Podczas moich podróży często słyszę takiego typu rozmowy :
„Co to za kraj rozkradli nam przemysł i nic nie mamy”
„Polacy nie mają żadnej wielkiej znanej na świecie firmy”
„W tym kraju są tylko montownie i produkuje się szajs”
„Największe łby powyjeżdzały i nic tu nie ma”
Owszem nasz kraj nie jest ładny, piękny ani miły, ale w prawie każdym kraju wielu ludzi narzeka na swoją ojczyznę, jednak w przeciwieństwie do Polaków potrafią też przytoczyć success story. Czy naprawdę jest tak źle że musimy chować głowę w piasek a nasza giełda to sama banda outsiderów ?
Czy naprawdę musimy się wstydzić za naszą giełdę i czuć się gorsi od Hiszpanów, Włochów, Duńczyków, Czechów , Holendrów i Innych nacji Europy ? I w konsekwencji „inwestować” na Forexie lub zagranicznych giełdach ?
Uważam że NIE , bo mamy wiele wspaniałych Polskich spółek na naszej GPW którymi możemy się pochwalić poza granicami, przytoczę poniżej kilka z nich.
Od razu mówię że pominę takie oczywistości jak KGHM, Grupę Azoty , Integera ,GPW, LPP,CCC, Amicę czy Branżę mięsną i gier komputerowych które są szeroko znane na świecie i mają wypracowaną silną pozycję międzynarodową.
Mennica Polska – spółka sprzedaje kruszec oraz produkuje monety zwłaszcza okolicznościowe, jest jedną z największych tego typu firm na kontynencie.
ABC Data – Dystrybutor sprzętu IT, ponad 50% obrotów pochodzi z eksportu, w zeszłym roku spółka kupiła markę optimus.
GK Rovese – dawna ceramika Opoczno , znany w regionie producent sanitariów 😉
GK Mostostal Warszawa – spółka jest jednym z największych polskich eksporterów dzięki licznym realizacjom budowlanym poza granicami kraju z ostatnich realizacji można wymienić most i muzeum w Pradze.
Grupa Kęty – koglomerat przemysłowy o dużym udziale eksportu w zyskach, zajmuje się produkcją opakowań, profili aluminiowych, akcesorii do stolarki itd.
LZMO jest jedynym w Polsce producentem ceramicznych systemów kominowych, produkowanych w technologii izostatycznej. Spółka uruchomiła najnowocześniejszy na świecie zakład produkcyjny wkładów kominowych, spełniających najbardziej restrykcyjne unijne normy wytrzymałości.
Feerum – producent silosów zbożowych, duża ilość eksportu spółki wiedzie na kraje dawnego RWPG.
PKP CARGO – Drugi przewoźnik kolejowy pod względem przewozów i przychodów w Europie, ustępuje wielkością jedynie DB.
Globe Trade Centre S.A – Gigant deweloperski budujący w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, Chorwacji, Serbii, Bułgarii i Słowacji posiada: 28 ukończonych nieruchomości komercyjnych o łącznej NRA wynoszącej około 589 tys. m kw., z czego proporcjonalny udział Grupy wynosi 540 tys. m kw. , grunty przeznaczone pod zabudowę komercyjną o szacunkowej powierzchni około 1,1 miliona m kw. i pod zabudowę mieszkaniową o szacunkowej powierzchni około 483 tys. m kw, oraz wybudował mieszkania i domy o łącznej powierzchni mieszkalnej 40 tys. m kw. Spółka wchodzi w skład indeksu GPR250, skupiającego akcje 250 największych i najbardziej płynnych spółek z sektora nieruchomości na świecie.
Serinus Energy – Firma należąca do Kulczyka wydobywająca ropę posiada złoża w Tunezji i Donbasie. Systematycznie poprawia wyniki mimo trudnych rejonów działań.
