Witajcie. Postanowiłem opublikować analizę jednego z czytelników mojego bloga. Przemka którego umiejętności analizy bardzo cenię możecie kojarzyć w forum stockwatcha i bankiera gdzie występuje pod pseudonimem „Prezes„.
Eurocent S.A. – czy akcje tej spółki warto mieć w portfelu a potencjał ich wzrostu w ciągu najbliższych 3 lat to 200 % ? Moim zdaniem tak i dlatego poniżej postaram się wyjaśnić dlaczego tak myślę.
Eurocent jest firmą udzielającą pożyczek gotówkowych poprzez sieć swoich doradców w domu u klienta, poprzez pośredników kredytowych oraz przez internet, podobnie działa jak Provident (Jeden z jego założycieli pracował przez długi czas w Providencie – przyp. KA).
Jest to branża perspektywiczna i silnie się rozwijająca z dość sporą konkurencją.
O ogromnym potencjale wzrostu kursu jak i rozwoju firmy świadczą :
- znaczne niedowartościowanie patrząc na wskaźniki ; C/Z 4,52, C/ZO 1,66, C/WK 1,75, C/P 0,36, a potencjał wzrostu wg biznesradar.pl to 443% a stockwatch.pl ponad 250% (nie ma większej skali).
- dynamiczny rozwój firmy w ostatnim roku o czym świadczą następujące wzrosty r/r : przychody o 399% do 61,9 mln, zysk netto o 156% do 4,95 mln, aktywa obrotowe o 17% do 17,8 mln, środki pieniężne o 258% do 6,7 mln.
Co ciekawe pomimo tak dużego wzrostu gotówki i aktywów obrotowych Eurocent zanotował spadek długu odsetkowego (pożyczki i obligacje) aż o 48% do 3,84 mln a zobowiązania spadły ogółem o 8% do 8 mln. - W porównaniu z innymi firmami pożyczkowymi notowanymi na newconnect Sms Kredyt czy Marka, Eurocent jest znacznie tańszy (na podstawie c/z to o 21% od SMS Kredyt a Marka straty więc nie można porównać) i zdecydowanie z lepszym bilansem – mniej zobowiązań, więcej kapitału obrotowego – głównie gotówki.
- O świetnej sytuacji płynnościowej i ryzyku kredytowym świadczy niski wskaźnik ogólnego zadłużenia 43%, wskaźnik Altmana aż 12,8 a łączne przepływy pieniężne były mocno dodatnie i wyniosły 4,85 mln
- Eurocent w ubiegłym roku poszerzał teren swojej działalności i dopiero w 4 kw 2015 objął całą Polskę co powinno sprawić iż będzie skokowy wzrost przychodów i zysków w tym rokuW 2015 podpisała bardzo ważne umowy z dwoma funduszami sekurytyzacyjnymi dzięki którym ma nieograniczony dostęp do gotówki od tych funduszy (sprzedaje im pożyczki), ma z tego tytułu mniejszą marżę ale nie martwi się finansowaniem swojej działalności drogimi obligacjami i pożyczkami i jedyne jej zmartwienie to pozyskanie klienta 🙂
W grudniu 2015r. utworzyli antypodatkowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty ERC FIZ dzięki któremu będą płacić mniejsze podatki.
Dzięki spadkowi bezrobocia oraz trwającemu programowi 500+ wyniki powinny znacznie się poprawić gdyż środki z programu 500+ będą się wliczać do zdolności kredytowej (można przyznawać wyższe kwoty pożyczek wszystkim klientom – szczególnie stałym i sprawdzonym ) oraz powinna się poprawić spłacalność przeterminowanych obecnie pożyczek które firma spisała na straty i były zaksięgowane już w koszty.
