Witajcie! W tym wpisie podzielę się z wami niezwykłym prezentem! Który miejmy nadzieje pomoże wielu inwestorom lepiej zapoznać się ze spółkami notowanymi na NewConnect i zmusi do samodzielnego interdyscyplinarnego myślenia 😉

Stworzyłem coś na wzór raportu z najlepszymi sprawozdaniami IVQ na NewConnect, zawierający podstawowe informacje, czym zajmuje się spółka, jej wynik w przychodach i zysku oraz najważniejsze informacje mające wpływ na wynik.

Jako założenia przyjąłem wzrost zysku netto minimum o 15% rok do roku, przychodów o 10%, stabilność, /jakość bilansu tzn. nieprzepchanie spółki należnościami, ogromnym lewarem czy aktywami niematerialnymi i prawnymi.

Ostatnim, ale ważnych czynnikiem wziętym przeze mnie pod uwagę była uczciwość raportowania i CSR. W przypadku, jeśli sprawko było dla mnie niejasne, wyjaśnienia idiotyczne lub istniały przesłanki, że spółka jest skażona złymi praktykami biznesowymi/zarządczymi wtedy bezwzględnie ją eliminowałem z zestawienia.

Samą treść stanowi zazwyczaj “zwięzła charakterystyka dokonań emitenta” wyciągnięta ze sprawozdań finansowych 😉

Odpuściłem zupełnie branżę gier – bo jest tam już zbyt tłoczno, a i największe wzrosty sektor ten ma już za sobą.

Muszę przyznać, że faworyci ostatnich kwartałów wyraźnie zawiedli, z NC30 są jedynie CCS i Agroliga – która sprawiła gigantyczne zaskoczenie na plus, pomimo że operowała w bardzo złych Ukraińskich warunkach makroekonomicznych.

Z NCLEAD jest już wyraźnie lepiej – 5 spółek + jedna spółka zależna, widać kolejny raz, że CSR nie pozostaje tylko hasłem, ale ma swój wpływ na długoterminowe wyniki spółek.

Z sektorów pozytywnie zaskoczyły spółki logistyczno-spedycyjne, które mają już ugruntowaną pozycję na NC. Liderem branży staje się ATCCARGO, które ma największy wolumen przychodów. Oby poszły za nimi spółki z dużego parkietu w końcu branża spedycji to prawie 20% Polskiego PKB, więc im lepiej dla branży tym lepiej dla nas wszystkich 😀

Na plus wyszły również spółki z szeroko pojętej branży kreatywnej i reklamowej, wśród których najlepszymi wynikami pochwaliło się MEDIACAP, dodatkowo samo jej sprawozdanie finansowe kolejny raz udowodniło, że należy do czołówki naszej giełdy.

Jednak niekwestionowanym czarnym koniem okazały się spółki z branży teleinformatycznej. Wyniki w niej są wręcz niewiarygodne, tylko jedna spółka osiągnęła wzrost skumulowanego zysku netto rok do roku poniżej +50%!

To tyle wstępu, zapraszam do raportu. Znaleźć go można pod adresami:
https://www.sendspace.com/file/4motpl
http://krzabr.soup.io/post/540117264/nc-roczne-2014-DOCX-1-84-MB
http://1drv.ms/1Ekagpv

Edit. Jest to trzecia wersja poprawiona o branże gier i spółki finansowe zgodnie z prośbami czytelników.

Miłej lektury i dobrych stóp zwrotu!

Ps. Dziękuję prowadzących poniższe blogi za pomoc merytoryczną:

http://analizyobs.blogspot.com/

http://xn–giedowiec-sub.pl/

Ps2. Raport ma 43 strony i wygląda mniej więcej tak 😉 chociaż są i wykresy i dane niefinansowe 😉

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.