Analiza nie ma na celu ani rekomendacji inwestycyjnej , ani marketingu spółki stanowią one jedynie własne opinie i interpretacje autora. Wszelkie decyzje i wnioski podjęte przez czytelników są wykonywane na własne ryzyko czytelników i autor nie ponosi za nie odpowiedzialności.
Autor napisał ją wyłącznie w celu edukacyjnym i spędzenia wolnego czasu w ciekawy sposób i informuje Analiza może posiadać rażące błędy gdyż autor jest samoukiem i nie posiada nad sobą superwizora mogącego wychwycić błędy.
Podziękowania dla Watchdoga ze stockwatch.pl za możliwość wykorzystania danych w analizie.
Dla Michała Stopki za możliwość użycia materiałów i pomysłów na napisanie analizy.
Oraz spółki za ułatwienie w postaci umieszczenia danych finansowych na swojej stronie internetowej i cierpliwe wyjaśnienie wszelkich moich wątpliwości.
Licencja – CC-BY 3.0 dla treści napisanych przeze mnie, reszta za zgodą i wiedzą wyżej wymienionych.
Selena FM
Historia – powstała w 1992 jako PBM, w 1996 roku spółka otworzyła pierwszą fabrykę pianek montażowych w Dzierżoniowie i uszczelniaczy w Siechnicach.
W 2000 roku opracowano flagowy produkt grupy – pianę TYTAN, równocześnie w tym roku Selena otworzyła pierwszą zagraniczną spółkę handlową w Rumuni dodatkowo weszła w segment produkcji klejów.
2001r. Szeroka ekspansja zagraniczna min. Do USA i Korei, firma stworzyła tam spółki dystrybucyjne. Równocześnie zdobyto wtedy prestiżowy certyfikat jakości ISO 9001:2000 na piany fabrykę pian „Orion”
2002-2004 dalsza ekspansja zagraniczna poprzez tworzenie spółek w Europie, Selena otworzyła również fabrykę w Brazylii.
2007 otwarcie spółki handlowej w Chinach i rozszerzenie Sieci dystrybucyjnej na Rosję.
2008 był rokiem przełomowym dla Seleny, Po pierwsze wyemitowała akcję na giełdę po 33zł za akcję. Po drugie spółka przejęła fabryki w Turcji i Polsce, oraz rozpoczęła budowę fabryki w Chinach.
2009r. nabycie 51% udziałów hiszpańskiej spółki Industrias Quimicas Löwenberg (Quilosa) – producenta i dystrybutora artykułów chemii budowlanej w Hiszpanii.
2010 mimo kryzysu w branży budowlanej Selena przejeła Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacyjnych „Izolacja – Matizol” SA z Gorlic – producenta pap i gontów, oraz wypuściła na rynek klej Tytan do styropianu.
2011 – Krzysztof Domarecki, założyciel i wieloletni prezes zarządu Selena FM SA – zostaje Szefem rady nadzorczej spółki; nowym prezesem zarządu Selena FM SA zostaje Jarosław Michniuk.
Przychody spółki przebiły granicę miliarda złotych.
Nagrodzenie nagrodą Firma budowlana roku.
2012 był kolejnym ważnym rokiem w historii spółki: Selena przejmuje od syndyka wierzytelności spółki Euro MGA Product srl, jednego z największych producentów klejów i tynków na rynku rumuńskim.
Restrukturyzacja nierentownych spółek np. w Turcji i Hiszpanii.
Konsolidacja wszystkich zagranicznych aktywów w sprawozdaniach finansowych.
Nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „Obecność na rynku globalnym”.
Silny nacisk na promocję spółki w branży np. przez program „Dekarz’’, dzięki któremu zbudowano relacje z najlepszymi dekarzami w Polsce, którzy rekomendują produkty Tytan Professional na terenie całego kraju.
2013 – W ciągu roku wycena rynkowa Seleny FM podwoiła się.
Spółka wypłaciła dywidendę.
Poprawa marży.
Profil produkcji
Jak już wcześniej wspomniałem Selena jest globalnym producentem i dystrybutorem szerokiej gamy produktów chemii budowlanej. W 2012 roku sprzedaż poza granicami Polski stanowiła xx% przychodów
Selena jest jednym z trzech największych producentów na świecie pian poliuretanowych używanych do montażu i uszczelniania okien i drzwi. Dodatkowo zajmuje się produkcją innych produktów chemii budowlanej takich jak silikony, uszczelniacze, grunty, impregnaty i kleje montażowe.
