Hej. Wiele osób na cynikach pytało mnie o wpływ koronowirusa na spółki na giełdzie to zaczynamy 🙂

Może zacznijmy od tego, że wpływ należy stanowczo rozdzielić na dwie niezależny od siebie rzeczy:
– obecną panikę giełdową (i w sumie nie tylko, bo ludzie powariowali i w aptekach zrobili maseczkowy armagedon i wielu „mądrych” na giełdzie chce łapać noże na dołku)
– możliwe przerwanie łańcuchów dostaw oraz olanie przez Chińczyków zakupów niektórych dóbr np. samochodów czy outsourcingu niektórych śmieciowych usług bpo/ssc itd. Już teraz PMI jest tam katastrofalnie niskie i gorsze niż w 2008. (link)

Efekt jest taki, że ludzie jakoś totalnie tego nie ogarniają i dla nich fakt, że Chińczycy opóźniają już dostawy o 3-6mc to nic takiego. Ciekawe czy to nic takiego dla wielu prezesów firemek, które handlują pierdolami z chin a kasy mają na dwa miesiące działalności…..

Jak dla mnie panika (czyli spadki po kilka % dziennie na indeksie) powinna skończyć się już w tym miesiącu (może nawet w 1 połowie MC), na części spółek co prawda zostanie trend spadkowy, ale nie będzie już takiego pogromu jak w ostatnim tygodniu.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Supply_and_demand_network_%28en%29.png
Przykładowy łańcuch dostaw


Dużo większym problemem będzie przerwanie łańcucha dostaw. Firmy w Polsce, które często są montowniami chińszczyzny, bądź które importują chińskie gadżety i u nas drożej je odsprzedają – będą miały przesrane. Oni nie mają wysokich marż, które pozwalają wygenerować nadmiar gotówki. Dodatkowo w wielu firmach panuje mentalność pokazania się szefa, co powoduje wydanie nadmiaru hajsu na ładne auto czy dobrą chatę, przez to Niema.zbytnio rezerw i jeśli sytuacja się z brakiem dostaw się przedłuży do np. późnej jesieni 2020, to część firm może zbankrutować, a rynek pracownika dość szybko się skończyć.
Sprawa, która dostrzegło ma cynikach kilka osób jest też to, że nawet jak problemy z dostawami skończą się jutro, to sam powrót do normalnego tempa dostaw potrwa około pół roku, a to oznacza, że straty i problemy w wynikach będą w sprawozdaniach za q1 i q2 (i być może q3), czyli minimum do września…..

Kto więc może być narażony na problemy na GPW?
Touroperatorzy: rainbow i novaturas, najczęściej będą musieli albo obniżyć ceny wycieczek, albo nie będą mieli pełnego obłożenia, dodatkowo mogą stracić część celi podróży = zwrot kasy za wycieczki.
– spedycja międzynarodowa, w szczególności atc cargo, które robi spedycję kontenerów z chin do Gdańska….

– firmy robiące podzespoły dla motoryzacji. Groclin, izoblok…
Czemu? Spadek kupna nowych aut w lutym w Chinach wyniósł aż 92%…
Należy jednak pamiętać, że obie są już mocno zdołowane więc mimo złych wyników mogą stosunkowo niewiele spaść.

– Spółki ukraińskie -na Ukrainie co roku na gruźlice ginie około pół tysiąca osób, na inne choroby oddechowe, również sporo, jeśli epidemia tam wybuchnie, to przy ich metodach leczenia, może się na dłużej zadomowić. Zaś inwestorów jeszcze bardziej się zniechęcić do tego rynku.

– Fotovoltaika i dystrybutorzy sprzętu IT. – Tutaj nie jestem w stanie ocenić, jaka będzie skala wstrzymania dostaw, ale na pewno im to nie pomoże. W przypadku sprzęt się starzeje, dodatkowo mają małe marże, mogą mieć trudne chwile. Dodatkowo samo Apple narzeka na sytuację.

Zaś z FV już na początku roku opóźnienia dostaw sięgały trzy miesiące, teraz będzie sporo gorzej. Na pocieszenie dodam fakt, że jednak te spółki potrafią klientowi i spekulantom wmówić bardzo wiele – np. to, że kilka ze spółek uznawanych za FV, wcale się tym nie zajmuje, zaś lud dalej pod to gra 😀 więc może z nimi wcale nie będzie tak źle.

– Energetyka – wiele osób uważa też, że pomysłem na long są spółki energetyczne. Problem z nimi jest taki, że Polskie spółki energetyczne od lat spadają i są nasączone głupimi pomysłami: a to dopłaty do rachunków, a to kupowanie kopalń, a to opłaty emisyjne. W tych warunkach ciężko by one zarobiły, nawet jeśli faktycznie zużycie prądu wskutek epidemii wzrośnie.

