Z racji częstych pytań o książki z Analizy Fundamentalnej zadawanych przez giełdowych nowicjuszy postanowiłem zrobić zbiorczy post z jakich książek się uczyłem i co warto w tym temacie przeczytać.

Zacznę od tego, że większość książek od AF jest pisanych pod nauczanie przyszłych analityków kredytowych czy Pań które mają napisać biznesplan. Jak to ma się do giełdy gdzie leszcze jest spragniony szybkich zysków a, a część spółek wyspecjalizowało się w „ubieranie pod emisje”? Ano nijak dlatego postanowiłem więc zrobić własną listę książek, które mogą się przydać w analizie sprawozdań giełdowych. Niestety czystych pozycji pod analizę fundamentalną spółek jest mało, stąd posiłkowałem się też pozycjami z rachunkowości.

Nie wykluczam, że post ten będzie miał kilka części, pierwszą część poświęconej książką opisującymi podstawy sprawozdawczości i finansom przedsiębiorstw, potem skupię się na systemach opartych na AF.

Świadomy inwestor – Zaręba-śmietański
https://maklerska.pl/produkt/swiadomy-inwestor-odkrywanie-ukrytego-potencjalu-spolki/

Jak dla mnie to najlepsza książka do nauki podstaw AF. Kluczowy jest w niej kontekst – jej autor spędził na rynku ponad 20 lat i przeprowadzał transakcje dla jednego z Polskich TFI. Fajnie też połączył różne wątki dotyczące psychologii i cykliczności giełdy. Jak dla początkującego, książka jest w zasadzie bez większych wad. Na plus są też case’y z prostymi wycenami z komentarzem oraz rozprawienie się z kilkoma mitami giełdowymi. Większych wad brak.
Moja ocena: 9/10

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Praktyczne zastosowanie w biznesie – Skudlik

https://maklerska.pl/produkt/miedzynarodowe-standardy-rachunkowosci/

Książka ta nie jest stricte o giełdzie, jest raczej o tym jak czytać sprawozdanie finansowe napisane w systemie MSR/MSSF. Fajne jest to, że jest napisana normalnym językiem z dużą ilością przykładów przez gościa, który zawodowo zajmuje się zarządzaniem finansowym, a nie księgowością.

Plusy: Tania i efektywna w zrozumieniu czytania sprawozdań finansowych.
Dużo caseów z przykładami, szybko można się z niej nauczyć jak czytać sprawozdanie finansowe.
Wyjaśnia jak tworzenie raportów finansowych rozumie zarząd spółki.
Pokazuje też kilka przykładów wycen, niekoniecznie spółek.
Jest też książka rachunkowość tego autora, warta przeczytania, jak ktoś w ogóle nie zna tego tematu.

Minusy: Brak informacji o użyciu tej informacji na giełdzie. Autor za giełdą nie przepada J
Ocena 8/10

 

Bajki w świecie biznesu Mroczna prawda o fałszowaniu sprawozdań finansowych – Jackson

https://ksiegarnia.pwn.pl/Bajki-w-swiecie-biznesu-Mroczna-prawda-o-falszowaniu-sprawozdan-finansowych,234192912,p.html

Książka pisze o kreatywnej księgowości, ale w sposób nietypowy. Zamiast nudnych faktów, duża jej część to opowieść o przekrętach zarządów. Akcja toczyła się w szczycie bańki internetowej – 2001 rok.

Plusy: Fajnie się czyta nawet nowicjuszowi – forma opowieści i caseów.
Dobrze opisane przypadki największych wałków giełdowych – Enronu i worldcomu.
Opisuje też jak rozwijały się przekręty w miarę rozwoju firmy i jak wiele osób broniło aferzystów w spółkach, aby tylko zachować premie i przywileje.
Wady: Trudno dostępna.
Silnie wyspecjalizowana – opisuje tylko kreatywna księgowość.

Ocena: 8/10

 

Krótka sprzedaż. Jak czerpać zyski z niepowodzeń spółek – Staley

https://maklerska.pl/produkt/krotka-sprzedaz-jak-czerpac-zyski-z-niepowodzen-spolek/

Kolejna specjalistyczna książka, tym razem odnośnie krótkiej sprzedaży. Fajnie opisuje ten proces z punktu widzenia zarządzających funduszami, wspomina też o zagraniach ekspertów short-sellingu i doszukiwaniu się sygnałów sfałszowanych sprawozdań finansowych.

