W najbliższym czasie czekają nas dwa przełomowe głosowania w spółkach w trudnej sytuacji  na GPW – W Actionie (restrukturyzacyjne) oraz ABM Solid (upadłościowe). Głosowania wierzycieli często generują bardzo dużą zmienność na spółkach oraz w części przypadków dają zarobić. Aby wyjaśnić, jak na tym zrobić – napisałem ten artykuł.

Zacznijmy od początku – upadłość jest to stan firmy, zatwierdzony przez sąd, w którym jest ona chroniona przez wierzycielami w celu uratowania jej przed likwidacją (upadłość likwidacyjna – to co innego!). W stanie tym spółka musi jednak wykazać wolę dogadania się z wierzycielami, sprzedać część niepotrzebnego majątku, przedstawić propozycję spłaty zadłużenia (zazwyczaj obniża się ich wielkość, rozbija na raty i doemitowuje akcje dla wierzycieli). Pokazać, że utrzymanie jej na rynku się opłaci. Stan upadłości potrafi trwać nawet kilka lat, reguluje go ustawa Prawo Upadłościowe. (LINK) , a Przypadek Restrukturyzacji/Sanacji – Prawo Restrukturyzacyjne (LINK).

Jak widzicie, kluczowe w tym są dwa aspekty – przekonania wierzycieli, że spółka dalej będzie w stanie funkcjonować i w konsekwencji ich spłacić oraz przygotowanie dobrego planu restrukturyzacji (spłat wierzycieli).

Plan restrukturyzacyjny/upadłościowy przygotowuje spółką, jednak jest on głosowany przez walne wierzycieli. To, co najbardziej wierzycieli interesuje w planie upadłościowym jest jak najmniejsza redukcja sumy wierzytelności (zazwyczaj redukuje się ją o około 50%, zaś dług wobec urzędów, zusu i pracowników nie jest redukowany). Istotny jest też czas spłacania wierzycieli – im krótszy tym lepiej (zazwyczaj trwa to 3-5 lat). To co interesuje nas najbardziej to jak duża będzie emisja akcji, ona skutecznie jest wstanie zniżyć kurs.

Istotne jest również, jak odbywa się sama restrukturyzacja, czy idzie gładko i mało problemowo? Kluczowy jest tu aspekt podejścia banków do spółki, niektóre upadłości to one ostatecznie doprowadzały do likwidacji oraz liczba wierzytelności spornych – one znacznie spowalniają wypracowanie planu restrukturyzacyjnego. Należy też pilnować komunikatów, z nich idzie wywnioskować jaki jest kalendarz upadłości lub restrukturyzacji. np. Tutaj –> http://ir.notoria.pl/espi

Całą analizę warto uzupełnić o analizę bilansu. Warto sprawdzić ile spółka ma aktywów, zwłaszcza tych, które można spieniężyć np. nieruchomości inwestycyjne, obligacje/akcje czy gotówkę. Im więcej, tym lepiej to rokuje w kwestii spłacenia wierzycieli.

Jaki jest sens grania na spółkach w upadłości lub restrukturyzacji?

Powszechnie się uważa, że upadłość powoduje zwiększoną zmienność na walorze. Prowadzę obecnie obserwacje i jest trochę inaczej. Upadłości z punktu widzenia spekulanta należy podzielić na te, na których jest płynność i zainteresowanie graczy oraz walory niepłynne, którym nawet najlepsze informacje niewiele pomogą.

Więc jakie są wnioski z mojej obserwacji?
Główną moją obserwacją jest to, że na płynnych spółkach informacja o głosowaniu nad układem, powoduje wzrost kursu, podobny efekt daje informacja o rozpoczęciu spłat wierzycieli. Na plus są również informacje o dogadaniu się z którymś z większych wierzycieli. Za to wejście emisji akcji dla wierzycieli bywa dla kursu nokautujące (przykład PBG).

W efekcie widać, że pojawia się okno do grania na takich spółkach – od ogłoszenia walnego zgromadzenia wierzycieli po rozpoczęcie spłat wierzycieli. Spółki w najaktywniejszej fazie upadłości są stosunkowo niezależne od sytuacji na rynku.

 

Ok, teraz zajmijmy się dwoma spółkami opisanymi w tytule.

ABM Solid – Tutaj upadłość była przewlekła i trwała prawie 10 lat.W tym czasie prezes zdołał w miarę wyprowadzić ją na prostą oraz rozwiązać większośc jej problemów spornych, w jej przypadku problemem był też sam przebieg upadłości i postawa niektórych banków. Jej historię możecie przeczytać tutaj: https://marketrevolution.eu/wywiad-z-markiem-pawlikiem-prezesem-abm-solid/

Obecnie spółka zdobyła wystarczająco dużo pełnomocnictw od wierzycieli oraz poradziła sobie z wierzytelnościami spornymi. Co umożliwiło rozpoczęcie prac nad głosowaniem układu z wierzycielami.

 

Po redukcji wielkość zobowiązań w bilansie będzie co najmniej o 150mln zł niższa. Zaznaczone na fioletowo pozycje spadną o 87%, a na niebiesko o ponad 60%. Spółka po całym procesie będzie mocno oddłużona.