Elzab – Producent kas fiskalnych, po sukcesie w Polsce rozpoczął dosłowną inwazję na Węgrzech i przebojem zdobył tam aż 40% rynku, kolejnym celem tej firmy jest Grecja.
Kopex – Producent maszyn górniczych, jeden z największych na świecie jego wyroby można znaleźć w kopalniach od Chile przez Chiny a Skończywszy na Australli i RPA, mimo dekoniunktury w sektorze radzi sobie dobrze, a ostatnio została uznana za drugi co do rozpoznawalności symbol śląskiej rewolucji przemysłowej.
Snieżka – producent farb zdobył duży udział na rynkach krajów byłego ZSRR.
Harper hygienics – Producent chusteczek Cleanic 30% produkcji idzie na eksport, marka ta jest uznawana za wyższą półkę 😉
Zamet – producent konstrukcji do platform wiertniczych, jego zasięg jest globalny.
Wistil – Jest właścicielem Zakładów Porcelany Stołowej „LUBIANA” SA w Łubianie które to są największym europejskim producentem w tej branży w Europie. Rocznie produkują ok. 15 tys. ton porcelany (48 mln. szt. wyrobów) sprzedawanych w 43 krajach świata.
Seco Warwick – Grupę kapitałową tworzy obecnie siedem firm ulokowanych w pięciu krajach świata na trzech kontynentach, wśród których wiodącą jest Seco/Warwick SA, z siedzibą w Świebodzinie. Działalność grupy kapitałowej obejmuje produkcję pięciu głównych grup produktów: pieców próżniowych, linii do lutowania aluminiowych wymienników ciepła, linii do obróbki cieplnej aluminium, pieców atmosferowych oraz pieców topialnych. Spółka sprzedaje swoje produkty do 45 krajów świata.
Work service – pośrednik na rynku pracy – lider w Polsce, dynamiki przekraczają 10% r/r, ostatnio wyemitowała akcje na podbój zagraniczny, celem zarządu jest dostanie się do światowej czołówki firm z branży HR.
Lubawa – spółka produkująca ubiór wojskowy, tkaniny reklamowe czy akcesoria specjalistyczne z tkanin tj. Linki, zasięg działania spółki jest międzynarodowy, warto dodać że polityka informacyjna spółki jest obszerna a prowadzona polityka rachunkowości konserwatywna.
Libet – spółka produkująca kostkę brukową, rozpoczęła sprzedaż na słowacji i czechach.
Getin holding – koglomerat finansowy posiada banki i firmy leasingowe w krajach byłego ZSRR.
Branża Chemiczna i polimerowa – branża mało znana inwestorom indywidualnym a szkoda bo jest ona jedna z najsilniejszych w Polsce numer dwa po rolnej. Dodatkowo rozwija się ona w średnim tempie 7% rocznie, zwłaszcza podczas dobrej koniunktury na świecie a Polscy pracownicy mają najwyższą wydajność w Europie. Warto zajrzeć w ten raport.
Ciech – Ostatnio sprywatyzowana i sprzedana Kulczykowi, jest to jeden z największych producentów sody w Europie, dodatkowo poddany silnej restrukturyzacji.
PCC Rokita – Jesteśmy jedynym w Polsce i największym w Europie Środkowo-Wschodniej producentem polioli polieterowych, stosowanych w produkcji pianek poliuretanowych, wykorzystywanych m.in. w przemyśle meblarskim, budowlanym, motoryzacyjnym czy medycznym.
Synthos – Największy w Europie producent kauczuku syntetycznego i polistyrenu.
Selena FM – Światowe podium pod względem produkcji pian montażowych, skutecznie konkuruje z takimi gigantami jak BASF, przychody powyżej 1 MLD ZŁ , działa w ponad 30 krajach. Przeanalizowana na moim blogu 😉
Ergis Eurofilms – Środkowoeuropejski lider w produkcji opakowań przemysłowych, folii do pakowania żywności i farmaceutyków oraz folii hydroizolacyjnych z PVC
Lentex – Grupa kapitałowa producentów PCV która dąży do skonsolidowania tego sektora w Polsce, widać to było przy dramatycznej próbie przejęcia novity – zakończonej sukcesem. Sprzedaż zagraniczna stanowi już prawie 50% przychodów spółki.
