Platige Image to jedna z najbardziej znanych spółek specjalizujących się w animacjach komputerowych. Z siedzibą w Warszawie, ta wielokrotnie nagradzana firma jest ceniona za swoje unikalne i kreatywne podejście do tworzenia animacji.

Firma słynie z wysokiej jakości produkcji, a jej dzieła można zobaczyć na ekranach kin i telewizji na całym świecie. Jednym z najważniejszych osiągnięć Platige Image jest współpraca przy tworzeniu filmu „The Witcher: Nightmare of the Wolf” dla platformy Netflix, który został entuzjastycznie przyjęty przez widzów na całym świecie.

Ale to nie wszystko, co można powiedzieć o tym wyjątkowym studiu animacji. Platige Image jest również znane z tworzenia zapierających dech w piersiach zwiastunów i teserów do gier, które pomagają graczom poczuć magię i emocje, jakie czekają ich podczas rozgrywki. Właśnie dlatego ta spółka jest uważana za jedną z najlepszych w branży i cieszy się uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zdobywając wiele nagród.

Postanowiłem dla was przeanalizować tę spółkę, bo oprócz dobrego zarządzania, sporo poprawiły się jej wyniki finansowe, zaś kurs w ostatnich dniach wystrzelił i jest duża szansa na to, że w kolejnych miesiącach zrobi kolejny intensywny ruch w górę.

Zacznijmy od omówienia spółki, na pierwszy rzut umieściłem w tabelce dane finansowe. Warto zauważyć, że są całkiem rentowni, mają dobre dynamiki, sporo gotówki i są dość tani jak na tego rodzaju spółkę. W przeciwieństwie do SaaS’ów tutaj do produkcji animacji trzeba dorzucać kolejne ręce grafików i mocne maszyny do renderowania do pracy, a i tam wzrost wyników jest spory.

 

 

 

Potencjał wzrostu wyników i odporność spółki na aktualne zawirowania gospodarcze:

– Zarządzający Platige Image mocno wyszli ze sprzedażą za granicę – wzrost przychodów jest efektem rozwoju sprzedaży min. w USA. Obstawiam, że będą rośli o kilkanaście procent rocznie. Pamiętajcie, że ten biznes nie jest tak skalowalne jak IT, jak chcemy w tej branży robić więcej animacji to trzeba zatrudnić odpowiednią ilość grafików i reżyserów do tego wyposażyć ich w dość drogi sprzęt do renderowania i ew. narzędzia i kamery do motion capture.

Czynniki pro-wzrostowe i kluczowe ryzyka spółki

(+) Zrobią dla Netflixa efekty specjalne do 4. sezonu serialu ’ The Witcher’ – po pierwsze to zapewni im to dodatkowe przychody na miesiące (8,5mln zł), a po drugie zrobią tym dobry PR.
(+) Zaczęli robić animacje 3D pod ekrany reklamowe. Tutaj przykładowa reklama zrobiona przez Platige Image wyświetlana w centrum Warszawy.
https://www.youtube.com/watch?v=p3JwjKnCch8
(+) Wzrost obrotów.
(+) Bardzo dobre zachowanie kursu w czerwcu.
(-) Upierdliwy trend boczny i wybicie które nie do końca wyszło, choć uważam, że najpóźniej do lipca powinno nastąpić wybicie z niego.
(?) Założyli jakiś czas temu spółki PJ Games i Image Games, które docelowo mają się zajmować współtworzeniem gier. Co z tego wyjdzie zobaczymy, na razie niż konkretnego nie pokazali.

Istotne wydarzenia w spółce w ostatnim czasie

  • Zawarcie umowy ramowej z Nexon Korea Corporation wraz z zamówieniem na wykonanie utworów audiowizualnych na 5 lat o wartości ~7 mln zł.
  • Wydanie trailera Company of Heroes 3
  • Rozbudowują studio do motion capture oraz wyleasingowali sprzęt do tego za 2,4 mln zł. Tutaj można zobaczyć fragmenty nagrań z takiego studio. (Link)

Możliwość wypłaty dywidendy:

Wypłacili 60gr/akcje – 2,26%, była to pierwsza dywidenda od czasów debiutu.

Pozostałe istotne informacje

– Lekko obniżyli koszty. Spłacili też zobowiązania i kredyty na 4,7 mln zł.
– Zarząd objął akcje z programu motywacyjnego na 1,6% kapitału za 1,36 mln zł.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/platige-image-akcje-gielda-zarzad-z-programem-motywacyjnym
– Spółka zarabia w miesiące letnie, a w zimowe często ma straty.

Sezonowość zysków, src: biznesradar.pl

 

Ta sezonowość idzie jeszcze dalej, zobaczcie jak się zachowuje stopa zwrotu image w podziale na miesiące. Czerwiec jest najlepszy, jeśli chodzi o wzrost kursu.

 

Zatrudnienie: 345 osób, w tym 71 osób na etacie.

Analiza wykresów

Platige image miewa wielomiesięczne konsolidacje, z bardzo dużym spadkiem zmienności — do 3% procent miesięcznie. Po takiej konsolidacji, czesto następuje wybicie na kilkadziesiąt procent. Tutaj zamieściłem wykres, z okresu, kiedy spółka próbowała zrobić pierwsze wybicie z tej upierdliwej konsolidacji.

 

W ostatnim miesiącu akcje Platige Image zanotowały znaczny wzrost, w 2 tygodnie kurs wybił z konsolidacji i wzrósł z 25 zł do 30zł.
W najbliższym czasie spodziewam się niewielkiej korekty do 28zł, później niewielkich wahań 27-30zł, a wiosną (bliżej czerwca) przełamanie linii trendu spadkowego i zmianę trendu na wzrostowy, z targetem ponad 36zł wsparty wzrostem wyników. Stop Loss ma spółce musi być postawiony dość głęboko ~26zł.

 

 

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.