Hej, to mój kolejny post z cyklu moje oczekiwania do wyników kwartalnych. Na wstępie zastrzegam, to jedynie luźne szacunki i wskazówki czego szukać w sprawozdaniach finansowych, a nie prognozy. Więc jak nie trafię, to mówi się trudno i proszę nie mieć do mnie o to pretensji 🙂
Jeśli ktoś ma jakieś oszacowania wynikowe, to proszę dać mi znać w komentarzu lub przez facebooka, a je dodam.

Autopartner #ARP – O tą spółkę regularnie pytają mnie czytelnicy, moje opinie o niej stał się też częścią sporów toczonych między sobą przez różne grupy naganiaczy na forach. Zanim zacznę, powiem jedno – ostatnia akcja z sprzedażą+emisją akcji na tą chwilę jest nadal dość odległa od wyników, stąd skupiam się tylko na wynikach, a nie przypuszczeniach co dalej z insiderami 🙂

Jeśli chodzi o wyniki, to q1 są przeciętne w tej spółce – część ludzi naprawia wtedy auta i przygotowuje się do sezonu, ale prawdziwa fala zaczyna się w q2-q3. W efekcie przychody powinny być trochę lepsze niż kwartał temu ale bez szału gdzieś ~190 mln zł, ~zysk ze sprzedaży ~9mln zł, a netto ~8mln zł.
Stąd efekty zatowarowania i sprzedaży zobaczymy dopiero w następnym kwartale.

Biomaxima #BMX – spółka jest w ciekawej sytuacji po fuzji z rumuńskimi spółkami znacznie wzrosły im przychody, powinna też wzrosnąć udział na rynku rumuńskim i na bałkanach. Zakładam więc, że przekroczą one 10 mln zł, dużo zależy też od tego, czy sprzedaż w 4 kwartale była jednorazowa czy nie. Zysk ze sprzedaży powinien przekroczyć 750 tyś zł, a zysk netto 500 tyś zł.

Boruta-zachem #BRU – moim zdaniem na spółce szykuje się próg rentowności w przeciągu kwartału-dwóch. Ostatni czwarty kwartał wyszedł wyjątkowo dobrze, wynik około zera + poprawa zysku ze sprzedaży i przychodów r/r. Oczekuję zysku ze sprzedaży na poziomie min 100tyś zł + zysku netto min. 50 tyś zł. Nie są to duże wartości, ale powinny spowodować spekulacyjny ruch w górę, zgodny ze zjawiskiem BEP (przekroczenia progu rentowności w wynikach) na groszówkach. W ostateczności powinno się to pojawić najpóźniej w wynikach II kwartału.

Dektra #DKR – Przychody szacuję na ~3,5 miliona (może trochę mniej), zysk pomiędzy 120-150 tyś zł. Zakładam utrzymanie marży netto powyżej 6,5% – zwłaszcza, że wysoka marża to oczko w głowie szefowstwa firmy. Istotną rzeczą będzie też zmniejszenie udziału budownictwa w całości przychodów, do zakresu 50-60%. Spółka docelowo chce mocno zdywersyfikować branże swoich odbiorców.

Enel-Med #ENE – Spodziewam się wzrostu przychodów o 15-20%, główną przyczyną jest otwieranie nowych placówek 8 w 2016, 4 w 2017 i kontraktowanie nowych abonamentów. Wynik netto powinien oscylować w okolicy 0 ,co będzie sporą poprawą w spółce – rok temu było to -257 tyś zł. I będzie to rokować dobrze na wyniki 2 kwartału. Warto dodać, że spółka pozytywnie reagowała na dobre wyniki, więc i tym razem może być ruch UP.

Eurotax #ETX – Spółka na początku roku głównie pozyskuje umowy, z których zyski inkasuje w drugiej połowie roku. Obecna tendencja wynikowa jest dobra, pomimo brexitu, a magazyn umów wystarcza na co najmniej 2 kwartały działalności. W I KW oczekuję ~4,4 mln zł przychodów, zysk powinien być na plusie, jednak spodziewam się go trochę niższego niż rok temu w granicach 400tyś zł. Powinna również nastąpić szybka odbudowa bazy gotówkowej.

