W poprzednim raporcie opisałem najlepsze wyniki na małej giełdzie – NewConnect. Raport spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem, więc postanowiłem pójść za ciosem i opisać najlepsze wyniki spółek zagranicznych notowanych na GPW. O których gadające głowy i dębowi mędrcy w swoich raportach i analizach nie wspominają.
Ja jednak się nie boję, jestem szczery, nie dbam o opinię i nie jestem na garnuszku finansjery więc mogę sobie pozwolić na taki raport 😉

Tym bardziej że dla śmiałych i wytrwałych jest nagroda – odporność spółek na ryzyko polityczno-podatkowe w Polsce oraz niespodziewane wzrosty, czasami znaczne. Dla przykładu Pegas i Reinhold w rok urósły o 16%, a Kernel od rocznego minimum jest już 60% wyżej.
Lista spółek zagranicznych notowanych na GPW.

NIEBEZPIECZEŃSTWA

Spółki zagraniczne mają poważną wadę. ich główną jurysdykcją jest kraj rejestracji ich siedziby, a to rodzi bardzo duże niebezpieczeństwa natury prawnej. Gdyż mogą one prowadzić działania nie do końca zgodne z przepisami GPW.

Swego czasu znana była afera ze słoweńskim bankiem KBM NOVA który był ratowany przez słoweński nadzór bankowy, problem w tym że nadzór postanowił ANULOWAĆ jego akcje, a inwestorzy po dziś dzień nie odzyskali nawet grosza. (LINK)

Niestety nie był to jedyny precedens, kolejny dzieje się na naszych oczach – spółka Cinema City postanowiła wykorzystać luke w prawie i wycofać się z giełdy mając jedynie 50% głosów, co prawo holenderskie umożliwia (w przeciwieństwie do Polskiego). (LINK)

Informacja końcowa od autora 😉

Uwaga! Większość spółek Ukraińskich planuje raportować w Kwietniu 16 lub 30stego, jeśli któraś z nich pokaże fajne wyniki to wspomnę o nich w osobnym poście i aktualizacji raportu.

Spółki które pokazały naprawdę dobre wyniki zaznaczyłem na fioletowo .

Najlepsze wyniki w całej zagranicznej grupie pokazały Pegas i Inter Rao, bardzo pozytywnie zaskoczyły też ukraińskie Kernel i Astarta. Wielką niespodzianką może okazać się IPF – właściciel Providenta.

Powodów dlaczego akurat wymieniłem te spółki szukajcie w rapocie 😉

LINKI DO RAPORTU:
http://krzabr.soup.io/post/563602922/spolki-zagraniczne-rr-2014-DOCX-711-KB
http://wyslijto.pl/plik/6l2o0snq9j
https://www.sendspace.com/file/6ycd9j
http://1drv.ms/1FhdsRt
Ps. Pamiętajcie każda z was ma swój rozum więc decyzje podejmujecie tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność 😉

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.