Hej, ostatnio widzę zwiększone zainteresowanie INDATĄ, także wśród moich czytelników więc podzielę się tym co aktualnie widzę ciekawego w/w koglomeracie informatycznym..

FUNDAMENTY – spółka sporo poprawiła przychody w ostatnich kwartałach. Jednak zyski zachowują się słabo, powodem jest spadek marży netto.

Co go spowodowało? Zwiększenie się kosztów wynagrodzeń i usług obcych (pośrednio też WNP). Podejrzewam że bezpośredni wpływ na nie ma polityka akwizycjna spółki która powoduje zmniejszenie kontroli nad kosztami i samowynagradzanie się insiderów :-). Dodatkowo struktura spółek zależnych i powiązań kapitałowo-osobowych jest tak szeroka że ciężko się połapać czym IDT się zajmuje i kogo finansuje… LINK

W bilansie widać wpływ przejęć na bilans (pierwsza i druga zakreślona pozycja) min. przejęcie proximusa za 6mln zł.

Z bilansowych pozytywów należy zauważyć wzrost gotówki o 4mln do prawie 6mln zł, aktualnie jest to 4% sumy bilansowej. Jednak w stosunku do kredytów tej kasy jest mało.

Zostały pozostałe aktywa finansowe, co tam zaksięgowała indata – wyjaśnię później.

Z pasywów widać wyraźny wzrost zobowiązań zwłaszcza kredytów kupieckich i leasingów. W efekcie zadłużenie netto wzrosło do 40mln zł ale nadal jest ono mniejsze niż kapitał własny. (50 wobec 61 mln zł)

Wskaźnikowo przynajmniej w teorii spółka jest tania c/z i ev/ebit ~7,5zł, cena/przychody ~0,6 i do tego dochodzą dotacje.

Wróćmy jednak do tych nieszczęsnych aktywów finansowych, mamy tu naprawdę ciekawe pozycje.

Swoją drogą ciekawe są też przedmioty wzięte w leasing ale to zadanie dla moich czytelników, znalazce czeka nagroda w postaci książki hehe 🙂

TECHNIKA Długoterminowo spółka jest w trendzie spadkowym który zabrał jej ponad 70% wartości i sprowadził na poziomy groszowe, nawet poniżej ceny emisyjnej. Jedyne pocieszenie jest w tym że spadki się uspokoiły i następuje konsolidacja pomiędzy 70gr a 1zł przy zwiększonym wolumenie.

Krótkoterminowo mamy konsolidację w trendzie bocznym między 80 a 90 gr. Jednak wszelkie próby wybicia ponad 1zł są tłumione (widać to na OBV i w arkuszu zleceń).

Generalnie aby zarobić mamy dwie możliwości:

 

  • Scalping – w praktyce ruch między 80-90gr da nam ~8% do ugrania, przy 2gr stopie.
  • Przeczekanie konsolidacji najlepiej poza spółką czekając aż wybije ponad 1zł.
    Plusem drugiego rozwiązania jest brak blokowania gotówki i psychiki.Inne opcje dla mnie odpadają chyba że bardzo chcecie stracić. To tyle ode mnie, ja jestem głównie od przestrzegania przed niebezpieczeństwami i ryzykiem.

 

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.