Jak wiecie, raporty poza danymi finansowymi często zawierają komentarze zarządów, często o sporej wartości prognostycznej na przyszłość. Postanowiłem zebrać kilka ciekawych danych tego typu, które mogą być przydać przy typowaniu spółek i sektorów które dadzą zarobić w kolejnych kwartałach.
Opisywane spółki to Laboprint, LUG, Mfood, Remak, Navimor i AbmSolid


Laboprint – spółka ta, w raporcie kwartalnym opisała wyjątkowo dokładnie swoje obecne inwestycje oraz perspektywy poprawy zysków w kolejnych kwartałach.
Jest to potencjalny typ na Q4-2018

Z istotnych informacji możemy odgrzebać:

 • spółka jest wyraźnie sezonowa, a najlepszy jest 3ci kwartał, kiedy to aktywność reklamodawców którzy u niej drukują plakaty i bannery jest największa.
 • Sporo wzrósł druk na tekstyliach, etykiet i opakowań z tektury. Jest to efekt zakupu i wdrożenia odpowiednich drukarek do druku tego typu (EFI FabriVu).
 • Spółka wydzierżawiła część działalności służącej
  przede wszystkim do obróbki poprodukcyjnej wydruków wielkoformatowych i innych wydruków
  formatowych, składającej się z działu szwalni oraz wykańczalni (introligatorni);
  – W efekcie spadną koszty, a w ich miejsce pojawi się przychód z najmu (PPO).
 • Szukają finansowania na budowę nowej hali produkcyjnej która ma być otwarta w pierwszym półroczu 2018. To za rok może znacznie zwiększyć przychody, jednak należy być gotowym w pierwszej kolejności na wzrost kosztów: amortyzacji i rat odsetkowych.

  LUG

 • LUG zakłada duży wzrost rynku LED na świecie, w tym roku wzrost tego rynku ma wynieść 16,7 r/r cagr, a w następnych latach 20% rocznie do 2020 roku, co powinno podwoić ten rynek. Główną przyczyną wzrostów rynku LED są w/g spółki regulacje UE, przebudowa oświetlenia ulicznego, oraz szybki spadek cen ledów.
 • Faktem przemawiającym za wzrostem przychodów spółki jest jednak umowa na budowę fabryki z Argentyńskim PIP SAPEM.

  Po wybudowaniu fabryki, mają zrobić cesję na swoją argentyńską spółkę. Mocy przerobowej fabryki niestety nie podano. Plusem tej inwestycji jest to, że będą mogli zacząć sprzedawać na większą skalę na rynek Mercosur (który stanowi 8% światowego zapotrzebowania na LED) min. Brazylię co powinno jeszcze bardziej zdywersyfikować przychody tego eksportera.


  Ciekawie zrobiło się również w spółce REMOR – Dawny Agrotour. Sprawa jest o tyle ciekawa, że Remor wchodząc na giełdę tylnymi drzwiami postanowił zostawić sobie działalność związaną z Agrotourem – Agroturystykę i Produkcję wina mnich, jest to niecodzienna sytuacja, bo Remor zajmuje się instalowaniem fotowoltaniki w Niemczech, ocynkowywaniem oraz sprzedażą osprzętu okrętowego.

  Fuzję spółek widać dość dobrze w bilansie za q1.

  W bieżącym kwartale nie przełożyło się to jeszcze na przychody i zyski stąd efekty połączenia będziemy mogli pierwszy raz zobaczyć w sprawozdaniach wydanych w sierpniu.


  MFOOD
  Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą miodu, jest jednym z największych jego producentów na naszym kontynencie. Jej sprawozdanie za Q1 zawiera wiele ciekawych informacji o planach spółki i sektorze.

  Zacznijmy od danych sektorowych:

  Wykres jasno wskazuje, gdzie najwięcej miodu się produkuje 🙂 – sama spółka w 2016 wyprodukowała go 3080 ton. jednak nadal sporo miodu trzeba do polski importować (lwia część importu pochodzi z Ukrainy 14 tyś ton, sporo też z Chin – największego producenta na świecie 5,5 tyś ton):


  Zaś 2/3 miodu eksportuje się do Francji i Niemiec, a kolejne 10% do Hiszpanii. Zaś eksport towarów spółki przynosi 70% przychodów.

  Ciekawa jest za to struktura wieku w branży, w przyszłości może być spory problem ze znalezieniem nowych osób do pracy, chociaż młodzi się w niej pojawiają:
  W 2016 roku w Polsce niemal 13% pszczelarzy to osoby do 35 roku życia, co stanowi 1% więcej niż w roku ubiegłym .
  Prawie 24% stanowili producenci miodu w wieku od 26 do 50 lat. To o 2% więcej niż w roku 2015.
  Niezmiennie najliczniejszą grupą pszczelarzy są osoby w wieku od 51 do 65 lat, które stanowią 33,9% ogółu pszczelarzy. Wciąż prawie 1/3 to osoby których wiek powyżej 65 roku życia.

