Czytelnicy poprosili mnie o przeanalizowanie spółki FAM która jest cynkownią. Moim zdaniem akcjonariusze FAM rok 2016 mogą uznać za wyjątkowo udany. Świadczą o tym następujące argumenty, które w skrócie spisałem:

-> Pierwszą rzucającą się w oczy rzeczą jest poprawa rentnowności – wzrosły one o połowę, a rentowność netto na poziomie ~18% jest naprawdę dobrym wynikiem w sektorze, dodatkowo przychody po dwóch chudych latach znacznie się poprawiły.

-> Drugim istotnym aspektem jest poprawa zarządzania majątkiem obrotowym. Tu spółka zrobiła OGROMNE POSTĘPY. Po pierwsze wzrosła płynność bilansu (dwie pierwsze pozycje), pojawił się też kapitał pracujący – jest to nadmiar aktywów obrotowych tj. gotówka, należności i zapasy ponad krótkoterminowe zobowiązania co powoduje że jest mniejszy głód gotówki i staczy kasy na regulację bieżących zobowiązań. Spółka skróciła też czas finansowania kupujących i wydłużyła sobie czas kredytów kupieckich branych u innych (dwie ostatnie pozycje) – jest to komfortowa pozycja do robienia biznesu.

Do tego zobowiązania i rezerwy są niewielkie.

-> Przepływ gotówkowy w spółce jest dobry – działalność operacyjna nie pożera kasy pomimo tego że spółka się zatowarowała na 4,1 mln zł, widać też efekty wydłużenia okresów płatności dla spółki spółkę.

-> Ciekawą kwestią w spółce jest dywidenda, w 2016 wypłacono ją w sumie na 20%, jest to wynik nie do pobicia w najbliższych latach. Jednak polityka dywidendy zakłada jej dwukrotną wypłatę. Warto mieć to na uwadze, fakt w chwili obecnej nie ma na to jeszcze pieniędzy ale po q1/q2 powinny się one znaleźć.

-> Pozostaje kwestia ryzyk. Moim zdaniem jest jedno – wzrost przychodów. Spółka jest fabryką wiec jej moce przerobowe są ograniczone, dodatkowo rynek ten nie jest masowy, za to jest zależny od cen surowców. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza że zwiększanie mocy przerobowych będzie wymagało dużych inwestycji lub zakupu innych spółek z sektora.

-> AT: Spółka w dwa lata urosła 10 krotnie, w chwili obecnej narysował nam się trójkąt. Przełamanie 4,5 zł a potem 5zł spowoduje wybicie na szczyty – 5,8 zł. Stoploss – poniżej linii SMA-200 4,3 zł. Dla długoterminowców na 4zł. Wskaźniki nie są wygórowane c/z i ev/ebit wynoszą <8

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.