Redukcja zobowiązań jest spora, jednak spółka ma pełnomocnictwa wierzycieli i powinna przegłosować swoje propozycje układowe https://budownictwo.wnp.pl/abm-solid-zrobil-duzy-krok-do-ukladu-z-wierzycielami,273175_1_0_0.html

Najbliższym kluczowym terminem dla spółki jest 29 października – odbędzie się wtedy głosowanie wierzycieli, jest to jakiś pomysł pod który można zagrać spekulacyjnie. Po tym terminie spółka pewnie poinformuje o terminie swojego nwza oraz rozpoczęcia spłat wierzycieli oraz wejścia emisji akcji. Planują doemitować 42% akcji – co nie jest dużą ilością jak na tego typu emisję.

AT: Ostatnie 2 lata spółka porusza się w trendzie bocznym pomiędzy 9 a 12,5 zł. Obecnie spółka jest bliżej dolnego wsparcia. Podejrzewam, że informacje o realizacji programu upadłościowego będą bodźcem do wzrostu w stronę 12,5zł, a może nawet 15zł (na tych poziomach warto postawić Take profit) – jeśli będę kolejne dobre informacje. Na razie jednak, mamy duże wahania ze względu na małą płynność i kiepską sytuację na rynku.

 

Action – była to głośna sprawa z 2016 roku. W skrócie poszło o niedopłaty na podatek VAT, co wywołało roszczenie ze strony US na 60 milionów złotych. Spółka miała też niskie marże, co jeszcze bardziej ją pogrążyło finansowo. Co ciekawe była to pierwsza restrukturyzacja, w której dywidenda została skonwerterowana na wierzytelność, w efekcie akcjonariusze z okresu jej wypłaty będą mieli możliwość częściowe jej odzyskanie.
https://prawainwestora.pl/tag/postepowanie-sanacyjne-action/

https://marketrevolution.eu/czy-action-jest-w-stanie-zaplacic-usowi-zwrot-vatu/

Na wstępie chcę dodać, że spółka jest w restrukturyzacji – jest to trochę inny stan niż upadłość. W skrócie spółka ma w nim bardziej wolną rękę w swojej działalności, postępowanie jest szybsze oraz nie ma nad nią syndyka.

Spółka pokazała propozycje układowe, potrwa to jednak dłużej (1-3 miesięcy), ponieważ jeden z wierzycieli zaskarżył propozycje do sądu. Same propozycje wyglądają uczciwie dla wierzycieli i wysokość spłat jest całkiem duża, co powinno doprowadzić do zawarcia układu. Jednak moim zdaniem mocno ona obciąży spółkę finansowo.

 

Jednak tak łatwo raczej nie będzie – powody są dwa, po pierwsze wierzyciele skarżą się na propozycje układowe i wysuwają własne, co komplikuje cały proces. Druga kwestia jest taka, że spółka jest daleko od progu rentowności na poziomie zysku ze sprzedaży, oznacza to (w tym biznesie), że aby być znów rentowna, musi zwiekszyć przychody oraz poszukać wysokomarżowych produktów. A to wygeneruje u niej głód na gotówkę.

Propozycje wierzycieli wyglądają tak i są one znacznie bardziej kosztowne dla spółki :

 

Wrzuciłem też dwa screeny z bilansu. Ukazują one jak realizacja propozycji układowych wpłynie na spółkę.

Pierwszy screen dotyczy aktywów. Na złoto zaznaczyłem pozycje, które wskutek bilansu został zmniejszone, m.in dlatego, że spółka w upadłości pozbywa się nieefektywnych ekonomicznie cześc bilansu aby mieć kasę na spłąty wierzycieli, zaś zapasy spadają z wiadomego powodu – banki nie dają kredytów takim spółkom, więc zatowarować się na linię kredytową już nie można.

Action ma dość dużo gotówki, co jest rzadkością jak na tego typu spółki, dodatkowo mają  nieruchomości inwestycyjne. więc obecnych wierzycieli (bez US) raczej spłacą. Sprawą otwartą jest jeszcze postępowanie z US od którego spółka się odwołuje przegrana dodatkowo nadwyręży bilans spółki na wiele milionów złotych.

 

Oszacowałem też, o ile spadną zobowiązania spółki wobec wierzycieli innych niż US po zaakceptowaniu układu. Powinny one spaść o 255 mln zł jeśli przejdą propozycje spółki lub o 183mln zł, jeśli przejdą propozycje wierzycieli.

W tych szacunkach nie ująłem zaległej dywidendy, ponieważ spółka nie opisała w swoich propozycjach, co planuje z nią zrobić.

AT: W chwili obecnej spółka testuje ważne wsparcie na 3,4zł. Obawiam się jednak, że może ono nie wytrzymać i spółka spaść niżej, ze względu na ostatnie negatywne informacje z przebiegu procesu upadłościowego oraz sytuację na rynku. Kolejne istotne wsparcie to okolice 3zł. Ewentualny opór to 3,8zł.

Wnioski: Spółki w upadłości to ciekawe tematy, dość odporne na koniunkturę rynkową, dobrze reagujące na informacje upadłościowe i posiadające własną cykliczność. Minusem jest też spadanie ich płynności wskutek czasu. Jednak tym tematem powinni interesować się wyłącznie doświadczeni gracze, którzy umieją czytać bilans i umieją zarządzać ryzykiem.

Tematy upadłościowe są również tematem mojego raportu. Jeśli ktoś jest zainteresowany jego kupnem to zapraszam 🙂 – link poniżej.

https://www.facebook.com/groups/1655328764576542/

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.