W tym poście odniose się do kilku kwestii:
fxcuffs, debat traderow oraz nagrody która przyznaję po raz pierwszy „giełdowe banany”, zorganizowanej w ramach facebookowej grupy giełdowi cynicy.

Zacznę od cuffsow.
Moja sytuacja związana z tym wydarzeniem jest ambiwalentna. Z jednej strony nie chce mieć z szeroko pojętym środowiskiem FX i tym konkursem w Polsce nic wspólnego. Powodem są patologie, często ograniczone horyzonty myślowe, kłamstwa i dziadostwo, o których wspomne w dalszej części tekstu. Moje niezadowolenie spotęgowała sytuacja gdzie zgłoszono do konkursu bloga spekulant.com.pl i pomimo tego, że jego autor chciał się wypisać, dziwnym trafem jakoś współwłaściciel tego wydarzenia nie mógł tego zrobić. Tłumacząc to siła wyższą. Czego nie skomentuję.
Z drugiej strony w ścisłej organizatorce wydarzenia są moi dobrzy kumple, którym zależy na środowisku FX w Polsce, w samym konkursie jest zgłoszonych kilka ciekawych projektów, a ja zaś jesienia obiecałem, że się w końcu pojawie, zrobię coś fajnego i nie będę nikomu szkodził (mowa tu o m1).
Dla mnie ta sytuacja jest kiepska, bo jakiejkolwiek decyzji bym nie podjął, to byłaby dla mnie zła i znajdą się osoby które się przypierdola (oczywiście pieprząc na mnie za plecami). Niemniej ja dotrzymuje obietnic i się pojawię 23 marca z fajnym tematem.

Jeśli chodzi o głosowania to od razu informuje na kogo oddałem swój głos z wyjaśnieniem:
– wydarzenie roku – specjalistyczne konferencje M1. po prostu jestem ich współorganizatorem z Temetem i wkładamy w to serce oraz ogrom czasu. Ludziom to się podoba, dajemy konkretna treść z ciekawymi wykładowcami i jesteśmy debiutem na tym konkursie. Mam nadzieje, że w finale spotkamy się z „traderzy dla traderow” Kuby i Kamila. Nie ukrywam, że ich impreza była dla mnie wzorem do naśladowania.
– analityk roku – Max Baczkowski – powód świetna praca nad propagacja jego metody pivotowej i ciągła nad wydarzeniem „panele TCS”.
– Osobowość roku – Temet Nosce –  za wymyślenie i dodanie flow w konferencje m1.
– blog roku – Okiem maklera. Przyznam, że to mój dobry znajomy piszący o giełdzie, ale zadziwił mnie jego rozmach. Dla mnie jego tempo przeprowadzania i opracowywania wywiadów jest nie do osiągnięcia, a on daje radę je utrzymać.
Brokerzy: Polski – efix (mają ciekawe rozwiązania i to uczciwy broker), dom maklerski – boś, zagraniczny – naga markets – powód dzięki nim mogliśmy znacznie zwiększyć skalę wydarzeń m1
portal – biznesradar. Powód jest banalny – dają za free dane które w USA kosztują około 300dolcow rocznie i bez nich af w Polsce by mocno ucierpiała. Mam nadzieję, że więcej osób ich pracę doceni.
– produkt roku – FX harvester pro – fajne narzędzie ułatwiające granie w mt4, a przede wszystkim pilnujące aby spread „przypadkiem” się nie rozszerzał na nasza niekorzyść.
publikacja roku – książka Longterm – jest to dobry podręcznik o inwestowaniu na GPW. Swoją drogą, ta kategoria powinna być podzielona pomiędzy publikację krótką filmową np. wywiady TJS o FT, a drugą za długą formę pisaną.

WYDARZENIE ROKU

Dodam, że mój blog zgłoszono w tym konkursie. Dzięki za uznanie, ja jednak to olałem, powody opisałem poniżej. Jak ktoś chce mi pomóc zwiększyć rozpoznawalność, to wystarczy, że po prostu wspomni o moim blogu czy analizach w grupach gdzie działam.