  Nowa strategia spółki:
  Spółka chce przejść na GPW wraz z emisją akcji, dodatkowo ogłosiła bardzo dynamiczną strategię na najbliższe 5 lat, najważniejsze plany są następujące:

 • Inwestycje operacyjne mają przynosić nie mniej niż 15% zwrotu rocznie.
 • Zwiększenie rentowności poprzez inwestycje w surowca BIO, do 2021 marża EBIT ma wzrosnąć do 7,7% z 5,9% obecnie, a ROE do 12%.
 • Rozwinięcie swojej marki detalicznej, produkcji i wyjście na nowe rynki. Rozwinięty ma też być ich sklep internetowy.
 • Łączna produkcja miodu przez spółkę 21tyś ton w 2021 (wzrost o 50%).
  W efekcie spółka chce zostać największym producentem w europie, co z tego wyjdzie zobaczymy.


  Ciekawe rzeczy również pojawiły się w dwóch spółkach które upadły. Navimor i ABMSolid.
  W Navimor-Invest ujawniono propozycje układowe i wyjaśniono problemy spółki.
  Spowodowane one były słabą koniunkturą inwestycyjną w dziedzinie infrastruktury rzecznej oraz złe zarządzanie oddziałem w Czechach i podobne problemy sektorowe co w Polsce.

  Cała branża deweloperki infrastrukturalnej przeżywa ciężkie chwile 35% projektów tego typu jest nierentowna i traci się na nich całkiem sporo:
  Jedna trzecia firm budowlanych z segmentu budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego deklaruje
  realizację projektów nierentownych (33%). Od dwóch lat obserwowalny jest wzrost udziału przedsiębiorstw
  wykonujących prace tego typu. Na realizację nierentownych projektów częściej wskazywali przedstawiciele firm z segmentu budownictwa inżynieryjnego (38%). Średnia strata poniesiona w wyniku realizacji nierentownych
  projektów wynosi 9%.

  Dodajmy do tego że 97% przychodów spółki w Polsce generuje sektor publiczny, którego problemy każdy zna, a i nie generuje on kroplówki z UE jak w latach wcześniejszych. Dodatkowo samo podejście w kwestii polityki żeglugi śródlądowej jest w Polsce komiczne, najlepszy przykład do pogłębianie odry które od 2007 roku czeka na podpis Polskiego rządu i doczekać się nie może, pomimo, że UE chce wyłożyć na ten projekt kasę.

  Wracająć do spółki, to przychody wyraźnie spadły o 38% r/r + w Q1 pokazano ogromną stratę -3,8 mln zł i zaczeła tracić na samej działalności budowlanej + zaczęła się procesować z podwykonawcami.

  Nie dziwią więc propozycje układowe spółki które w krótkim terminie moim zdaniem poprawią jej kondycję finansową.
  W pierwszej kolejności spółka chce sprzedać część majątku Bazę w Rekcinie za 1mln zł, Lokale przy Grunwaldzkiej w gdańsku za 400tyś zł + 1,6 mln zł spłaty hipoteki do banku i Biurowca przy Małachowskiego w Gdańsku za 2mln zł. Da to łącznie ~4,9 mln zł

  Dodatkowo zaproponowano spłatę poszczególnych grup wierzycieli w zależności od grupy jest to spłacenie długu z częściowym umorzeniem kwoty lub konwersja długu na akcję. Ich wpływ na wyniki spółka oszacowała w planie restrukturyzacyjnym.

  Podsumowując – nad spółką można pomyśleć jak ruszy się rynek infrastruktury wodnej w Polsce i Czechach. Same propozycje układowe wyglądają dość realistycznie i sensownie, należy jednak pamiętać że układ może trwać latami i jedyny ruch na akcjach będzie powodować jego głosowanie.


  Ostatnią spółka jest ABM – tu po 10 latach widać światełko w tunelu.
  Po pierwsze poprawiły się przychody, które od lat spadały więc Prezes Pawlik znajduje nowych kontrahentów.
  Po drugie pojawił się pomysł dokapitalizowania kluczowej spółki zależnej przez zewnętrzny podmiot, jeśli to by się udało to spółka może sporo ugrać.
  Po trzecie – wierzyciele wstępnie się zgodzili na propozycje układowe, to dobra wiadomość bo może to sporo ruszyć w kwestii układu i spowodować że głosowanie nastąpi w ciągu roku – na to kurs powinien zareagować euforycznie.

  Jeśli macie jakieś ciekawostki tego typu dajcie znać w komentarzu lub na PW, może dzięki temu znajdziemy nowe perełki 🙂

  Ps. Wydałem raport topNC za 1kwartał w którym opisuje najlepsze wyniki spółek z NC i tworzę z nich portfel. Jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam pod Adres:
  https://longterm.pl/shop/Raport-Top-New-Connect.html

  Ps 2. We wtorek 20go czerwca o 14 robię webinar o NC na który serdecznie zapraszam.
  https://longterm.clickmeeting.pl/top-newconnect-po-i-kw-2017/register

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.