Najważniejszą jej marką jest Tytan, znaną nie tylko w branży budowlanej ale również większości osób które robiły remonty własnych mieszkań. Pozostałe produkty zwłaszcza marki Artelit są szeroko znane w tzw. „wykończeniówce”. Na Półwyspie Iberyjskim świetnie znana jest Quilosa, a w Rumunii MGA. Do sektora budownictwa mieszkaniowego należy największa część sprzedaży produktów seleny.
Spółka nie dywersyfikuje działalności poza branżę chemii budowlanej.
Polska stanowi ~40% rynku seleny, 20% przypada na pozostałe kraje UE, zaś ~35% na Kraje Azjii i WNP.
Sektor
Wyliczenia IBP pokazały, że Polski rynek chemii budowlanej osiągnął w 2012 r. sprzedaż ilościową na poziomie ok. 3,5 mln ton produktów gotowych. W wymiarze wartościowym było to ok. 5 mld zł.
W ujęciu ilościowym Selena Posiada 3,2 % rynku. Na rynku działa ponad 50 podmiotów o zasięgu ogólnopolskim, rynek ten jest w PL stosunkowo świeży stąd na nim częste fuzje czy nowe trendy jak wypieranie mieszanek produktowych na rzecz wyrobów gotowych. Liderem jest Atlas z ponad 15% udziałem.
Sektor jest silnie uzależniony od koniunktury, zasobności finansowej społeczeństwa oraz liczby przyznanych kredytów mieszkaniowych.
Brak możliwości wykonania bezpośredniej analizy porównawczej Seleny z resztą spółek z sektora ze względu na ścisłą specjalizację produktową Seleny.
Akcjonariat
Jest bardzo stabilny, przypominający firmę rodzinną aż 77% akcji ma twórca spółki i Szef RN Pan Krzysztof Domarecki.
Wolumen obrotów dla inwestorów indywidualnych jest zadawalający i jego przeciętny zakres wynosi od 500 do 100tys akcji dziennie.
Jedyny problem mogłby wystąpić jeśli Pan Domarecki zechciałby zdjąć Selenę z giełdy, byłoby to bezproblemowe gdyż posiada on 80% głosów na WZA.
Spółka dotychczas nie posiłkowała się emisjami akcji.
Komunikacja z akcjonariuszami bardzo dobra – władze spółki wyjaśniają wszelkie niejasności kierowane drogą elektroniczną , jednakże spółka nie publikuje prognoz ani wycen.
Władze spółki
Przewodniczący RN Krzysztof Domarecki – twórca spółki związany z nią od samego początku i posiadacz pakietu kontrolnego, jego idee zarządzania zostały opisane min. W książce „Jak zarobić następny i następny milion”.
Prezes zarządu spółki Selena FM SA, jednostki nadrzędnej w Grupie Selena – Pan Jarosław Michniuk
Od 1991 – 2011 zawodowo związany z BASF , stopniowo awansował w spółce począwszy od przedstawiciela handlowego przez odpowiedzialność produktową aż do stanowisk dyrektorskich na Europę. W 2008 roku podjął się wydzielenia Grupy Styrenics NAFTA z Basf
Szefowstwo oddziałów Seleny na dany Kraj – W Selenie istnieje zasada opisana w wywiadzie w Jak zarobić następny i następny milion – że każdy Szef działu na dany kraj musi wychować się w kulturze Seleny dodatkowo musi być z nim silnie związany. W praktyce wygląda to tak że Selena doszkala czołowych menadżerów w Polsce, a dopiero później „odsyła” ich do kraju pochodzenia.
Skład grupy kapitałowej:
Skład GK Selena FM S.A. źródło sprawozdanie roczne Seleny FM 2012
Dane finansowe:
W sprawozdaniu rocznym spółka ujęła przychody i zyski z danych regionów geograficznych.
Tradycyjnie najopłacalniejsza okazała się sprzedaż przez spółki zlokalizowane na terenie UE zysk z tamtego obszaru wzrósł o 1,5% . Za to sprzedaż na wschodzie (Azja + WNP) dynamicznie się poprawiła o ponad 18% , a zysk netto skoczył aż o ponad 70%
Źródło : Sprawozdanie roczne SelenyFM 2012
Koszty nieznacznie wzrosły o 2%,najistotniejszą pozycją są koszty materiałów, płace i koszty sprzedaży i usługi obce. Reszta ma niewielki wpływ na wynik końcowy.