Ze strony M1 chce przekazać, że szykujemy ciekawy bonus (pełen konkretnej rzeczowej wiedzy) w trakcie wydarzenia. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Przejdę teraz na szybko do spraw debat i gownoburz na Polskiej scenie tradingowej.
Jak na ironię ludzie chcą mi wkręcić, że jestem częścią tego środowiska.
Odpowiadam stanowczo — nie jestem i nie zamierzam być. To czym się zajmuje to backtesty, analiza firm, zarzadzaniem, af i trochę at itd. chyba to się sporo różni od daytradingu, czyż nie?

Stąd na debaty chodzić mi się nie chce (z paroma wyjątkami), brać udział w gowboburzach i konceptach marketingowych tym bardziej nie chcę. Po prostu robię swoje, a jak ktoś chce rzeczowej dyskusji a nie pieperzenia głupot, pytań co sądzicie o i mądrowania się to zapraszam na grupę giełdowi cynicy https://www.facebook.com/groups/gieldowicynicy/ .

Nie wierzę też w żadna naprawę tego środowiska. Jego liderom zbyt zależy na ego i własnych interesach. Los oskalpowywanego przez brokera leszcza ich nie interesuje, tak jak patologiczne zagrywki niektórych osób, pozostałe problemy pst również. Ego, układy i kasa są po prostu dla nich ważniejsze.

Zresztą jak ktoś chce coś dobrego zrobić to zrobi – proste. Ja w razie co mam kilka pomysłów w zanadrzu do zrealizowania, jeśli ktoś chce podziałać i ma nadmiar czasu ,to niech napisze mi maila a dam mu kilka pomysłów. Nie trzeba umieć programować czy być ekspertem w jakiejś dziedzinie by pomóc.

Od razu mówię, żeby było jasne. Nie podoba mi się to co się dzieje na PST i od tego się odcinam. Z drugiej strony wspieram dobre projekty przykładem jest mój udział w konferencjach M1 oraz panelach TCS.

Przejdźmy do ostatniego punktu mojej autorskiej nagrody – giełdowych bananów.
Ostatni rok obfitował w różne wydarzenia związane z walkami na GPW. Postanowiłem coś z tym zrobić. Bezczelnie zagarnąłem pewne perjoratywne określenie na GPW i postanowiłem rozdać nagrody o nazwie „giełdowe banany” dla najbardziej skanalicznych zachowań związanych z polskim rynkiem kapitałowym.
Zdaję sobie sprawę, że mogę mieć z tego nieprzyjemności – takie jakie  kiedyś miałem za post o kózce kłaczuszce  ale zdaje sobie sprawę z ryzyka i postanowiłem wyrazić swój sprzeciw wobec patologii jakie widzimy na polskim rynku kapitałowym.

Kapituła konkursu dała trzy nagrody specjalne dla KNFu Marka „Niska szkodliwośc społeczna czynu” Chrzanowskiego., getbacku i fraktal trader.
Na resztę głosowali ludzie na grupie https://www.facebook.com/groups/gieldowicynicy/ . Nagrody otrzymuja:

Za przekręt roku nagrodę dostaje URSUS:
Wygrali zdecydowanie, miażdząc konkurencję. Cieżka praca rodziny Zaj… chociaż raz popłaciła 🙂

Kategorię najgorsze IPO/Zdjęcie z giełdy – Wygrał Vabun. Gratulacje dla Polskiego Beckhama. Chociaż bardziej niż wywiadem o pracy w tej spółce zaorać się już raczej nie uda.

Nasz rynek pokazuje też, że mamy solidnych prezesów. Kategorię wygrał Piotr „gnębiony przez system i kontrahentów” Surmacki znany z fachowców24 i proxyad. Po piętach deptał mu jednak rynkowy filozof – Prof. Filipiak Z Comarchu.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.