Dawno nie było na moim blogu analizy sektorowej, więc wrzucam branżę stalową. Dlaczego ta branża? W tym roku może być to jeden z najlepszych kandydatów do wzrostów, chociaż ta branża umknęła wielu osobom z zasięgu wzroku.
Kluczową rzeczą jest to, że ceny stali w Polsce są drugie co do wysokości w historii. Głównym powodem jest boom w budownictwie, który wywindował ceny prętów. Co prawda, część deweloperów zaczyna już narzekać na ceny materiałów, ale mają 2-3 letni cykl inwestycyjny, więc powinny padać dalej rekordy sprzedanych mieszkań (choć po niższych rentownościach niż obecnie). Dodatkowo, mocno w górę poszły też ceny materiałów do wykończeniówki – dla końcowego odbiorcy nawet o 30% w dwa lata, więc to powinien być kolejny boost do przychodów. Patrzać na statystyki, to nie tylko producenci części stalowych powinni zyskiwać, boost powinien też dotyczyć handlarzy stalą, powodem jest trendowość wzrostu cen samej stali oraz duże rozbieżności jej cen, co działa na korzyść handlarzy.
Dużą wadą branży jest za to uzależnienie od dostawców, których jest niewielu i mogą dektować ceny. Ryzykiem jest również możliwość załamania się koniunktury na rynku stali min przez budownictwo 🙂

Bardzo dużo informacji na temat rynku stali w polsce można znaleźć na tej stronce: https://www.puds.pl

Jak wspomniałem perspektywy branży wytwórców stali i handlarzy są ok na najbliższe kwartały. Pytanie jakie mamy podmioty zajmujące się tym na GPW/NC?
Cześć z nich opisałem w raporcie małe spółki który ostatnio wydałem.
Kilka z tych spółek opisze poniżej, może uda się na nich coś zarobić 🙂

 

Czym się zajmuje ta spółka? 

Spółka jest hutą stali, produkującą półprodukty stalowyme, obracają też złomem stalowym. Ponad 80% przychodów stanowi rynek krajowy.

Istotne wydarzenia w ostatnim kwartale i roku: 

– W lipcu spółka dostała kredyt długoterminowy na 60mln euro oraz obrotowy na 40 mln zł, m.in. w celu spłaty długu zabezpieczonego. Będzie to widać w kolejnym sprawozdaniu finansowym.
– Spłacono obligacje zabezpieczone względem BNYM.
– Wprowadzono do obrotu emisję akcji  95.271 akcji zwykłych na okaziciela Spółki o wartości nominalnej 1,50 zł każda.

Czynniki pro-wzrostowe i kluczowe ryzyka spółki:
(+) Wskaźnikowo jest bardzo tania.
(+) Szczerość prezesa, gość nie owijał w bawełnę, tylko jak były problemy w spółce, to on pokazywał jasno sytuację.
(+) Mają sporo gotówki, z tego powodu przez przynajmniej rok nie będą musieli się zadłużać np. na inwestycje.
(-) Mocno uregulowana branża, która jest kapitałochłonna i musi spełniać wiele wymogów środowiskowych. UE nie kwapi się do wspierania cieżkiego przemysłu, a dodatkowo ma silną konkurencję w Azji.
(-) Dopuszczenie emisji akcji do obrotu, wywoła to zwiększoną podaż.
(-) Na koniec 2017 spółka miała 128 mln zł nalezności mających ponad rok, może to doprowadzić do zwiększenia zadłużenia.

Możliwość wypłaty dywidendy w 2018:

W tym roku było 5,4% – 10 gr/akcje. Była to pierwsza wypłata dywidendy.
Polityka dywidendy zakłada wypłatę 25% zysku netto w kolejnych latach.

Pozostałe istotne informacje:
Spółka wszeła w etap szybkiego wzrostu przychodów, jeśli ceny stali nadal okazą się wysokie powinniśmy mieć eksplozję w zyskach.

Kurs spółki najlepiej rośnie w pierwszym kwartale roku oraz we wrześniu.

AT: Spodziewam się testu poziomu 1,67 zł, szanse na to są moim zdaniem duże, ze względu na to, że spółka często testowała róźne poziomy fibbo, a ten poziom był w pierwszym półroczu często punktem równowagi kursu. Jednak radzę się wstrzmać do czasu aż korekta na walorze się uspokoi.

Zatrudnienie: 294 osoby.

 

Wybierz obrazek wyróżniający

Czym się zajmuje ta spółka? 

Jest to hurtownia stali z Iławy. Oprócz sprzedaży świadczą również usługi dodatkowe, transport stali, spawanie jej, cięcie itd. 27% Przychodów to produkcja.
Sprzedaż krajowa to niemal całośc przychodów, za to spółka ma bardzo zdywersyfikowane portfolio klientów – pierwszych 10 klientów stanowi ledwie 7%.

Istotne wydarzenia w ostatnim kwartale i roku: 

– Rodzina związana z radą nadzorczą kupiła 100tyś akcji.
– Podwyższono wartość linii kredytowej dla spółki do 53mln zł (o 20 mln zł) , całkowite limity kredytowe wynoszą 100mln zł (w tym weksle 34mln zł, factoring 20mln zł itd.).

