to też zasługa ich marki). Za to, zaskoczyło mnie, na płace idzie ponad 100 mln zł / rocznie. Niemniej tak dobrego  rachunku zysków i strat na próżno na GPW szukać.

Co ciekawe, koszty płac u nich to głównie umowa o pracę.

 

BILANS, GOTÓWKA I DYWIDENDY

W tym punkcie spółka również wygląda bardzo dobrze – dużo kasy, duży backlog, pomijalny dług.
W bilansie jedynie rzucają się w oczy koszty fuzji, które obniżają mocno kapitał własny.

 

Mają astronomiczne ilości gotówki i zamierzają przeznaczać min. 50% zysku na to. Widać,że spłacali też zadłużenie.

 

Jak będzie z ich wzrostem przychodów w kolejnych latach?

Na dobrą sprawę zależy to od czterech czynników:

CIEKAWOSTKI

Wrzuciłem tu rzeczy, które mają stosunkowo małe znacznie dla IPO czy analizy jej fundamentów, w chwili obecnej, ale mnie zaciekawiły.

Zacznijmy od tego, że ten prospekt to prawdziwa skarbnica wiedzy dla rekruterów oraz CEO i można z niego wyczytać bezcenne informacje, jakie zmiany zachodzą na polskim rynku pracy.
Jedną z najciekawszych jest szybkość odbicia po-covidowego w Polsce, branże które najbardziej ucierpiały po lockdownach … zatrudniły więcej ludzi.

 

 

Jest też nieduża emisja motywacyjna.

 

WNIOSKI

Osobiście uważam, że pracuj.pl dalej będzie się rozwijać, ale uważam, że bliżej 5-10% niż dwucyfrowo jak obiecują w wywiadach. I tu jest pies pogrzebany, bo emitują się przy c/z bliskim 25, a to już wartość dobra, ale dla mocno wzrostowych spółek, a nie spokojnego biznesu.
Dodatkowo nawet jeśli staliby się podmiotem dywidendowym, to przy obecnych cenach zwrot z dywidendy to 2-3% w granicach lokaty. Więc po prostu dla mnie są za drodzy. Innych większych zastrzeżeń nie mam.
Jednak w okolicy debiutu cena akcji może urosnąć, bo to najciekawsze IPO na chwilę obecną i wysoki zapis może zachęcić część graczy do spekulacji.

Exit mobile version