Dawno nie było na blogu spółki, która ma bardzo niską wycenę oraz dobre perspektywy wzrostu zysku. Dodatkowo działa ona w branży budowlanej, która przez program wsparcia budowy mieszkań oraz różne wydatki inwestycyjne państwa czy prywatnych funduszy np. w przestrzeń handlową, stanie się sexi dla inwestorów. O kim mowa? O spółce która mimo podwojenia przychodów, nadal ma c/z w granicach 3. Poznajcie Pa Nova #NVA.

Czym się zajmuje spółka Pa Nova #NVA?

Jest to spółka, zajmująca się budowlanką kubaturową czyli głównie jest to budowa parków i centr handlowych.

Podstawowe sektory działalności w PA Nova

 

Podstawowe dane finansowe

W skrócie – mamy bardzo dobre dynamiki wzrostu wyników – głównie dzięki sprzedaży obiektów i dużej ilości nowych umów, przy zachowaniu dobrych rentowności i niskich wycen. Kluczowe informacje umieściłem w tabelce.

Podstawowe dane finansowe dla PA Nova

 

Potencjał wzrostu wyników i odporność spółki na aktualne zawirowania gospodarcze

W najbliższym półroczu na pewno wynikom pomoże duża ilość podpisywanych umów, w długim terminie problemem jest mały bank ziemi, co spowoduje duże koszty inwestycyjne z powodu zakupu działek i konieczności budowania na nich głównie z własnych środków. Ale to raczej temat na przyszły rok. Ich bank ziemi łącznie to ~12 mln zł.

 W tym roku sama sprzedaż obiektów ma przekroczyć 150 mln zł. https://inwestycje.pl/biznes/p-a-nova-szacuje-inwestycje-na-ok-100-mln-zl-sprzedaz-aktywow-za-ok-150-mln-zl-w-2023/

 

Czynniki pro-wzrostowe i kluczowe ryzyka spółki Pa Nova #NVA

(+) Spore zmniejszenie wskaźników zadłużenia – głownie dzięki wzrostowi ebitda. Wykupili też część obligacji https://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,533253

(+) Rosnący backlog, dzięki nowym umowom. Dodatkowo wejdą też sprzedaże kolejnych obiektów.

Oszacowany backlog umów na prace budowlane PA Nova na podstawie danych z ESPI i raportów.

(+) Tania, zwłaszcza dzięki nadal niskiej kapitalizacji.

(-) Mała płynność akcji, sama spółka jest zapomniana przez indywidualnych, za to dość dobrze znają ją fundusze inwestycyjne.

Istotne wydarzenia w spółce w ostatnim czasie:

– Backlog rozumiany tutaj jako suma umów podanych w espi przez okres 12mc wynosi ponad 105 mln zł.

– Sprzedaż budynku castoramy w płocku za 62mln zł, z czego 10 mln poszło na spłatę obligacji. Miał on 11 tyś m2 powierzchni.

– Na koniec ubiegłego roku Łączna powierzchnia najmów przekroczyła 122 tys. mkw. W przypadku tej spółki są to głównie powierzchnie handlowe.

Obiekty sprzedane przez spółkę w ciągu ostatniego półrocza

 

Możliwość wypłaty dywidendy:

W tym roku chcą wypłacić 65gr, co powinno dać dywidendę w granicach 4% licząc obecny kurs.

Pozostałe istotne informacje:

– Spółka prowadzi fajną komunikację na FB pokazując co aktualnie buduje i sprzedaje.
Mimo to, wśród inwestorów detalicznych jest prawie nieznana. https://www.facebook.com/panovapolska

– Wzrosła im ilość wynajmowanej powierzchni w ostatnim kwartale. Podobno oba kłodzkie obiekty mają obecnie duży ruch, co może podnieść ich cenę przy sprzedaży dla innego inwestora.

Zatrudnienie:  150 osób.

Wykres spółki Pa Nova #NVA

Zacznijmy od tego, że spółka miewa dni z bardzo małą płynnością, więc analiza techniczna w tym przypadku jedynie może się ograniczać do podstawowych rzeczy – trendu i wzrostu obrotu.

Wykres za ostatnie 15 lat.
Wykres za ostatnie 4 lata

W kwietniu był duży wzrost kursu, spowodowany dobrymi wynikami i umowami w espi. W efekcie przełamał on pierwszą linię trendu spadkowego i właśnie próbuje przełamać drugą. Kolejny istotny opór może się pojawić pomiędzy 17-18zł – były to szczyty od 2019 roku. Kolejny opór będzie na 20zł. Warto dodać, że stopniowo poprawiają się obroty – średniodzienne za ostatni miesiąc przekroczyły 50tyś zł, podczas gdy na początki roku było to 20tyś zł, a w zeszłym roku jeszcze mniej, jest to pozytywna informacja.

Podsumowanie

Pa Nova to spółka z zakresu budownictwa kubatorowego. Jej backlog oraz obiekty do sprzedaży są dość spore (wartościowo), co powinno pozwolić zarobić w tym roku ~60 mln zł. I dać wzrost na kursie, prawdopodobnie ponad 20zł. Co jest wykonalne zważywszy na jej bardzo niskie wskaźniki – c/z czy kapitalizację.

Warto dodać że w 2016-2017 kiedy był 10 letni szczyt (>25zł), wyniki były gorsze niż obecnie.
Pamiętajcie, ze mówię tylko o wynikach i kursie tym roku, dopóki czynniki wokół spółki są mocno pro-wzrostowe. W przyszłym będzie kwestia zakupu ziemi i kosztów inwestycyjnych (o czym pisałem na początku).

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.