Wprowadzenie tzw. podatku bankowego wpłynie iż banki będę mniej udzielać pożyczek konsumpcyjnych klientom z gorszą historią kredytową i tacy klienci siłą rzeczy skorzystają z oferty firm pożyczkowych takich jak Eurocent
W przypadku trwałego wzrostu kursu ponad 10zł Eurocent wejdzie do prestiżowego indeksu newconnect lead co powinno zwiększyć zainteresowanie akcjami
Eurocent ma 6,7 mln gotówki i może wypłacić dywidendę nawet ze stopa 20% , jednak uważam, iż najlepiej jakby te pieniądze zainwestowała w dalszy rozwój, co byłoby korzyścią dla akcjonariuszyŚwietne wyniki dostrzega prasa finansowa o czym świadczy szereg pozytywnych artykułów (najciekawsze poniżej) :https://obligacje.pl/pl/a/dobre-wyniki-firm-pozyczkowych-przed-zmiana-regul-dzialania
https://obligacje.pl/pl/a/4936-budowe-portfela-warto-oprzec-o-najlepszych
https://obligacje.pl/pl/a/eurocent-powieksza-zyski-i-redukuje-zadluzenie
https://obligacje.pl/pl/a/eurocent-bez-dlugu-nettoW czerwcu 2015 walne ustaliło program motywacyjny dla kadry zarządzającej i pracowników w ramach którego dostaną oni akcje nowej emisji po około 60.000 akcji co rok (będzie lock up 18 miesięcy na każdą serię) jeśli firma osiągnie następujące skonsolidowane zyski :
- za 2015 zysk 3.800.000 – zrealizowany bo zysk to 4,95 mln
- za 2016 zysk 5.000.000
- za 2017 zysk 7.000.000
- za 2018 zysk 9.000.000Jak widać za 2 lata chcą uzyskać zysk 9 mln co przy dzisiejszej kapitalizacji 22 mln da śmiesznie niskie c/z 2,44 i jak widać po realizacji za pierwszy rok postawiony cel jest realny do osiągnięcia, co ważne nie jest to prognoza finansowa dla inwestorów tylko cel biznesowy dla pracowników.
Moja zachowawcza prognoza zysku za 1 kw 2016 to 1,25 mln (zysk za 2015 podzielony na 4) co przy zysku rok temu 789.000zł da 58% wzrost r/r.
Największe ryzyka to :
- obowiązująca od marca 2016 ustawa antylichwiarska która ograniczyła trochę wysokość nakładanych na klientów odsetek i kosztów pożyczkowych i wprowadziła wymogi kapitałowe, jednak w mojej ocenie ustawa ta ma bardziej wpływy techniczny na firmę (zmiana umów, procedur i polityki) niż finansowy a koszty firma przerzuci na solidnych klientów
- O braku większych zagrożeń dla nich może świadczyć fakt iż Provident pod koniec roku podał iż chce zatrudnić 1000 doradców czyli chce się dalej rozwijać (link) oraz artykuł z interii czy ustawa antylichwiarska wpłynęła na ceny pożyczek (link)
- rozwijająca się konkurencja, można zauważyć iż obecnie sporo się reklamują w Telewizji pożyczki przez internet które są trochę tańsze od domowych i one mogą pozyskiwać więcej klientów, ale dzięki ustawie antylichwiarskiej mogło zniknąć wiele firm pożyczkowych typowo lichwiarskich które nie sprostały wymogom kapitałowym i pożyczanie na 50% przy wcześniejszych 500% w skali roku jest dla nich nie opłacalne.
- 31.12.2015 spółka została ukarana kwotą 10.212 zł przez UOKiK za nie podawanie w umowach wszystkich kosztów pożyczek i zobowiązana do zmiany umów w przeciągu 2 miesięcy
- słabe zainteresowanie spółką przez inwestorów co jest dla mnie niezrozumiałe, bo powinno się inwestować w firmy dynamicznie rozwijające i do tego „zdrowe” (prawidłowa struktura bilansu, świetne przepływy, skokowe wzrosty przychodów i zysku) a nie w firmy od lat przynoszące straty, przekredytowane itp.Oto wymiana zdań z innym forumowiczem na temat ustawy antylichwiarskiej.
Tzw. ustawa antylichwiarska od samego początku miała służyć dwóm celom – zwiększeniu bezpieczeństwa osób korzystających z usług firm udzielających kredytów konsumenckich, ale nie posiadających odpowiedniego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz wyeliminowanie podmiotów naruszających prawo. Chodzi głównie o firmy, które swoją działalność opierają na oszukiwaniu klientów poprzez m.in. pobieranie zawyżonych, nieuzasadnionych opłat za pożyczkę, która koniec końców nie zostaje wypłacona. Stąd jednym z najważniejszych założeń było wprowadzenie limitu całkowitego kosztu pożyczki. (cytat z loan-magazine.pl)
Generalnie ustawa ma przeciwdziałać głównie lichwiarzom, którzy często na kilka tysięcy % pożyczali kasę, często brali pod zastaw nieruchomość i zazwyczaj tą nieruchomość później zabierali.
