Od sierpnia do października indeksy spadały – swig80 spadł w 2 miesiące 9%, NCIndex o 9%, a wig20 aż o 16% (licząc od szczytu). Problem był o tyle bardziej dokuczliwy, że spadała zdecydowana większość spółek i problem był znaleźć coś w trendzie wzrostowym (a często nawet w bocznym). Na szczęście specjalnie dla was przygotowałem listę: spółki, które urosły, gdy wszystko inne spadało. Szczególnie teraz się ona przyda, ponieważ ostatnie dni przyniosły odwrócenie trendu, natomiast najbliższe 2-3 miesiące mogą przynieść pozytywny sentyment dla GPW ze strony inwestorów zagranicznych, u których wrócił sentyment do naszego rynku po wyborach..

Spółki, które urosły dzięki dobrym wynikom:

4mass #4MS

4mass – jest spółką działającą w branży kosmetycznej w segmencie produkcji i dystrybucji produktów z kategorii make-up. Posiada swoje marki jak również kreuje i produkuje marki dla innych podmiotów handlowych

Spółka regularnie poprawia wyniki, dzięki nowym mocą produkcyjnym oraz skutecznemu rozszerzaniu sprzedaży. Dodatkowo w ostatnich dniach pomogła rekomendacja ze strony EVR.

 

Wykres: Spółka rosła od roku, od lipca trend się nasilił, przez co urosła w lato o 100% do ATH. Obecnie trend zmienia się na boczny pomiędzy 5,3 – 7zł i moim zdaniem przez kilka miesięcy kurs będzie w tym przedziale.

Asseco Business Solutions #ABS

Asseco Business Solutions –  działa na wielu rynkach na całym świecie. Ma klientów biznesowych z różnych branż w Europie, Azji, Australii, Ameryce Łacińskiej oraz na Bliskim Wschodzie. Tworzą systemy ERP dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, takie jak Wapro ERP, Softlab ERP i Macrologic ERP. Tworzą również systemy BPM oraz piszą oprogramowanie na zlecenie klienta.

Wypłacają również regularne dywidendy.

Wykres: Spółka ma coraz wyżej dołki, jednak trend wzrostowy z miesiąca na miesiąc słabnie, co widać na wykresach zmienności zamieszczonych poniżej. Obecnie kurs konsoliduje się w okolicach ATH 44zł.

Auto Partner #APR

Auto Partner to dynamicznie rozwijający się importer i dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i motocykli. Firma działa jako platforma sprzedaży i logistyki, głównie warsztatów samochodowych i sklepów motoryzacyjnych.

W ofercie posiada części zamienne układów samochodowych, części i akcesoria motocyklowe, filtry, oleje, chemię samochodową czy akcesoria samochodowe. Grupa Auto Partner sprzedaje produkty pochodzące łącznie od ponad 350 dostawców.

Spółka pokazała najlepsze wyniki w historii. Dodatkowo zyski w 3 kwartale w spółce są najwyższe, co powinno pomóc wyśrubować wyniki w następnym kwartale.

Wykres: Spółka w marcu zrobiła ATH i od tego czasu rośnie z korektami. Obecnie zrobiła kolejne ATH na ~24 zł

Helio  #HEL

Helio – zajmuje się w konfekcjonowaniem, importowaniem i dystrybucją suszonych owoców, orzechów, nasion i ziaren, a także produkcję wyrobów makowych. Produkty Spółki są sprzedawane pod trzema markami: Helio, Słoneczne Owoce i Helio Gold. Dodatkowo chcą rozbudować zakład za 20mln zł.

Spółka pokazała dobre wstępne wyniki:
Zarząd Spółki spodziewa się za przedmiotowy okres rekordowych przychodów ze sprzedaży na poziomie ok. 83,5 mln zł względem 61.150 tys. zł r/r.

Dynamiczny wzrost sprzedaży o  36,5% r/r, w opinii Zarządu Spółki pozwala antycypować wynik netto za przedmiotowy okres  lipiec – wrzesień 2023 r. na poziomie ok. 5 mln zł względem 51 tys. zł straty w okresie porównywalnym lipiec – wrzesień 2022.

(są one najwyższe w historii)

Wykres: Spółka osiągnęła szczyt 10-letni, w chwili obecnej powinna mieć niewielką korektę do okolic 18zł. ATH miała po 26,6zł

Ifirma #IFI – Model biznesowy spółki oparty jest na trzech filarach: tworzeniu oprogramowania, rekrutacji i outsourcingu kadr IT oraz serwisie księgowości internetowej ifirma.pl – stanowi on zdecydowaną większość przychodów.

Spółka stale poprawia wyniki i wypłaca regularne dywidendy.

