W nadchodzącym tygodniu odwiedzam spółkę Mediacap #MCP która w tym roku ma przejść na główny parkiet. Z racji przygotowań do wywiadu postanowiłem opublikować wam moje notatki na temat spółki – może się wam przydadzą.

Czym się zajmują?
Grupa kapitałowa zajmuje się reklamą i marketingiem, jest jedną z największych tego typu podmiotów w Polsce. W GK można wydzielić działy:

 

 • Reklama – planowanie i realizacja wielokanałowych strategii reklamowych (w ramach spółki zależnej Scholz & Friends Warszawa Sp. z o.o.), kompleksowa realizacja imprez masowych i promocyjnych (event marketing) oraz realizacji działań z zakresu niestandardowej reklamy zewnętrznej (tzw. ambient media) bezpośrednio w ramach MEDIACAP SA.
 • Data – realizacja ilościowych i jakościowych badań marketingowych (w ramach spółki zależnej IQS Sp. z o. o. wraz z jej spółkami zależnymi Quant Sp. z o.o., IQS Online Sp. z o.o. oraz IQS Data Sp. z o.o.).
  Z biegiem czasu rośnie udział jego działu w przychodach spółki i to jest duży plus bo w tym kierunku idzie nowoczesny marketing, dodatkowo dzięki takim badaniom „będą wiedzieli wszystko o wszystkich”.
 • Digital – planowanie i realizacja strategii marketingu interaktywnego (w ramach spółki zależnej The Digitals Sp. z o.o.) oraz projektowania i programowania dedykowanych rozwiązań software tzw. custom development (w ramach spółki The Digitals oraz jej spółki zależnej EDGE Technology Sp. z o.o.).
  Dodatkowo założyli MCP Publika jest to spółka zajmująca się komunikacją dla jednostek publicznych.Udział danego pionu w przychodach:

  Głównymi udziałowcami spółki są:
  56% Akcji – Prezes Jacek Olechowski
  ~15% Akcji – Filip Friedmann – Jest członkiem RN Mediacapu oraz jego spółki zależnej Scholz & Friends
  10% Akcji posiada mWealth Management

  Analiza finansowa:

  Rotacja należności i zobowiązań <80dni.
  Rotacja aktywów i płynność bieżąca <1

  Dodatkowo spółka praktycznie nie ma zobowiązań długoterminowych a na jej aktywa składają się spółki zależne 10% gotówki i należności, a przepływy operacyjne wystarczają do finansowania spółki.

  Przekładając to na ludzki.
  Mamy przed sobą spółkę ze zdrowym bilansem, bez problemów z płatnościami,która nadal potrafi rosnąć, ma akceptowalne rentowności i do tego jest w miarę tania wskaźnikowo. 8,5/10

  Inne istotne aspekty w spółce:

  —> Anulowanie emisji akcji w ramach przejścia na GPW.

  —> Jest to GK zawierająca kilka różnych spółek w swoim składzie, daje to duże możliwości i jednocześnie stosunkową stabilność biznesu

  —> Konkretna rada nadzorcza złożona ze specjalistów w tym dr. Welc 😉

  —> Zrzeczenie się uprawnień statutowych do wyboru członka RN przez Jacka Olechowskiego i Filipa Friedmanna. To dobry sygnał dla potencjalnych inwestorów branżowych.

  —> Spółka tworzy jedne z najlepszych sprawozdań finansowych na naszej giełdzie. Została nawet za to odznaczona nagrodą. Link

  —> Spółka położyła duży nacisk na przejęcia. Dlaczego akurat poszli tą droga postaram się dowiedzieć podczas wywiadu.

  —> Mała zależność od jednego sektora zleceniodawców.

  Ryzyka:

 • Duża zależność tego typu spółek od koniunktury w gospodarce oraz umiejętności jej pracowników (zwłaszcza tych interpersonalnych)
 • Przejęcia innych podmiotów, czy będą opłacalne z punktu widzenia marżowości?
 • Odległa perspektywa dywidendy/buybacku z racji strategii nastawionej bardziej na wzrost i przejęcia.
 • Konieczność konkurowania z zagranicznymi konglomeratami reklamowymi, często znacznie większymi od MCP (choć nie zawsze jest to wada)
 • Mała płynność kursu.Analiza techniczna:Spółka w trendzie wzrostowym – obecnie blisko wsparcia na 2,6 i dolnej bandy wstęgi boilingera. Co technicznie jest dobrym miejscem do ewentualnych zakupów.

  Jednak mnie zaciekawiło coś innego – przy obecnym kursie kapitalizacja spółki wynosi 42,6 mln zł, aby przejść na GPW bez emisji akcji (48mln zł) brakuje im 13% – czyli kurs musi przebić 3zł. Pisałem o tym na fb. (Link) Więc spółka ma jakiegoś asa w rękawie aby to zrobić. Jakiego? Możliwe że dowiemy się niedługo.
  Tak czy siak jest do zgarnięcia na tym zagraniu kilkanaście %. (O ile nie wyemitują akcji)

  Tymczasem zmykam do wawy robić wywiady i serdecznie was Pozdrawiam 😉

  Źródła: Mediacap Raport IV kwartał 2015, Biznesradar.pl , stockwatch.pl

 

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.