Witajcie. Mam dla was do zaproponowania dwie ciekawe propozycje spółek które zamierzają wypłacić ogromne dywidendy. Jednak w przeciwieństwie do Wadexu rynek jeszcze nie zauważył tych okazji.

Chodzi spółki z GPW: Decorę #DCR i Inter Rao Lietuva #IRL które zadeklarowały 22% i 18% dywidendy….

Zacznijmy od InterRao. Jest to litweska spółka zajmująca się dystrybucją energii elektrycznej na terenie państw nadbałtyckich, na Litwie ma prawie 80% rynku, a energię eksportują z Rosji.Oprócz dystrybucji spółka również produkuje energię z farmy wiatrowych 18 turbin produkuje 30MW energii co rocznie daje ponad 50 GWh.
Ciekawostką jest to że IRL ma spółkę w Polsce przeznaczoną do handlowania na towarowej giełdzie energii i oczekiwania na połączenie energetyczne Litwy i Polski.

To co nas interesuje to fakt generowania przez spółkę dobrych rosnących marż, niezłych zysków i dobrego CFoperacyjnego, w efekcie mamy nadpłynność finansową 30% gotówki w bilansie ~20mln euro.

Efekt prosty do przewidzenia – płacą konkretne dywidendy. Minimum 70% Zysku Netto rocznie.

Na tą chwilę zadeklarowane jest 0,8 euro na akcję a dniem wypłaty będzie 14 maja. (Info – poprzednia deklaracja) Daje to na tą chwilę 18%, kurs częściowo zdążył zdyskontować tą informację, niemniej jest to społka zagraniczna więc wielu inwestorów nie wie jeszcze o tej okazji 😉

Teraz czas na Decorę. Spółka zajmuje się sprzedażą dekoracji wnętrz. Ma ona długą 11 letnią historię na GPW oraz 8 letnią historię wypłaty dywidendy.
Generalnie w spółce ostatnie lata są dość ciężkie – przychody spadają, zyski są niewielkie, podobnie marże <5%, a sama spółka jest wskaźnikowo dość droga. Jedynymi plusami spółki są za to: niskie zadłużenie – zobowiązania łącznie stanowią tylko 35% oraz gotówka ~28mln zł (13% sb) i wysoki kapitał zapasowy.

W ich efekcie spółka ma z czego wypłacić dywidendę i wypłaci 2,5 zł na akcję co daje 22% stopę dywidendy 9 maja.

Smaczku spółce dodają zmiany w akcjonariacie. Insiderzy kupują duże pakiety akcji (link(link), natomiast dużą ilość akcji sprzedał BPH TFI, co moim zdaniem jest sygnałem pozytywnym. Dodatkowo na spółce pojawiły się dawno niewidziane wolumeny.

Jak widzicie mamy przed sobą 2 spółki na których kurs nie zdyskontował jeszcze w pełni ogromnego poziomu dywidendy, stąd jest jeszcze miejsce dla wzrostów, a agrumenty za przeważają nad przeciw.

Pozostaje kwestia SL.
Dobry poziom moim zdaniem dla DCR to 10,4 zł a dla ITL 18,4 zł. Ze stopem czasowym na kilka dni przed wypłatą dywidendy.
Przy odpowiednich stawkach na pozycjach, moim zdaniem nie większych niż 10% portfela na spółkę.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.