W okresie poprzedzającym IPO , dług malał, w okresie 2008-2011 zadłużenie systematycznie rosło i podwoiło swoja wartość po 2011 roku nastąpiła jego stabilizacja.
Wskaźnik ogólnego zadłużenia = Zobowiązania ogółem / Aktywa Ogółem
Dynamika przychodów od 2010roku maleje, ma to związek ze ustabilizowaniem się wyników spółki na rynkach Zachodniej Europy. Ciężko jest określić jednoznacznie jego zależność od innych czynników.
Dane: http://www.selena.com/cms/?pageid=1481 wykresy:autor
Warto zwrócić uwagę że skonsolidowane przychody na przestrzeni ostatnich lat kształtowały się +/- 15% względem linii trendu z tego powodu można próbować estymować przychody, czego autor się nie podjął.
Dane wskaźnikowe Na dzień 30.XII.2013 :
Źródło : http://www.stockwatch.pl/gpw/selenafm,wykres-swiece,wskazniki.aspx
Podstawowe wskaźniki wyceny wskazują na wycenę rynkową z niewielkim dyskontem względem wartości księgowej, również pozostałe wskaźniki wskazują na neutralność lub niewielki dyskont.
Źródło: SelenaFM Opinia i Raport Biegłego rewidenta za sprawozdanie roczne 2012 (Autor: E&Y)
Z załączonych danych najbardziej rzuca się spadek marży, warto zaznaczyć że trwa on od kilku lat i dopiero w ostatnim kwartalnym sprawozdaniu finansowym pojawiła się poprawa.
Cykle rotacji zapasów, zobowiązań i należności lepsze niż średnia sektora.
Pozostałe dane wskaźnikowe:
*Dane za rok 2013 stanowią dane za okres 3 kwartałów 2013
Źródło : http://www.selena.com/cms/?pageid=1482 Skonsolidowane dane za rok 2013 wykresy : autor
Swot:
Mocne strony: Marka dobrze znana w branży czy to ze względu na jakość produktów czy wywiady z jej twórcą Panem Domareckim , System produkcji oparty o lean management, duża dywersyfikacja i zasięg międzynarodowy, solidny zarząd z wizją którą realizuje, przychody powyżej 1mld zł.
Szanse: Duża dynamika wzrostu przychodów na rynkach azjatyckich i byłego ZSRR rodzi nadzieje uzyskania tam silnej pozycji rynkowej.
Spółka zarządzana globalnie z perspektywami na bycie w czołówce światowej w swojej branży.
Sektor w którym spółka operuje jest dobrze rozwinięty i stabilny i dodatkowo nie zapowiada się by w ciągu dekady przeżywał jakieś rewolucyjne zmiany.
Słabe strony:
Mała dywersyfikacja produktowa nawet w branży chemii budowalnej.
Malejąca marża (chociaż widać w tym roku poprawę).
Zagrożenia: Sektor bardzo silnie zależny od koniunktury gospodarczej, budowlanej, polityki kredytów hipotecznych czy kosztów półproduktów.
Duże uzależnienie przychodów z terenu UE, chociaż spółka próbuje je zdywersyfikować.
Konieczność bezpośredniej konkurencji z koncernami wielokrotnie większymi od Seleny jak BASF. (można to traktować jako zaletę gdyż Selena dzięki swojej strukturze jest bardziej elastyczna)
//subiektywna ocena autora, źródła to książka jak zarobić następny i następny milion, strona internetowa seleny oraz wywiady z Panem Domareckim
Wykres: Z Dnia 16 XII 2013
Po IPO cena akcji spółki systematycznie spadała do marca 2009 roku, było to głównie związane z wybuchem kryzysu finansowego, sięgnęła wtedy też lokalnego minimum na poziomie 6zł, kolejne półtora roku charakteryzowało się dynamicznym wzrostem do 22 zł. I korekta od lutego 2011 do sierpnia 2012, warto zauważyć że pokrywał się on czasowo ze spadkiem marży netto uzyskiwanej przez spółkę .
Okres od września 2012 charakteryzuje się dużym wzrostem ceny akcji (ponad 4 krotnym), dzięki poprawie wyników finansowych oraz dyskontowaniem poprawy koniunktury w branży budowlanej i marży uzyskiwanej przez spółkę. Ostatnie półrocze charakteryzowało się dużym wzrostem kursu ~100%, a ostatni miesiąc konsolidacją kursu w zakresie 22-24zł.
Wycena: Zrobię za jakiś czas jak się nauczę metod dyskontowych 🙂