Jak co roku przeprowadziłem wywiad z Zarządem spółki Kancelaria Prawna-Inkaso WEC, aby dowiedzieć się, co zmieniło się w spółce przez ten czas. Kolejny raz Zarząd pozytywnie mnie zaskoczył, a sama spółka konsekwentnie poszerza swoją ofertę biznesową.

Krzysztof Abramowicz: Widziałem, że są Państwo w trakcie emisji akcji, na jakim etapie jest ten proces?

Sylwia Pastusiak-Brzezińska: Jesteśmy w trakcie zatwierdzania emisji akcji przez sąd, udało nam się zebrać więcej zapisów niż planowaliśmy, łączna wielkość emisji osiągnęła ponad 6mln zł. Proces trwał dość długo, ponieważ zbieranie listy osób biorących udział w sprawie poboru z domów maklerskich oraz kompletowanie i akceptacja wniosków formalnych przez sąd okazały się czasochłonne, co wydłużyło czas trwania emisji. Jednak naszym zdaniem uda się spiąć te wszystkie formalności do maja. (Zarządowi udało się dopiąć formalności emisyjnych serii A4 2 maja, chwilę po udzieleniu wywiadu – przyp. KA)

KA: Jaka była wielkość zapisów złożonych na emisję akcji? Mam tylko dane o emisji 4,9mln akcji.
Remigiusz Brzeziński: Zapisy odbyły się w dwóch turach, zapisie podstawowym oraz dodatkowym. Zapis podstawowy obejmował 4,8 mln akcji serii A4, a zapis dodatkowy 6,1 mln akcji, którego stopa redukcji wyniosła 97%. Łączna redukcja objęła 54% zapisu. Informację na temat zapisów, można znaleźć w komunikacie spółki: https://m.bankier.pl/wiadomosc/KANCELARIA-PRAWNA-INKASO-WEC-S-A-Informacja-o-wysokosci-zlozonych-zapisow-na-akcje-serii-A4-7578882.html

KA: Ostatnio głośna była afera upadłości GetBacku. Jak wpłynie ona na rynek windykacji w Polsce?
RB: Problem z GetBackiem polegał na tym, że kupował wierzytelności z rynku znacznie powyżej średnich cen rynkowych ( niekiedy powyżej opłacalności). Taki model nie mógł zbyt długo dobrze działać, stąd aktualnie widzimy poważne problemy. Dodatkowo sam GetBack oferował drogie obligacje, co spotęgowało jego problemy finansowe. Jeśli Getback zbankrutuje, to w długim terminie będzie to stosunkowo dobre dla sektora, ponieważ ceny pakietów wierzytelności spadną, co poprawi rentowności wielu podmiotów na rynku. (Rozmawialiśmy o ewentualnej upadłości Likwidacyjnej GB, a nie układowej – przyp. KA)

KA: Co się zmieniło w KPI w ciągu ostatniego roku? Ostatnie sprawozdania wspominały o rozwoju w spółce biegłych rewidentów oraz zwiększającej się ilości udzielonego przez KPI mikrofaktoringu.
RB: W zeszłym roku otworzyliśmy kancelarię biegłych rewidentów, została ona dobrze przyjęta na rynku. Obecnie w efekcie mamy kilka umów na badanie bilansów rocznych, dodatkowo Kancelaria Biegłych Rewidentów WEC Witczak i Wspólnicy przeprowadza również audyty mniejszych podmiotów.

Nasza kancelaria prawna zajmowała się również wprowadzaniem RODO w spółkach, dostaliśmy 20 zgłoszeń na ich wdrożenie. Zakończyło się to sporym sukcesem i efekty tych wdrożeń będzie można obserwować w kolejnych sprawozdaniach finansowych. Obie spółki zawiązały również współpracę z podmiotami notowanymi na giełdzie.

KA: A jak w spółce rozwija się działalność związana z mikrofaktoringiem?
RB: Rozpoczęliśmy działalność faktoringową opierając się na produkcie mikrofaktoring i limitach do 50 tys zł, w toku działalności stwierdziliśmy, że warto udzielać większych limitów i aktualnie jest to kwota do 100 tys zł (pokazane jest to na stronie  www.mikrofaktoringwec.eu  – przyp) ,  ale przy atrakcyjnej transakcji finansujemy nawet więcej. Nasz największy dotychczas udzielony limit wyniósł 0,4mln zł, jeśli jednak pojawi się ciekawa transakcja na wyższą kwotę, to również chętnie ja zrealizujemy.  Aktualnie mamy podpisanych już kilkadziesiąt umów faktoringowych na limity wynoszące łącznie 2,8 mln zł.

KA: Komunikaty wspominały o zakupie pakietów wierzytelności. Jakie były państwa doświadczenia związane z wykupem pakietów wierzytelności z rynku oraz brania udziału w przetargach?
RB: Nasze doświadczenia są pozytywne, zwłaszcza, że rozszerza to naszą ofertę biznesową. Udało nam się kupić kilka pakietów z rynku po dobrych cenach. Aktualnie czekamy, aż ceny pakietów wierzytelności na rynku spadną ( ma to duży wpływ na rentowność spółki— przypis autora )

KA: Podobno do sejmu wrócił projekt przedawnienia przez sąd z automatu wierzytelności Konsumenckich oraz liberalizacja prawa wierzycielskiego na rzecz dłużników. Jak aktualnie wyglądają prace nad nim?
SPB: W sejmie znów pojawił się projekt odnośnie automatycznego przedawnienia  wierzytelności konsumenckich starszych niż 3 lata. Długi czas monitorowaliśmy zmiany w prawie i spodziewaliśmy się takiego obrotu spraw. Jednak ustawodawca w proponowanych zmianach wpadł również na pomysł , aby objąć tą zmianą również starsze długi, w efekcie w tym przypadku  prawo może zadziałać wstecz i narobić sporo zamieszania na rynku wierzytelności konsumenckich.
(Wywiad został przeprowadzony przed uchwaleniem przez sejm zmian w prawie, wprowadzone zmiany w prawie w tej kwestii można znaleźć tutaj: https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/konsument-w-sadzie/2697194,Nowe-zasady-dotyczace-terminow-przedawnienia-dlugow-w-2018-r.html )

KA: Jakie są Państwa przyszłe plany biznesowe związane ze spółką?
R
B: Aktualnie rozwijamy KPI zgodnie z naszym planem i skupiamy się na rozwoju już istniejących spółek. W dalszej przyszłości chcielibyśmy zająć się również leasingiem, gdyż wkomponowuje się on w nasz model biznesowy.

KA: Dziękuję za rozmowę.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.