Napisany przez Ciebie fragment nie jest ustawą, przepisałeś z jakiegoś portalu tekst odnośnie zmian, generalnie masz po części rację, teoretycznie koszty pożyczki mogą wynosić 55% rocznie plus 15% koszty opłat wezwań, monitów czy windykacji. Dodatkowo wprowadzono ograniczenie kosztów do 100 proc. wartości zobowiązania (za loan-magazine.pl – to miałem na myśli pisząc wcześniej). No i meritum odnośnie całkowitych kosztów , cytat ze strony forbes.pl :
„Pozorne limity nie zamykają furtki do obciążania konsumentów lichwiarskimi kosztami. Podczas, gdy intencją projektodawcy jest ograniczenie pozaodsetkowych kosztów pożyczki do 25 + 30 proc. w skali roku, możliwe będzie legalne zadłużenie klienta nawet do 275 proc. opłat pozaodsetkowych po roku, na co zezwala niespotykany dotychczas w prawie zapis o 120 dniach łączenia limitowanych kosztów. Zapis ten umożliwia agresywnym pożyczkodawcom 3-krotne w ciągu roku rolowania zobowiązań swoich klientów, po coraz wyższych kosztach”
Jak widzisz wszystko można obejść , firmy będą udzielać pożyczek nie na rok tylko na pół roku i żadnej złotówki nie stracą, generalnie na pewno będą musieli przeorganizować trochę model działania, ale są to sprawy techniczne bez wpływu na wyniki.
O braku większych zagrożeń dla nich może świadczyć fakt iż Provident pod koniec roku podał iż chce zatrudnić 1000 doradców czyli chce się dalej rozwijać (link)
A na koniec artykuł czy ustawa antylichwiarska wpłynęła na ceny pożyczek (link)
To tyle ze strony Przemka. Postanowiłem dorzucić coś od siebie 😉
Spółka po wzroście o 200% z 3 do 9 zł przeszła do konsolidacji – obecnie w końcowej fazie spodka. Celem są poziomy 10 i 11zł. Z powodu silnego ruchu wzrostowego można się spodziewać krótkiej korekty do 8-9zł.
Długoterminowo należy się spodziewać przełamania 11zł i tworzenia się nowych szczytów.Podsumowanie wyników ze strony Przemka. Musiałem to wkleić ponieważ spółka zmieniła sposób konsolidacji przez optymalizację podatkową i trzeba było porównać raporty skonsolidowane i jednostkowe pomiędzy sobą, co dla wielu osób nie znających AF jest ciężkie do zrobienia.
Firma niestety zrobiła zamieszanie z prezentacją raportu, gdyż teraz będzie tylko raport jednostkowy (wynika to z faktu iż spółki zależne przenieśli do funduszu ERC FIZ i będą wyceniane certyfikaty) a wcześniej patrzyliśmy na skonsolidowany, dlatego istotne jest aby porównywać aktualne wyniki z skonsolidowanymi z poprzedniego roku, więcej jest sporo roboty.
Zrobiłem krótkie podsumowanie tendencji r/r
Przychody 15,484 mln do 2,970 mln wzrost o 400%
Zysk netto 0,835 mln do 0,789 wzrost o 6%
Aktywa 30,773 mln do 17,720 mln wzrost o 73%
Zobowiązania 13,739 mln do 9,317 mln wzrost o 47%
Środki pieniężne 5,819 mln do 0,572 wzrost o 902%
Zobowiązania finansowe 4,375 do 7,450 spadek o 42%
Przepływy operacyjne 1,971 mln do 1 mln wzrost o 97%
Aktualne c/z 4,58
Jak widać powyżej wyniki są bardzo dobre i mogłyby być lepsze szczególnie zysk netto ale spółka wprowadziła bardziej restrykcyjną metodologię naliczania rezerw która nie była stosowana rok temu. W raporcie zabrakło mi informacji jak przebiegło przygotowanie do ustawy antylichwiarskiej i czy może ona mieć wpływ na wyniki.
Przed nami ciekawy okres dla spółki, z jednej strony ustawa antylichwiarska a z drugiej szanse na wzrost biznesu dzięki programowi 500+ który powinien zwiększyć sprzedaż pożyczek szczególnie stałym, dobrym klientom oraz poprawił spłacalność trwających pożyczek