Czynniki pro-wzrostowe i kluczowe ryzyka spółki:

(+) Silna sezonowość przychodów i zysków – najlepszy jest 3 kwartał.
(-) Silna koncentracja dostawców – pierwszych 10ciu stanowi 80% (pierwszych 3ch – 50%), jeśli nastąpiłaby presja na wzrost cen towarów, to spółka będzie musiała obniżyć marże.

Możliwość wypłaty dywidendy w 2018:

W tym roku spółka wypłaciła 8% na akcje (2zł/akcje), jednak w poprzednich latach wypłaty były mocno nieregularne i niewielkie.

Pozostałe istotne informacje:
– Zapasy rosną procentowo szybciej niż przychody i bilans może to spowodować w przyszłość problem z zalegającym towarem w magazynach.
– Mają akcje bowim o wartości 4mln zł (906 tyś akcji), w pierwszym półroczu sprzedano 145,8 tyś akcji bowim. Zysk na ich sprzedaży dał w pierwszym półroczu 292 tyś zł.

 

Spółka najlepiej rośnie we wrześniu i pomiędzy styczniem a marcem.
Trzeba poczekać na kolejny raport aby zobaczyć czy spółka dalej się delewaruje.

AT: Obecnie spodziewam się konsolidacji pomiędzy 24-26zł, trwającej do czasu uspokojenia się sytuacji na rynku

 

Zatrudnienie: Ponad 1000 wg KRS.

 

Czym się zajmuje ta spółka? 

Spółka produkuje stal i ceramikę ogniotrwałą. 45% sprzedaży to eksport.

Informacje o magnezycie którym uszlachetniają produkty można znaleźć tutaj: http://www.indmin.com/Magnesia.html

Istotne wydarzenia w ostatnim kwartale i roku:
– Spółka połączyła się ze spółką zależną.
– RPC umorzyła 753 tyś akcji własnych.
– Modernizacja linii produkcyjnych.

Czynniki pro-wzrostowe i kluczowe ryzyka spółki:

(+) Spółka zainwestowała w nowe linie produkcyjne, powinno jej to trwale zwiększyć przychody i marże.
(+) Branża stalowa, produkcyjna i  budowlana jest w dobrej koniunkturze, co powinno przełożyć się na wyniki spółki.
(-) Spółka jest kapitałochłonna i niskomarżowa.
(?) Spółka toczy przed WSA postepowanie o anulowanie żądania nadpłat CITu, szanse na to są małe, w końcu wiemy w jakim kraju żyjemy, nie mają przez to odpisu na 5,3 mln zł. Jeśli do tego do tego dojdzie, to będzie spory cios dla spółki. Toczą też postępowanie z CitiHandlowym o zwrot części kasy z kontraktów terminowych z 2008 roku.

Możliwość wypłaty dywidendy w 2018:

Spółka wypłaca około 4% dywidendy rocznie. Nie wykluczam, że przy obecnym układzie głosów spółka wznowi skup akcji własnych.

 

Pozostałe istotne informacje:
– Spółka prowadzi konserwatywną politykę księgowości, widać to po tworzeniu specjalnych rezerw na róźne nieprzewidzanie zdarzenia i stosunkowo niewielkich odpisach.

AT: Można mysleć o załapaniu ruchu < 29 zł małą pozycją. SL 27,5zł. Prawdopodobnie spółka będzie miałą opór na 31-32 zł.

 

Jest też kilka innych spółek z branż, wrzuciłem jednak te najbardziej znane. Jak wspomniałem wcześniej wyceny są niskie, a fundamenty prowzrostowe.
Ryzyka widzę trzy:
– bessa, która może zrobić to że boost do wyników nie zdąży do jej końca – możliwe, jeśli bessa na swigu potrwa jeszcze z 2lata.
– możliwe załamanie na rynku budowlanym – daje na to 30%.
– cła Trumpa , jak to wejdzie zaleje nas stal z Chin , luxemburga i indii – mały risk bo Trump się z tym ociąga, ale jak wejdzie to będzie kiepsko dla branży – nadpodaż stali.

Jak dla mnie, warto spółki z niej obserwować. Jeśli nastąpi jakaś zmiana trendu to będzie to dobra okazja inwestycyjna, jednak obecnie pozostaje obserwacja.
Jeśli trend się zmieni dam znać na youtube  lub facebooku 🙂

Cześć ze spółek z tego sektora trafiło do mojego raportu z małymi spółkami, który właśnie wydałem. Jedna z nich nawet trafiła do mojego portfela małych spółek.
Aby zobaczyć o czym jest mój raport – https://marketrevolution.eu/raport-male-spolki-i-nc-q1-2018/
Jeśli zaś interesuje cię zakup raportu za pięć dych to zapraszam 😀 do kontaktu przez facebooka –> https://www.facebook.com/groups/1655328764576542/

A wy macie jakieś typy z branży stalowej ? 😀

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.