Plusy: Chyba jedyna książka po polsku która całościowo porusza temat krótkiej sprzedaży.
Pokazuje jak od analizy fundamentów przejść do rozegrania pomysłu inwestycyjnego.
Wady: Mało warsztatu Analizy Fundamentalnej w tej książce.
Trudno dostępna.

Wycena firmy. Storytelling i Liczby – Damodaran

https://maklerska.pl/produkt/wycena-firmy/

Fajna ksiązka łączy wycenę spółki z zrozumieniem story pod które grają gracze oraz dorzuca element niepewności i statystyki. Napisał ją jeden z najbardziej znanych autorów na temat wycen firm na świecie.

Plusy: Holistyczne podejście, które czyni wyceny spółek bardziej realnymi pod względem tego, co się dzieje na rynku.
Sporo caseów i przykładów wycen.
Szybko się czyta tą książkę.

Wady: Brak większych wad.

Ocena 8,5/10

Analiza fundamentalna i inwestowanie pozycyjne. Ewolucja gracza giełdowego – Bulkowski

https://maklerska.pl/produkt/analiza-fundamentalna-i-inwestowanie-pozycyjne-ewolucja-gracza-gieldowego/

Autor w swoim stylu przebadał statystycznie działanie większości wskaźników Analizy Fundamentalnej na rynku amerykańskim.

Plusy: Statystycznie dzięki niej wiadomo, jak wskaźniki korelują z kursem. Są to twarde dane, a nie uznanie dogmatów AF bez ich sprawdzenia.
Uzupełnia pozostałe pozycje autora, które skupiały się na badaniach statystycznych analizy technicznej i sposobach prowadzenia pozycji.
Wady: Moim zdaniem to najsłabsza książka bulkowskiego, lepsza jest np. Podstawy spekulacji.
Ona omawia który wskaźnik AF się sprawdza względem kursu, nie mówi jak badać sprawozdanie finansowe. Stąd bardziej pasuje do osób, które przeglądają na szybko wskaźniki i nie wczytują się w sprawka.

Ocena 7/10.

 

Super Stocks by Kenneth L. Fisher

Książkę napisał Syn Słynnego Philipa Fishera Autora Zwykłe Akcje – Niezwykłe Zyski. Moim zdaniem książka Kennetha Jest lepsza. Główna przewaga w niej objawia się w dwóch miejscach. Po pierwsze daje więcej caseów. Po drugie dobrze opisuje zasady mikroekonomiczne w analizie fundamentalnej.
Plusy: Szerokie podejście do giełdy i dogłębnie przeanalizowana kwestia cykli produkcyjnych, rentowności sektora, wprowadzania produktów na rynek.
Dużo przykładów.
Wady:  Dostępna jest w wersji tylko po angielsku.

Ocena: 7,5/10

 

Marek Panfil – wycena ……

Autor napisał kilka tytułów o wycenie firm. Najbardziej znane to https://maklerska.pl/produkt/wycena-przedsiebiorstwa-od-teorii-do-praktyki/

oraz dylematy wyceny przedsiębiorstwa. Są to książki silnie skoncentrowane na temacie wycen, głównie na wycenie DCFem oraz metodą porównawczą. Zawierają dużo przykładów. Jednak aby się nimi zająć trzeba mieć już wiedzę na temat rachunkowości oraz są skoncentrowane na tym temacie. Niemniej, jeśli kogoś interesuje ten temat, to warto zajrzeć w książki tego autora.

 

Zwykłe książki z finansów przedsiębiorstw.

Na polskim rynku jest kilka tytułów od finansów przedsiębiorstw, wiele z nich jest książkami zalecanymi podczas studiów np. Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych – Sierpińska, Inwestycje – Mayo czy Analiza sprawozdań finansowych – Nowak . Zawierają one ogólny opis wskaźników ekonomicznych używanych w analizie sprawozdań finansowych oraz podstawy wycen dyskontowych czy rachunkowości. Jeśli ktoś kompletnie nie „łapie” sprawozdań finansowych, to powinien przeczytać którąś z tych pozycji Ew. Skudlika wspomnianego i wcześniej, należy jednak pamiętać, że te książki są dobre aby  zrozumieć jak buduje się wskaźniki af i sprawozdania, nie są zaś stworzone docenienia potencjału spółki ze strony AF.

Na liście nie pojawił się Graham – powód jest moim zdaniem prosty, ta ksiązką dla nowicjuszy jest dość skomplikowana i może na początku sporo zamieszać w głowie.

A czy wy znacie jakieś książki warte uwagi z POSTAW AF?

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.