Powoli się zbliżają wyniki za Q4 – jak zawszę zrobię na ten ten temat notkę w poście. Ciekawym pomysłem na ten okres wydaje się być domdevelopment.

Czym się zajmują?
Spółka ta zajmuje się sprzedażą mieszkań – jednak koncentrują się tylko na dwóch rynkach Warszawie i Wrocławiu, co ciekawe jest ona wysoce marżowa jak na deweloperkę – marża netto wynosi 10% a ROA 5%. Oprócz samej sprzedaży mieszkań domdev oferuje również pośrednictwo przy załatwianiu hipotek na sprzedawane mieszkania oraz urządza je.

Bilans
Warto dodać że bilansowo jest w miarę ok – zobowiązania wynoszą ~60% (1,2 mld zł), ostatnio one wzrosły ze względu na dużą wypłatę dywidendy. W zobowiązaniach kredyty stanowią tylko 10% całej sumy bilansowej – jest to głównie wynik emisji obligacji na 150 mln zł, więc zobowiązania to głównie zobowiązania handlowe naturalnie występujące w deweloperce.

Sprzedaż mieszkań:

  • sprzedaż netto: 2 735 lokali netto, w tym 714 lokali w IV kwartale 2016 r.;
  • przekazania: 2 482 lokale, w tym 1 162 lokale w IV kwartale 2016 r.

Na wynik finansowy za IV kwartał 2016 r. wpływają głównie przekazania na projektach: Żoliborz Artystyczny (320 lokali), Studio Mokotów (262), Dom Pod Zegarem (177), a także Wilno (138).

Można więc śmiało powiedzieć że domdev pokaże ładny wzrost przychodów podobnie jak cała branża.

Możliwe wyniki:

Analitycy celują w wynik pomiędzy 115 – 125 mln zł przy przychodach pomiędzy 1-1,1 mld zł. (link) Oznacza to że w/g nich za 4 ty kwartał spółka powinna mieć z 75 mln zł zysku i prawie pół miliarda przychodów. Zakładają wiec utrzymanie aktualnej dynamiki.

Moim zdaniem to trochę za wysokie oczekiwania i nawet powtórzenie poprzednich wyników będzie ok. Od razu mówię – wolę zawsze założyć gorszy scenariusz.

Postanowiłem też pospekulować n/t dywidendy w końcu spółka co rok płaci 99% zysku w niej co rok, ja jednak do szacunków wziąłem 90%.

Szacunki pokazuje poniższa tabelka, to nie jest wycena :D.

AT:Spółka jest w ładnym długoterminowym trendzie wzrostowym, w ostatnim czasie widzieliśmy konsolidację pomiędzy 62 a 56 zł – i dwukrotną obronę tego wsparcia. W chwili obecnej przebity został opór na 62 zł i rozpoczynamy kolejną falę wzrostów. Możliwa jest w krótkim terminie mała korekta. do 62 lub 60 zł – trochę poniżej tego poziomu warto postawić stop lossa.

Wnioski: Spółka ładnie się rozwija, wypłaca dobrą dywidendę (w stosunku do wig) i rozpoczęła nową falę wzrostów. Potencjalne ryzyka to koszty przejęcia nowej spółki zależnej Eurostylu oraz końcu programu MDM co może pogorszyć wyniki na rynkach innych niż warszawski. Jednak do czasu wypłaty dywidendy spodziewam się kontynuacji trendu.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.