Witam w najbliższym czasie czekają nas dwa ciekawe IPO: Celon i Reino. Pokrótce opiszę najważniejsze moim zdaniem aspekty każdego z nich.

PODSUMOWANIE:
RDPSA – To gigaemisja, w takie sprawy nie warto moim zdaniem wchodzić – wiem to z doświadczenia.
Celon – Plusy to świetne zarządzanie finansowe, dobre rentowności, brak długu, ekspansja zagraniczna, dobry prezes, ipo będzie objęte prawdopodobnie w całosci.
Wady: IPO jest dość drogie, trudna branża i spór z GSK.
Moim zdaniem spółka mi się podoba.


Celon Pharma to spółka zajmująca się produkcją leków generycznych. Branża ta jest dość trudna ze względu na częste batalie sądowe, częste zmiany prawne i trudności w zmotywowaniu kluczowych pracowników R&D. Z drugiej strony branża ta generuje naprawdę fajne marże w celonie wahają się one między 20-30%:Główne źródło przychodów celonu to sprzedaż leku na astmę Salmex w Polsce. Stanowi on ponad 60% przychodów firmy i toczy się o niego spór sądowy. (link) Jego dalsze refundacje i spór sądowy są największym ryzykiem w spółce.

W rachunku zysków i strat spółki pojawiła się ciekawa pozycja. Związana z rejestracją salmexa za granicą – w usa ma skończyć się na niego ochrona patentowa, więc spółka rozpoczeła pierwsze kroki w celu jego eksportu.

Kasa z IPO ma iść na:

 

 • rozbudowę mocy wytwórczych w zakresie leków wziewnych oraz rozwój technologiczny i rynkowy leku Salmex (35 mln zł),
 • rozwój badawczy irynkowy leku zawierającego tiotropium (40 mln zł),
 • budowę centrum badawczo­rozwojowego Spółki (35 mln zł),
 • rozwój nowego leku biopodobnego do ranibizumabu (30 mln zł). Na realizację projektu dodatkowo planowane jest dofinansowanie ze środków UE w wysokości około 30 mln zł,
 • rozwój nowego leku opartego na ketaminie (65 mln zł),
 • rozwój portfolio pozostałych leków innowacyjnych (30 mln zł),W celonie rzuciła mi się w koczy jeszcze jedna, naprawdę ważna rzecz – celon finansuje się kapitałami własnymi. Jak dla mnie to ekstra informacja 🙂 Dodatkowo jak spojrzymy głębiej w należności do spółka jest naprawdę dobrze zarządzana od strony finansowej (minimalny dług, brak przeterminowanych należności, niski stan zapasów).

  Spółka deklarowała że będzie wypłacać dywidendę, sądzę że to nastąpi – nie spodziewam się jednak jakiś jej ogromnych wartości, wiadomo to biotech więc trzeba sporo inwestować ~10mln rocznie na sam rozwój leków. Niemniej plusem jest to że Prezes żyje z dywidendy więc płacić będą, ale podejrzewam że w najbliższych latach będzie to około 5-7 mln zł/rok.

  Pozostaje ostania sprawa – CENA ceron nie jest tanio emitowany – jak wspomniałem ma bardzo mocną stronę finansową dodatkowo jest na niego duży popyt ze strony indywidualnych, więc odpustu cenowego nie będzie a wskaźniki są wysokie- pokazał to stockwatch w swojej analizie.


  Reino Dywidenda Plus Spółka posiada 15% udziałów w Malta House (budynek biurowy klasy A w Poznaniu), a także 30% w Alchemia I (budynek biurowy klasy A w Trójmieście). Transakcje nabycia wymienionych nieruchomości zostały przeprowadzone w sierpniu 2015 roku o łącznej wartości około 90 mln euro. Docelowo spółka chce posiadać nie mniej niż 5 – 7 nieruchomości o łącznej wartości rynkowej nie niższej niż 250 mln euro i stać się funduszem typu REIT.

  UWAGA moim zdaniem w RDP nie ma co inwestować – powód jest prosty to gigaemisja rodem z NC, a po takich numerach kurs będzie naprawdę długo wracał do normy. Co prawda ponoć takiego rozwodnienia wymagają przepisy o reit ale może być niewesoło. Plan emisji poniżej:Jest jeszcze jeden problem – spółka będzie też mocno zalewarowana, przez spłatę zadłużenia dywidendy rzecz jasna będą mniejsze.
  Jedyne co stoi moim zdaniem za spółką to niezły zysk z najmów i dobra kontrola kosztów = wysokie rentowności, jednak na pełne efekty przyjdzie poczekać do wydania pieniędzy z emisji.

 

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.