Zawód zwycięzca to kolejna z książek która opisuje sylwetki wielkich menadżerów którzy osiągneli zawrotny sukces w biznesie i zmieniali świat.
Książka została koncentruje się również na wielkich humanistach jak Zimbardo, ale nie o nich mi tu traktować.

Teva – (Pan Szlomo Yanai) Były szef firmy teva, największego producenta generyków na świecie. Jego kariera w biznesie zaczęła się kiedy Ehud Barak przegrał wybory i jego szansa na zostanie Szefem resortu wojskowego w izraelu została pogrzebana. Wtedy to zaproponował właścicielowi koncernu nawozowego że jeśli przetrzyma rok w tej firmie to go zatrudni jako prezesa, udało się. 
Po zdobyciu doświadczenia w branży chemicznej przejął prezesurę w Tevie 1 marca 2007.
Przy przychodach 8,4 MLD USD, odchodząc w maju 2012 przychody sięgneły 20 mld dolarów, a zysk netto – 4 mld dolarów.

Jego styl zarządzania koncentrował się na wyszukiwaniu na stanowisko menadżerów osób z silnym punktem widzenia gotowym go bronić i kontestujących nakazy zarządu. Obserwacji poszczególnych zakładów w celu wychwycenia niedociągnięć, słuchania podwładnych, ścisłego formułowania celów i pokazania ludziom że mają wspólny cel przez co jego wspólna realizacja rzutuje na sukcesy i wydajność.

Jako trudności w swoim sektorze zaznaczył potrzebę ciągłego motywowania ludzi do wyszukiwania nowych rozwiązań i tworzenia pasji z pracy.

W ciągu trzech lat EV firmy podwoiło się.

 

 

Tesco – (Pan Terry Leahy) w chwili obejmowania sterów w 1997 w Tesco już nikt nie wierzył, klijentela masowo kierowała się go konkurencji, zasoby finansowe firmy się kurczyły a pracowników ogarnął syndrom niemocy, C/WK było znacznie niedowartościowane.
Postanowił więc użyć środka ostatecznego i pozwolił klijentom na decydowaniu o wystroju oraz gammie produktowej sklepów, zaczął też analizę transakcji produktowych.
Dodatkowo tesco znacznie poprawiło warunki pracy swoich pracowników i postawiło na merytokratyczną drabinę awansów. 
W efekcie wartość Tesco w 2011 roku sięgneła 35 mld funtów, obroty 60,9 mld funtów a zysk netto 2,7 mld funtów. A kurs wzrósł czterokrotnie.
Ciekawostą jest fakt że Pan Leahy przeszedł całą drabinę społeczną począwszy od wychowywania się w slumsach.
Jego sposób zarządzania polegał na pokazaniu oraz podążaniu za jasną i silną wizją.

 

 

Yandex – (Pan Арка́дий Ю́рьевич Во́лож) – Twórca Rosyjskojęzycznej wyszukiwarki Yandex, sukces zawdzięcza temu że doskonale trafił w gusta i potrzeby użytkowników Runetu, dodatkowo skutecznie rusyfikując podstawowe usługi znane z Googla czy Microsoftu.
Uważa że celem Szefa je zebranie kreatywnych pracowników i nadanie im kierunku marszu, aby ich znaleźć organizują liczne konkursy z czołowymi rosyjskimi uniwersytetami.
Jego sposób na rozwój w Rosji polega na nieangażowaniu się politycznie i udziale Sbierbanku w akcjonariacie.
Kurs jest niestabilny, w ciągu ostatniego roku notował wzrosty.

 

 

Platige Image SA – (Pan Piotr Sikora), Jedyna Polska Spółka Publiczna w zestawieniu. Jego spółka specjalizuje się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D, realizacji cyfrowych efektów specjalnych oraz kompozycji obrazu na potrzeby produkcji reklamowych. Których firma zrealizowała ponad 2.500 co jest jej głównym źródłem przychodów. Dodatkowo zajmują się produkcją animacji i intr gier komputerowych.
Aby zapobiec wypaleniu pracowników daje im możliwość pracy nad ciekawymi dla nich projektami. Chwali i docenia głównego konkurenta na Polskim rynku – Ars Thaneę. Warto dodać że w akcjonariacie jest Tomasz Bagiński – twórca nominowanej do Oskara Katedry. A właściciele nie zamierzają sprzedawać swoich udziałów w firmie zewnętrznym inwestorom, ani nie chcą odczuwać ich presji, jej twórcy są po prostu pasjonatami.

Warto dodać że od 3ch kwartałów kurs mocno spada, a przez cały czas jego obecności na małym parkiecie trapi go niska płynność.

 

 

 

Yahoo (Pani Marissa Mayer) -Szefowa legenda, pracując w Google odpowiadała za kluczowe produkty jak mapy czy gmail. Przechodząc do Yahoo rozpoczęła sprzątanie tamtejszego nieporządku. Wprowadzając radykalne zmiany jak zakaz pracy zdalnej czy drenaż mózgów z innych firm. Dodatkowo poprawiła płace co pracownikom się spodobało.
Jej taktyka polega na bardzo silnej znajomości własnych produktów, oraz budowanie produktów z bardzo prostym interfejsem użytkownika, w ten sposób konsumenci się do nich przyzwyczajają.
Warto dodać że pracuje nierzadko po 16 godzin dziennie.
Kurs Yahoo! od czasu przejęcia przez nią sterów systematycznie rośnie.

 

 

Sofinnova Ventures – (Pan Brian Wilcove) Fundusz zajmujący się inwestycjami w nowe technologie, w chwili obecnej skupia się się na branży farmaceutycznej.
Portfel Pana Wilcove składał się ze spółek telekom, mikroenergetycznych i IT :

  • BayPackets Acquired – GENBAND
  • Calix Public – (NYSE: CALX)
  • Internet Photonics Acquired – Ciena
  • LogLogic
  • OnFiber Acquired – Qwest
  • Tele Atlas Acquired – TomTom

A obecnie:

Jego strategia inwestycyjna skupiała się na ścisłym poznaniu zarządu, zwłaszcza na sposobie radzenia sobie z kryzysami i wyciąganiu z nich wniosków. Dodatkowo silnie skanuje swoje spółki w celu znalezienia ich niszy i przewagi rynkowej. Sam chętnie przyznaje się do własnych błędów, niekiedy wartych miliony. Jest otwarty na nowe pomysły, nawet jeśli firmę prowadzą osoby młode lub z gorszą prezencją.

Piotr Voelkel – Drugi Polak w zestawieniu, postać ciekawa z dwóch względów.
Po pierwsze podobnie do  Krzysztofa Pawłowskiego, twórcy Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu opisanego w łowcach milionów wytoczył otwartą wojnę Polskiemu systemowi oświaty, który zabija kreatywność, niszczy zdolność współpracy i tworzy potulniaków bez pomysłu na przyszłość. Stąd chce stworzyć własny system szkolnictwa, wolny na każdym szczeblu od pruskiego systemu edukacji.
Po drugie to pierwszy Polski producent mebli który postawił na kobiety jako decydentki konsumpcyjne, oraz zatrudnił je na szefowe kluczowych działów swojej firmy np. marketingu. Co wpłyneło na sukces rynkowy jego firmy VOX’a.