W ukraińskiej prasie zamieszczono ciekawe podsumowanie wyników Kernel. Postanowiłem je dla was streścić, bo strasznie ono odbiega od narracji z mediów oraz  ubranych w te akcje i jest naprawdę grubo, niestety w negatywnym świetle. Przed spółką bardzo trudne czasy, osobiście ja nie widzę opcji by duże zyski wróciły zaraz po wojnie, chyba, że od ruskich UA dostanie ogromne reparacje.

Na wstępie dodam, że chodzi o ich sprawy operacyjne i możliwość dowożenia zysków pod wojnie. Kurs i sentyment to inna materia i dla przykładu, jeśli będzie rozejm to kursy w krókim czasie mogą bardzo urosnąć, po czymś spaść i zacząć żyć opisanymi tu problemami.

DANE FINANSOWE

– Kernel z racji skali biznesowo oberwał proporcjonalnie najmniej, ze wszystkich latyfundystów w UA, co nie znaczy, że jest dobrze, jest katastrofalnie, ale jest około roku, by uniknąć poteżnych problemów z płynnością finansową.

– Ebitda spadek o 73% do 220mln USD, strata w 2gim kwartale wyniosła 388mln USD.

– Straty do lata wyniosły 543 mln dolarów (w tym wojna to 495 mln usd). Jest to gdzieś 10% przychodu rocznego. Ale do tej straty nie wliczają się jeszcze zniszczone plony, tylko to, co sprzedawano z małą marzą z magazynów po zaprzestaniu produkcji oleju.

WPŁYW WOJNY NA ZAKŁAD W CHARKOWIE

– Wstrzymali przetwarzanie nasion oleistych (głównego składnika marży), choć do wojny przerobili 2,2mln ton nasion.

– W 2022 Grupa wyeksportowała 8 mln ton zboża z Ukrainy, 61% pochodziło z kukurydzy.

– W wyniku wojny 2 zakłady na Charkowszczyżnie zostały wyeliminowane z produkcji i nie jest możliwe ich szybkie przywrócenie. Przerabiały one 0,7 z 3,7 mln oleju. Oba zakłady zostały zajęte, zmniejszając łączną zdolność przerobową grupy do 3 mln ton w porównaniu z przedwojennymi 3,7 mln ton. W przyszłości reintegracja dwóch fabryk w obwodzie Charkowskim nie jest możliwa, ponieważ aktywa ucierpiały w wyniku ostrzału i brakuje siły roboczej.

– Z powodu wojny wstrzymano eksport kontraktów o łącznej wartości 1,6 miliarda dolarów.

– Przyszłoroczne plony będą niższe o 30-40%, dodatkowo ziarno będzie o wiele gorszej jakości.

– 1300 pracowników zabrało wojsko, wskutek walki z nadwołżańskimi ludobójcami (przyp tłumacza) zginęło 14 bohaterów a 51 odniosło rany. Firma na pomoc pracownikom w armii wydała 2,3 mln usd oraz musiała przesiedlić 312 osób co kosztowało 538 tys usd.

KERNEL I WALKA Z SYSTEMEM PRZEZ ROZWOROWANIE GRUNTÓW

Kernel zmniejszył swój bank gruntów z ponad 500 000 ha do 380 000 ha. Ponad 130 000 ha zostało wykupione przez firmy powiązane z beneficjentem „Kernela” Andrzejem Linowskim za 210 mln usd XD. Przejął on głównie ziemie na zachodzie Ukrainy xD.

To jest tak dobry fragment, że postanowiłem go wrzucić w oryginale. Proponuję też rozejrzeć się, za jakie grosze sprzedano te czarnoziemy 1615 usd/ha xD.

Ukraińska prasa - fragment
Ukraińska prasa – fragment

DŁUG I EMISJE

– Zadłużenie na początek wojny wyniosło 1,9mld USD dług netto do ebitdy wynosił aż 6,8. Doprowadziło to do negocjacji z bankami i przełożyło spłatę zadłużenia do czerwca 2023. Firma twierdzi, że jedyne finansowanie, jakie im zostało to emisje akcji.

CZY JEST ALTERNATYWA DLA PORTÓW  W BERDIAŃSKU I MIKOŁAJEWIE?

– Twierdzą, że transport lądowy ich produktów jest nieopłacalny, zaś transport przez odessę prawie niewykonalny i sam kernel musi w jej port zainwestować 170 mln usd. Choć pracują, by jakoś tą drogę lądową wykorzystać, bo obecnie nie ma planu B.

– W III kwartale 2022 r. eksport zboża wynosił tylko 4%, A oleju słonecznikowego tylko 15% poziomu Q2. Nie ma skalowalnej i opłacalnej ekonomicznie alternatywy dla morskiego eksportu oleju obecnie (najlepiej przez morze azowskie, które ruskie okupują).

RENEGOCJACJA DOSTAW

Firma zawarła kilka umów przeładunkowych typu „weź lub Zapłać” z terminalami w Rumunii, Niemczech i na Litwie. Ponadto zawarto kilka transakcji typu „weź lub Zapłać”z wewnętrznymi obiektami przeładunkowymi kolei.

Takie ustalenia przewidują obowiązek zapłaty, nawet jeśli zdecydowano się nie przeprowadzać operacji przeładunkowych, a okres umów w niektórych przypadkach sięga dwóch lat. Programy „weź lub Zapłać” są ubezpieczeniem na wypadek ponownego zamknięcia Morza Czarnego – wtedy takie ustalenia pozwolą utrzymać minimalny wymagany poziom eksportu.

(Tu prosiłbym o pomoc w tłumaczeniu kogoś z branży, bo nie wiem co to do końca znaczy)

SEKTOR ROLNY W UKRAINIE, CO DALEJ?

– Na 30 czerwca 2022 r. (koniec roku marketingowego 2021/22) ilość zboża przechowywanego na Ukrainie osiągnęła ~17 mln ton, czyli pięciokrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Jest to pierwszy raz w historii, kiedy wielkość zbiorów na Ukrainie nie ma pierwszorzędnego znaczenia, ponieważ zostanie wzmocniona ogromnymi przejściowymi zapasami sześciu głównych towarów-kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, słonecznika, soi i rzepaku.

– Najważniejszym czynnikiem dla koniunktury krajowej będzie kontynuacja trendu wzrostu eksportu nasion oleistych. Jak poinformował przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kachka, w październiku eksport nasion słonecznika wzrósł do 308 000 ton ze 180 000 ton we wrześniu, co było już rekordem. Jednocześnie eksport oleju zmniejszył się o 10,3%, do 454 000 ton.

– Historycznie eksport słonecznika osiągnął zaledwie 0,2 mln ton rocznie, ale w sezonie 2021/22 wzrósł do 1,6 mln ton i prawdopodobnie przekroczy ten poziom w roku podatkowym 2023. Przetwórcy już narzekają na potencjalny niedobór nasion i mówią o potrzebie podniesienia cła eksportowego. (jak to wprowadzą, to znacznie spadną zyski latyfundiów po wojnie bo to typowi eksporterzy słonecznika i jego wyrobów)

 

Tekst w orginale – po Ukraińsku (dialekt zachodni) pod tym adresem:

https://mind.ua/publications/20249613-10-faktiv-iz-richnogo-zvitu-holdingu-kernel-yaki-harakterizuyut-stan-ukrayinskogo-apk-pid-chas-vijni

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.