Transpolonia – przewoźnik drogowy chemii , 40% przewozów jest realizowanych za granicą.
Branża Drzewna – Forte & Paged & Grajewo – trzy spółki produkujące meble i inne artykuły z drewna. Branża w której działają jest hitem eksportowym a wszystkie trzy spółki masowo eksportują swoje wyroby za granicę. Analiza branży była na moim blogu.
Dodatkowo do tej trójki można doliczyć notowane na newconnect producenta schodów Mera i Klon produkującego płyty, które są znacznie mniejsze jednak dynamicznie się rozwijają.
Szczególnym przypadkiem jest Arctic Paper – Spółka będąca największym producentem wysokogatunkowego papieru w Europie, pomimo bardzo trudnej sytuacji w branży spółka sobie dobrze radzi i ostatnio zaniechała próby emisji akcji.
Oświetlenie – Lena Lighting, ES System, Lug – powyższe spółki maja duży udział eksportu w RZiS, dodatkowo wyczuły one tendencję w postaci wzrostu rynku oświetlenia diodowego co prędzej czy później przełoży się na dochody. Na chwilę obecną każda z nich notuje przychody powyżej 100mln zł.
Automatyka – Apator & Sonel & Aplisens – O ile apator ze względu na liczniki i marketing jest dobrze znany to pozostałe spółki już nie. Sonel to producent cyfrowych mierników elektrycznych na których miałem przyjemność pracować. Aplisens to znany na świecie producent urządzeń do pomiaru i regulowania ciśnienia w instalacjach przemysłowych.
Medical Alghoritmics – Spółka produkująca i projektująca sprzęt do zdalnej kontroli pracy serca, znana w USA.
Rawlplug- to międzynarodowy holding zajmujący się opracowywaniem rozwiązań z zakresu technik zamocowań, ich projektowaniem, produkcją i dystrybucją. W skład grupy wchodzą zakłady produkcyjne i spółki dystrybucyjne z 16 krajów świata, a zasięg dystrybucji produktów obejmuje 50 państw na 5 kontynentach. Portfolio produktów obejmuje mechaniczne elementy złączne, wyroby gwintowane, kotwy chemiczne, wiertła, piły tarczowe oraz narzędzia i elektronarzędzia. Produkty oferowane są dla budownictwa, motoryzacji, przemysłu maszynowego i elektromaszynowego, przemysłu wydobywczego, przemysłu stoczniowego, przemysłu drogowego, energetycznego oraz drzewnego.
Branża IT – oprócz gier Polska znana jest z oprogramowania ERP dla firm.
ASSECO i Commarch – jedni z czołowych producentów oprogramowania na świecie.
PGSSOFT – spółka przeanalizowana na moim blogu, duży udział w przychodach mają klienci zagraniczni. Dodatkowo jest to jedna z najszybciej rozwijających się spółek na NC, od 2007 roku rośnie o ponad 10% r/r
IAI –Szczeciński producent rozwiązań dla sklepów internetowych i systemów rezerwacji. Z sukcesem przedziera się na rynki międzynarodowe
Automotive – mało osób zdaje sobie sprawę z tego że w Polsce nie tylko montuje się samochody ale również tworzy do nich podzespoły. Oprócz znanych Boryszewa i groclinu możemy w tej branży znaleźć kilka innych ciekawych spółek.
ACE – W ujęciu europejskim ACE jest największym producentem jarzm żeliwnych oraz drugim największym producentem zacisków aluminiowych stosowanych w hamulcach tarczowych, posiadając około 40 proc. udziału w rynkach obu tych produktów. Trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w Hiszpanii, Polsce oraz Czechach zatrudniają ponad 800 osób.