Wykres: Spółka w ciągu ostatniego roku wzrosła o prawie 100%.

LUG #LUG

LUG – jest jednym z największych producentów opraw oświetleniowych w Polsce. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania oświetleniowe i sprzedaje swoje produkty nie tylko w Polsce, ale także w dziesiątkach krajów na całym świecie. Firma działa jako Grupa od 2008 roku. Oferują różne typy opraw oświetleniowych, w tym nowoczesne lampy sufitowe, oświetlenie LED, reflektory, oświetlenie awaryjne, uliczne i architektoniczne, projektory i wiele innych. Ich spółka zależna, LUG Light Factory Sp. z o.o., jest odpowiedzialna za tworzenie indywidualnych projektów wzorniczych i dostarczanie nowych opraw oświetleniowych.

Na wyniki miały wpływ najwyższe w historii kwartalne przychody oraz renegocjacja cenników. Dodatkowo zawarli kilka dużych kontraktów.

W tym roku doszło też jedno duże zlecenie:

21 kwietnia 2023 roku, spółka LUG Light Factory Sp. z o.o., zależna od LUG S.A., zawarła umowę na dostawę nowych opraw oświetleniowych LED dla Miasta Stołecznego Warszawy. Firma będzie odpowiedzialna za opracowanie i dostarczenie projektów opraw oświetleniowych, dostarczenie certyfikatów (ENEC oraz ENEC+), opracowanie i dostarczenie projektów fotometrycznych, dostawę nowych opraw oświetleniowych oraz przeprowadzenie szkoleń dla personelu Zamawiającego. W ramach umowy wymienionych zostanie około 35,3 tys. szt. opraw ulicznych. Całkowita wartość oferty wynosi 39 440 925,87 zł brutto, z możliwością dostawy dodatkowych opraw oświetleniowych LED o wartości do 5.000.000 zł brutto. Ostateczny termin wykonania umowy to 21.10.2024.

Wykres: Niestety spółka jest mało płynna, warto jednak zauważyć, że jej obroty trochę wzrosły w tym roku. Od sierpnia ona rośnie w kierunku 10zł.

Makarony Polskie #MAK

Makarony Polskie – w czerwcu przejęły firmę “SAS” Andrzej Świderski za 17,01 mln zł. Dzięki temu nastąpił skokowy wzrost przychodów i zysków. Pomogła jej również zniżka ceny pszenicy.

Dzięki temu spółka, zrobiła ATH. Problem jest taki, że po osiągnięciu lokalnego szczytu, spółka ma korektę, na kilkadziesiąt procent – którą właśnie obserwujemy.

Wykres: Spółka przebiła „wojenne” ATH z marca 2022.

Ovostar #OVO

Ovostar – jest to jeden z największych producentów jaj w Europie, ulokowany na Ukrainie, na południe od kijowa. Produkcja jaj w 2023 r. wyniesie 1,573 mln (prognoza 1,452 mln w 2022 r.);

To co napędza wyniki oraz od niedawna wzrost cen spółki, to ogromny wzrost cen jaj w ostatnim roku.

Wykres: Spółka przełamała 5 letni trend spadkowy, dodatkowo pojawiły się na niej obroty – niewielkie, ale jednak. Celem dla kursu jest opór na 90zł, jednak ruch w jego stronę powinien spowolnić. Załamanie tego trendu nastąpi – jeśli spółka trwale spadnie <60zł.

Dodam, że dokładną analizę spółki zrobiłem ostatnio dla subskrybentów RMS.

https://www.facebook.com/groups/2256058491344727/posts/3605905479693348/

Projprzem Makrum #PJP

Projprzem Makrum – Spółka ma dwie główne domeny działalności:
– Budownictwo
– Produkcja systemów przeładunkowych. (na których spółka się aktualnie skupia)
Mimo odcięcia sporej części przychodów z budowlanki, rosną zyski spółki. Dzięki wspomnianej produkcji systemów przeładunkowych.

 

Wykres: Spółka od czerwca rośnie w kanale wzrostowym. Na dniach prawdopodobnie będzie mała małą korektę w stronę 16zł. Średnioterminowo powinna urosnąć w stronę 20zł.

Remor Solar #RSP

Remor Solar – specjalizuje się w kompleksowej realizacji systemów i elektrowni fotowoltaicznych „pod klucz”, tj. systemy naziemne jak i systemy na dachach. Przez ponad 7 lat obecności na rynku, spółka zrealizowała wiele projektów na terenie Niemiec, Austrii i Danii na łączną moc 50 MW. W Polsce spółka wybudowała 16 MW farm fotowoltaicznych.

Wyniki u nich w tym roku się poprawiły, jednak kwartał do kwartału zyski prawie się nie zmieniły.

