W sezonie zimowym niektóre spółki giełdowe mogą przynieść inwestorom znaczne zyski. W tym artykule skupię się na dwóch takich spółkach, które mogą okazać się dochodowe w nadchodzących miesiącach – Seko i Asseco.

Pierwszą z nich jest Seko – firma, która zasługuje na naszą uwagę ze względu trend i potencjał na rekordowy wynik za IV kwartał. Przyjrzyjmy się bliżej tej spółce i dowiedzmy się, dlaczego może ona przynieść zysk w zimie.

Czym się zajmuje ta spółka?

Spółka SEKO S.A. jest producentem przetworów rybnych i sałatek. Oferują szeroki asortyment produktów, w tym marynaty rybne, ryby solone, sałatki rybne i jarzynowe, pasty rybne i warzywne, garmażeryjne wyroby rybne, mrożonki oraz produkty sterylizowane i pasteryzowane. Ponadto firma oferuje blisko 350 różnych pozycji asortymentowych pod marką “SEKO” w różnego rodzaju opakowaniach, od szklanych, przez plastikowe, po metalowe (konserwy) i typu alupak. Gramatura produktów waha się od 80 g (pasty o różnych smakach) do 3 kg (duże opakowania różnych wyrobów przeznaczone dla handlu detalicznego do sprzedaży luzem). Zatrudniają 447 osób. 12% przychodów to eksport.

Podział sprzedaży SEKO ze względu na typ odbiorców.

Potencjał wzrostu wyników i odporność spółki Seko na aktualne zawirowania gospodarcze:

  1. Przez rozbudowę fabryki wyraźnie wzrosły przychody, spodziewam się przychodów za ten rok ponad 250 mln zł, zaś zyski mogą być i ponad 10 mln zł.
  2. Dodatkowo za październik i listopad sprzedali łącznie o ~10% więcej towaru niż za ten sam okres w 2022.

Czynniki prowzrostowe i kluczowe ryzyka spółki:

(+) Nowa fabryka zwiększyła im moce produkcyjne, a co za tym idzie poprawiła przychody.
(+) Spółka twierdzi, że udało jej się podnieść ceny względem odbiorców.
(+) IV kwartał daje najlepsze zyski w spółce.
(-) Małe obroty.

Istotne wydarzenia w spółce Seko w ostatnim czasie:

  1. 9 lutego 2023 roku Spółka podpisała umowę z Armir o dofinansowanie w ramach „Środki dotyczące obrotu na realizację operacji w zakresie wsparcia za dodatkowe koszty poniesione przez podmioty w sektorze rybołówstwa i akwakultury w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi prowadzona przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie i jej wpływem na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury (…)„.
    W związku z umową 20.02.2023 roku Spółka otrzymała dofinansowanie w wysokości 1.3 mln zł. Jednorazowo zwiększyli wyniki I półrocza 2023 roku w pozostałych przychodów operacyjnych.
  2. Kupili obligacje różnych podmiotów: Pekao, PKO BP i obligacji skarbowych na 24,8 mln zł
  3. W Grudniu dostali kolejne 489 tyś zł wsparcia ARMiR.

Możliwość wypłaty dywidendy:

  1. W teorii mogą wypłacić ponad 10mln zł — przy dzisiejszej kapitalizacji może to dać ponad 13%, choć spodziewam się bliżej 4mln zł  ~5%. Trzeba poczekać na rekomendację wysokości dywidendy po raporcie rocznym.
  2. W tym roku wypłacili 33 gr/akcję – dało to 3,5%.
Źródło: biznesradar

Pozostałe istotne informacje o spółce Seko

1. Najlepszy dla zysku w spółce jest 4ty kwartał, dobry też jest początek roku (1 kwartał), ma to związek z tradycyjnym świątecznym spożyciem ryb.

W zyskach spółki widać silny wpływ miesięcy zimowych.

2. Wydatki na środki trwałe, które łącznie wyniosły 9.878 tys. zł (w analogicznym okresie 2022 roku miały one wartość 2.977 tys. zł). W samym III kwartale br. wyniosły one 4.862 tys. zł (przy 1.639 tys. zł w III kwartale 2022 r.).

Wydatki te były związane głównie z inwestycjami realizowanymi w zakładzie produkcyjnym Spółki (modernizacja parku maszynowego, kogenerator oraz instalacje mającymi na celu odzyskiwanie wody i energii cieplnej).
Inwestycje te mają dać 0,5 mln zł oszczędności rocznie.

3. Ponadto silna złotówka pomaga spółce, ze względu na tańszy surowiec.

Wykres:

Główny problem to opór na 12 zł, którego od 2018 roku spółka nie może przebić.
Stop Loss jeśli  ktoś chce, to poniżej niebieskiej linii trendu 10zł.  Warto zwrócić uwagę, że spółka nie grzeszy obrotami, więc zawiodę fanów all-inów 🙂

Asseco – dlaczego warto zainwestować?

Drugą spółką, którą warto się dodatkowo zainteresować w zimie jest Asseco Business Solutions #ABS, poniżej krótko opiszę dlaczego.

Produkują i sprzedają systemy ERP (do zarządzania firmą np. macrologic) oraz SFA (do automatyzacji sprzedaży). Ceny ich produktów w abonamencie zaczynają się od 1750-2000zł miesięcznie. Działają głównie w Polsce, eksport to 13% przychodów. Specyfika branży powoduje, że najlepsze wyniki spółka ma w 4 kwartale.

Osobiście spodziewam się przebicia 100 mln zł przychodów i 30 mln zł zysku netto (za IV kwartał). Poniżej zamieszczam konsensus analityków dla wyników spółki (za rok).

Konsensus analityków dla przyszłych wyników ABS Źródło: biznesradar

Sezonowość:

Spółka najlepsze rentowności i zyski osiąga w 4 kwartale (zaznaczyłem je na fioletowo).

Rentowności ABS w ostatnich 4. latach — widać silną sezonowość w 4 kwartale.

 

 

Sezonowość w wynikach spółki ABS, na poziomie zysku widać, że bardzo mocno wyróżnia się zysk za 4 kwartał.

W efekcie miesiące zimowe są dobre dla kursu spółki:

Miesięczne stopy zwrotu ABS – widać dość dobre wyniki dla miesięcy zimowych.

Wykres:

Ponadto żałuje, że nie napisałem jesienią o spółce na grupie, ponieważ miała ona charakterystyczny schemat. Schemat ten który nazywam „konsolidacją pod ATH” – zmniejszając zmienność oraz robiąc coraz wyższe dołki pod oporem. Obecnie wybiła i jest nadal w trendzie.  Ewentualne stop lossy można stawiać poniżej 48zł.

Dywidendy:

Ciekawostka na koniec. Wypłacają dobre i rosnące dywidendy. Od 2018 roku przekracza ona 5%.

Dywidendy spółki ABS, Źródło: biznesradar

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.