Witam, dziś opisuję spółkę AVIAAML #AAL. Spółkę której zachowania kursu nie potrafię zrozumieć i która jest jedna z najtańszych na GPW. 🙂

AviaAML zajmuje się leasigniem samolotów, oraz ich sprzedażą. Dodatkowym źródłem przychodów są pożyczki. Jest to spowodowane tym że w GK AVIA spółka ta jest odpowiedzialna za część finansową. (Współpracę wewnątrz grupy koordynuje FL Technics, A giełdowa spółka ASG zajmuje się utrzymywaniem floty)

Źródłem największych zysków w spółce są transakcje sprzedaży samolotów, pozostałe działalności chociaż są naprawdę rentowne głównie pokrywają koszty.

Ciekawą informacją było zawarcie współpracy z Chińczykami jednak ona odbyła się bez fanfar. Pierwsze zyski z niej spółka powinna zanotować na koniec roku. (link)

Spółka wraz z podmiotami zależnymi rozszerzyła swoją flotę samolotów komercyjnych w maju 2016 roku do 4 Airbus A321. Za to w kwietniu sprzedano 2 Airbusy A319 i 1 Boeinga 737-500 . W efekcie obecnie leasingowa flota Avii wygląda następująco za q2/2016 (zestawienie opracowane przez jednego z czytelników bankier.pl) (link)

  • 4 airbusy A321 LEASING Small Planet Polska
  • 1 Airbus A320 LEASING Belavia Bialorus
  • 1 Airbus A319 Leasing Aurora Bermudy
  • 1 Boeing 737-300 Leasing Belavia Bialorus
  • 2 Boeing 737 -500 lieasing SCAT Bialorus drugi do wynajecia
  • 10 CRJ 200 LR 8 Yamal Bermudy 2 Klas Yet Litwa (Są to awionetki biznesowe)

(Zestawienie floty aviiaml ze zdjęciami)
Niestety spółka nie informuje o tym inwestorów, więc tych informacji trzeba się doszukiwać. Warto zauważyć że flota została zmodernizowana i może przewieźć więcej pasażerów. Powinno to zwiększyć przychody z leasingów.

We wcześniejszych latach: 1 samolot sprzedany na złom w 2015 r. , a 4 w 2014 r.
Przychody na sprzedaży samolotu w spółce to 2-25mln euro, stąd w kolejnych kwartałach wyniki spółki powinny być dobre, zwłaszcza że to sprzedaż samolotów napędza spółce ogromnych przychodów..

W tym kwartale szacunkowo z leasingów możemy oczekiwać 5-6,5 mln $ + drugie tyle za sprzedaż 3ch samolotów (airbusów).

Ciekawostki z bilansu i rzis:

 

  • Sam leasing powinien przynosić ~2mln euro/kwartał
  • Koszty wymian walut to 1-2 mln euro rocznie
  • Odbiorcy głównie podmioty rosyjske i kazahskie ~2/3 przychodów i 90% odbioru lesingów. Główny nabywca „korporacyjny” generuje ~1/3 przychodów spółki
  • Koszty głównie amortyzacja samolotów, ich naprawy i zwykłe koszty operacyjne + pożyczki. Jednak ich wielkość jest niewielka = wysoka marża netto 34%!, roa ~6,5% (licząc lata bez sprzedaży samolotów).
  • W kolejnych kwartałach powinny wzrosnąć odsetki za kupione Airbusy.Szacunkowe Wyceny (ma ona jedynie charakter edukacyjny i jest bardziej ciekawostką, a ja nie jestem specem w tej dziedzinie 🙂 ):

    Z racji stałego płacenia dywidend i dużej nadpłynności w kasie oszacowałem cenę spółki przy 3% inflacji i rentowności obligów litewskich oraz 10% wymaganym ROI oraz premii za ryzyko i 20% marginesie błędu. Wyszło mi że niedoszacowanie wartości spółki będzie już przy dywidendzie za 2016 wynoszącej 19gr/akcje, a spółka prawie zawsze płaciłą wyższe dywidendy.

    Wskaźnikowo: W chwili obecnej spółka posiada 45mln euro gotówki, a zysk roczny wyniósł 46mln zł (c/z<2,5), wartość księgowa ponad 100mln euro a jej obecna kapitalizacja wynosi 110 mln ZŁOTYCH…. Więc niedowartościowanie spółki przez rynek jest spore.

    Są niestety i minusy spółki:

  • Niejasna sprawa z buybackiem, niby jest uchwalony na 1,2mln euror, ale nic nie wskazuje, aby go uruchomili, a tu wyjątkowo by się przydał, aby pozbyć się OFE z akcjonariatu które mają ~14%
  • Spółka jest bardzo wstrzemieźliwa w informowaniu o czymkolwiek.
  • 2/3 odbiorców to Rosjanie i Kazahowie, a do tego główny odbiorca generuje aż 1/3
  • Duża ilość udzielonych pożyczek dla spółek powiązanych jest to ~20mln euro na odsetkach 5%, lepiej jakby ta kasę wypłacili w dywidendzie.
  • Prawdopodobnie nastąpi znaczny wzrost zadłużenia kredytowego spółki.
  • Często pusty arkusz
  • Kilkuletni trend spadkowy i kilkuletnia erozja zysków

    Wnioski: Generalnie mi się ta spółka podoba i prawdopodopodobnie powinna w kolejnych kwartałach odbić, ale to jest trudny cel i warto rozważyć plan B w stylu:
    Co jeśli kurs mocno spadnie?
    Bo w przypadku tej spółki na stopa nie możemy liczyć, a niestety trend jest spadkowy i zakładamy się o zmianę wieloletniego trendu 🙂

    Ps. Dziękuję użytkownikowi „dovado” za pomoc w dokopaniu się do floty avii, bardzo mi to pomogło.

 

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.