Wykres: spółka w ostatnim czasie przeszła krótkoterminowy w trend boczny i aktualnie testuje linie trendu na 16zł.

Vindexus #VIN

Vindexus – działalność spółki opiera się na zakupie portfeli wierzytelności i dalszej ich egzekucji na własny rachunek oraz na windykacji na zlecenie. Dodatkowo pomoże im obniżka stóp procentowych — spółki windykacyjne w dobie wysokich stóp kupują wierzytelności tanio, zaś w otoczeniu niskich stóp dłużnicy są bardziej skłonni spłacać zadłużenie.

Wykres: Aktualnie jesteśmy w trendzie bocznym między 8 a 9,4 zł.

Spółki, które urosły przez ostatnie informacje ESPI lub oczekiwania rynkowe:

Bloober #BLO

Bloober #BLO –  Producent gier horrorów. Spółka w przyszłym roku wydaje Anglerfish, oraz planuje przejść na GPW.

Wykres: Od kwietnia bardzo stabilnie rośnie, obecnie próbóje przebić ATH na 26zł. Warto dodać, że spółka ma coraz wyższe dołki, co  sugeruje dużą szansę wyjścia górą.

Global Cosmed #GLC

Global Cosmed – wzrosty spółki pojawiły się po ujawnieniu dużej umowy 24.07 (link z espi).

Wykres: od tego czasu spółka konsoliduje w trójkącie zwyżkującym z oporem na 2,8-3zł. Jego przełamanie, będzie skutkować ruchem na 3,4zł, a później na 4zł.

Games Operators #GOP

Games Operators – ma obiecujący produkt – grę “Infection Free Zone” (IFZ), z około 712 tys. zapisów na wishlist1. Dodatkowo, GOP regularnie wypłaca dywidendy. Premiera gry IFZ jest planowana na przyszły rok, a przed premierą ma zostać wydany prolog.

Wykres: Mamy roczny trend wzrostowy, w ostatnim czasie mamy trend boczny i moim zdaniem on będzie trwał do premiery early access. Istotne jest, aby spółka nie spadła poniżej 28zł.

PZU #PZU

PZU – największy polski ubezpieczyciel.

Wykres: Spółka rośnie praktycznie nieprzerwanie od zaszłego roku. Obecnie próbuje wybiła poziomy ponad 42zł i idzie w stronę 50zł.

Różnica na wykresie wzięła się stąd, że wykresy są z niedzieli, a ruch nastąpił w 2dni 🙂

Sonka #SOK

Sonka – obecnie pracują nad obiecującą grą “Holstin”, która jest unikalna dzięki swojemu pixelartowi i śledzeniu promieni. Ma wishlistę na 130tyś zapisów, planowana jest najwcześniej na 2024 rok.

Wykres: Spółka rośnie w trendzie wzostowym od czerwca, aktualnie jest w okolicach 8zł.

ZUE #ZUE

ZUE – to jeden z czołowych podmiotów budownictwa branży kolejowej i miejskiej infrastruktury szynowej i energetycznej.

ZUE S.A. zawarł umowę z PKP PLK S.A. na realizację inwestycji związanej z budową urządzeń sterowania ruchem kolejowym i systemu informacji podróżnych na odcinku Będzin – Katowice Szopienice Południowe. Wartość netto umowy wynosi 785,1 mln zł, a brutto 965,7 mln zł. Przewidywany termin realizacji zadania to około 44 miesiące. Umowa przewiduje możliwość zapłaty kar umownych przez ZUE S.A. w przypadku opóźnień lub wad. W związku z zawarciem umowy, spółki z Grupy Kapitałowej ZUE posiadają obecnie portfel zamówień o łącznej wartości około 2,1 mld zł. – Informacja z RB  2023-10-06

Wykres: Po informacji kurs wybił i rozpoczął kolejną falę wzrostów.

Podsumowanie

Ze wspomnianych spółek, najbardziej mi się podobają:

  • na długi termin: Autopartner – którego model biznesowy jest bardzo skuteczny i jego stabilny rozwój, widać od wielu lat.
  • na krótszy termin: Helio, Projprzem – które są obecnie w fazie dużej poprawy wyników i zwiększania rentowności.

Ciekawie też wyglądają wspomniane tutaj gamingi, ale w ich przypadku trzeba mieć dobre wyczucie oczekiwań rynku co do spółki i stale obserwować ich pracę nad grą. Pomysłem spekulacyjnym może być też zakup spółek skarbu państwa takich jak będące w trendzie wzrostowym PZU, pod zmianę oczekiwań w związku ze zmianą rządu i pozytywnym jego odbiorem przez kapitał zagraniczny.

Źródło danych finansowych biznesradar.pl, wykresy amibroker+bossa

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.