SUROWCE:
– Ropa wti i brent

“Chiny są największym importerem ropy naftowej konsumującym 14mln baryłek dziennie – jest to 13% produkcji światowej. Poprzez restrykcje nałożenie na podróżowanie w Chinach, znacznie zmalał popyt na paliwo lotnicze. W konsekwencji popyt na loty, transport drogowy itd. Spadł aż o 20% od wybuchu epidemii […] w efekcie ceny ropy na ICE spadły o 15% na koniec stycznia” (link po ang)

– Miedź – we wspomnianym powyżej artykule o niej wspomnieli. Epidemia SARS w 2002 spowodowała spadek popytu o pół miliona ton co stanowiło 19% światowego popytu w tamtym czasie.
– Stal – Chiny stanowią 53% światowej produkcji stali.
Nie dziwcie się, więc że KGHM, Lotos, Enterair , Cognor czy PKN mogą mieć przed sobą trudne chwile i słabe wyniki.

– Pallad i rhod – dwa metale szlachetne, które są używane w katalizatorach spalin i w chemii. Popyt na nie przez auta spadł, dodatkowo nastąpiła ogromna zamiana pozycji funduszy na palladzie w tym tygodniu. O czym Wspominał Michał z backtest.pl

https://cot-report.online/previous/2020-02-25-COT-commodities-weekly-changes.png


I tu jest ważna sprawa, której wielu cepów „tradujących szczaU” na złocie na FX nie zrozumie. Dlaczego złoto teraz spada, przecież jest Panika, jest kryzys, a ludzie umierają i katastrofa, o której trąbiła gwardia gridera i naganiaczy od złota się nie nie realizuje? Dlaczego nie są już forexowymi milionerami?!
Ano moi drodzy Panowie jest tak, że istnieją fundusze, które inwestują w całe koszyki surowcowe akcji. Jest też jedna ze strategii arbitrażu historycznego polegającą na powrotowi korelacji do starych wartości. I teraz mogą grać na to, że przewartościowany pallad wróci do normalnych wartości względem innych metali szlachetnych. (Tak dałem wam wymówkę do gridu)

KTO ZYSKA?
– Biotech i firmy od ochrony ciała przed zakażeniem oraz sprzedające środki do mycia rąk m.in. mercator, Harper (chociaż tutaj spekula gra pod coś innego) . Dobrym pomysłem będą producenci chemii od leków, ale nie kojarzę nikogo takiego na GPW, branżowo nazywa się to APIs.

– Deweloperzy – O ILE PRZERWA W DOSTAWACH BEDZIE KROTKA.
Powody są dwa:
– po pierwsze trend wynikowy i chęć do zakupu mieszkań nadal jest spora, co wykręca wyniki.
– po drugie mogą spaść ceny stali i trochę się uspokoi sytuacja z pracownikami a to im jeszcze mocniej wykręci marze na wynikach.
O ile jak wspomniałem przerwanie łańcucha dostaw szybko się skończy….

– Gamedevy – tutaj większość spółek oprócz TSG ma stosunkowo małą ekspozycję na Chiny i dość dobre marze i sytuację gotówkową, więc niewiele złego im grozi.
– podobnie spółki informatyczne w Polsce – mało kto ma ekspozycję na Chrld, a marże i inne sprawy mają OK….

– Amerykańskie obligacje – w razie nowej Paniki, inwestorzy instytucjonalni wykupują je z rynku na krótki termin, co prowadzi do wzrostu ich cen. Fajnie tutaj to pokazano.A na koniec, pokaże wam, w jakich debilnych czasach żyjemy 😀 :

„Te cztery obecnie dotykające ludzi koronawirusy to OC43 oraz 229E, które odkryto w latach 60. XX wieku. Przez wieki krążyły one wśród odpowiednio, krów i nietoperzy. Kolejne dwa, HKU1 i NL63, odkryto po epidemii SARS z lat 2003–2004. Nie wiemy, od jak dawna dręczą one ludzkość, ani czy w momencie przejścia ze zwierząt na ludzi wywołały epidemię. Specjaliści sądzą, że wszystkie łącznie odpowiadają za około 25% przeziębień. Nie przywiązujemy do nich zbyt dużej wagi, gdyż choroby przebiegają łagodnie, szczególnie w porównaniu z grypą, przyznaje epidemiolog Stephen Morse z Columbia University.” link

A dodam, na grypę w USA w ciągu roku umarło 60-250tyś osób (większość to ofiary ataku serca i często to mylą) , zaś gruźlica, o której w Polsce się nie słyszy na ukrainie zaraża co roku 16tyś osób, a zabija około 500…..

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.