Intercars – spółka zajmuje się handlem częściami zamiennymi do aut i szybko zdobywa europejski rynek.
Wielton – producent części do naczep, duża część eksportu idzie na wschód.
NEW CONNECT:
Admiral Boats – Spółka produkująca łodzie motorowe głownie z segmentu luksusowego na eksport, nabyła majątek upadłej stoczni rzecznej w Tczewie więc po konsolidacji moce produkcyjne pójdą wyraźnie w górę.
Robinson – Mała spółka z NC produkująca sprzęt wędkarski oraz ostatnio sprzedająca akcesoria outdoorowe, zdobyła silną pozycję na Polskim rynku, obecnie próbuje wyjść na rynki zagraniczne. Jej produkty są lubiane ze względu na dobry wskaźnik ceny do jakości.
ATC Cargo – spółka zajmująca się przewozem towarów wszelkimi możliwymi środkami, sprzedaż zagraniczna wynosi około 20%, jednak ona oraz przychody systematycznie rośnie.
Galvo i Plasma – firmy specjalizujące się w metalizacji natryskowej (ma to na celu poprawę właściwości warstwy wierzchniej metalu),.
Selvita – producent leków i sprzętu do diagnostyki medycznej, ostatnio jest aktywny na wystawach branżowych, w przeciwieństwie do innych spółek z sektora rzadko emituje akcje.
Synektik – producent radiofarmeceutyków i dostawca sprzętu do radiografii, obecnie buduje fabrykę i rozszerza zasięg sprzedaży.
Platige Image – znane w branży studio tworzące filmy animowane i trailery 😉 Jeden z twórców jest również twórcą nominowanej do Oskara Katedry.
Artnews – spółka handlująca obrazami i właściciel pisma o tej samej nazwie. Za jej sterami zasiada najmłodszy polski CEO.
Baltic Ceramic Investments – Spółka która jeszcze nie produkuje gdyż dopiero buduje swój zakład jednak z racji niezwykle ambitnego planu oraz determinacji zarządu została ujęta przezemnie w zestawieniu.
Plan spółki jest prosty – zbudować i otworzyć fabrykę propantów ceramicznych – składnika niezbędnego do szczelinowania gazu łupkowego i potrzebnego do tego aby szczeliny się samoistnie nie zamknęły. Jeśli plan się powiedzie to zostaną jedynym takiego typu producentem w promieniu 7 tys km, a łupkowa rewolucja wspomoże ich działania 😉
Mimo pisania tego artykułu na szybko, znalazłem wiele firm i branż w Polsce z których możemy być dumni. Ba dają one szansę na wzrosty w przyszłości. Pewnie też przeoczyłem inne ciekawe firmy, jeśli znacie jakieś godne uwagi to opiszcie je w komentarzu, postaram się je dorzucić do posta.
// Edit zgodnie z prośbami komentujących dopisuje kolejne spółki o których zapomniałem 😉
CD Projekt – Producent Wiedźmina oraz twórca serwisu GOG zajmującego się cyfrową dystrybucją gier.
Eko Export – jeden z największych odbiorców mikrosfery (odpadu z elektrowni) który jest pozyskiwany w elektrowaniach w krajach byłego ZSRR, przetwarzany w Bielsku Białej i sprzedawany z powodzeniem na zachód. Firma została wspomniana w prestiżowym raporcie Global Cenospheres Market Research Report.
Redwood Holding – posiada w portfelu inwestycje w Celme , Complex i Jotes – firmy znane jako eksporterzy narzędzi.
Impel – lider outsourcingu w Europie sprątaniaśrodkowej, zwłaszcza sprzątania oraz ochrony, ostatnio spółka weszła w technologie automatycznego sprzątania i ochrony lotnisk.