Helio #HEL – O szacunki dla tej spółki poprosił mnie czytelnik, od razu mówię – spółkę znam słabo, stąd tylko rozpisałem to, co jest ogólnodostępne w kanale ExBI 🙂
Spółka jest typową spółką 4.tego kwartału – wtedy ma najlepsze wyniki, jednak coś się zmieniło, co zarząd komunikował już we wrześniu, a w kwietniu ponowił komunikat.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Helio-zaklada-wzrost-przychodow-o-60-70-proc-i-zysk-netto-w-I-kw-2016-17-3583199.html
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Helio-spodziewa-sie-ok-dwukrotnie-wyzszego-wyniku-finansowego-rdr-w-III-kw-16-17-7511891.html
Daje to gdzieś 2,8 mln zł zysku netto. Zakładając marżę netto na poziomie 5%, daje to przychody ~56 mln zł. Sporo, będzie to drugi wynik kwartalny w historii firmy.
Postanowiłem zrobić też szacunki na przyszłość – zakładająć że q1-q3 będą uzyskiwać po 2,8mln zysku/kwartał i że q4 spółka wypracuje ponownie 6 mln zł, mamy 14,4 mln zł. Przy obecnej kapitalizacji daje to c/z ~5,6, a więc niedoszacowanie wzrostowe kursu – zakładając, że tendencja się utrzyma..
Jak widać dla niektórych kontrakty z biedronką to niezły biznes.

Indata #IDT– Kiedyś pisałem o tej spółce w kontekście wyciągania z niej kasy przez zarząd i w sumie braku normalnej działalności w niej: https://marketrevolution.ghost.io/indata/
Teraz doszły pogłoski o erozji zespołu i dojdzie odpis na spółkę Topyfi. Sytuacja finansowa spółki też źle wyglądała: są problemy z przepływami pieniężnymi i trwa w najlepsze erozja zysków.
Generalnie uważam, że ten lub 2-gi kwartał spółka zakończy z dużymi stratami, spadkiem przychodów(chociaż może on nie być duży ze względu na zawarte wcześniej kontrakty) i powinny wyjść na wierzch jej poważne problemy finansowe. Nie wykluczam, że w tym roku będą musieli ratować się emisją akcji lub jakąś konwersją/odroczeniem pożyczek krótkoterminowych.

Kogeneracja #KGN – Produkcja ciepła powinna być o 10% wyższa niż w zeszłym roku.
Do tego trzeba dodać zysk na cenie sprzedaży energii elektrycznej – mniejsze koszty schłodzenia do wyprodukowania, pomogą też wyższe temperatury.

Spółka ma przewidywalny wzrost przychodów 7-15% , stąd zakładam, że urosną o 10% daje to 403 mln zł przychodów za 1 kwartał 2017. Rok temu za q1 przychody wyniosły 367 mln zł.
Oszacowałem też koszty w górę i wychodzi:
Koszty produkcji 250 mln zł
Koszt zarządu 2 mln zł
Pozostałe Koszty Ooperacyjne ~2mln zł
Koszty fin. 2 mln zł
Pozostałe Koszty 1 mln
Suma Kosztów to ~260 mln zł
Zysk netto szacuje na ~115 mln zł, rok temu było 100, więc mamy potencjał do wzrostu. W najgorszym scenariuszu jest to 7% r/r
Do tego dochodzi 6,58 zł dywidendy na akcje ponad 6%, do wypłaty 20 lipca.

Kancelaria Prawna InkasoWEC #KPI – Założyłem wzrost przychodów o 10%, oraz marżę netto również na poziomie 10%. Daje to ~1,42 mln przychodów i 140 tyś zł zysku netto, chociaż zysku może być więcej, dzięki pozostałym przychodom operacyjnym nawet o 20-30tyś zł.. (one są efektem działalności prawnej działającej przy KPI) Podejrzewam, że również wzrośnie % przychód z faktoringu i faktur z regresem, o których zarząd wspominał w ostatnim wywiadzie. Podsumowując, spodziewam się kontynuacji trendu wynikowego, jedyny minus to wzrost zobowiązań.
Ps. Spółka dość umiejętnie prowadzi interesy – ostatni
ciekawy przykład to wykup nowej przestrzeni biurowej dla spółki.

LSI Software – #LSI – Spółka w ostatnim roku znacznie poprawiła wyniki, dzięki ? Dodatkowo spodziewam się kontynuacji wyników z poprzednich kwartałów, spowodowane jest to tym, że spółka robi i wdrożenia i ma własne oprogramowanie które sprzedaje. Stąd nie powinno być wielkich wahań w sprzedaży i wynikach. Oczekuję przychodów na min/ 8 mln zł a zysków na przynajmniej milion zł przy zachowaniu min. 12% marży netto.

PGSSoft #PSWZarząd PGS SOFTWARE S.A. („Spółka”, „Emitent”) z siedzibą we Wrocławiu niniejszym przekazuje do publicznej wiadomości informację o przychodach ze sprzedaży osiągniętych w I kwartale 2017 roku.
Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami przybliżona wartość przychodów ze sprzedaży w I kwartale 2017 roku wyniosła ok. 23 886 tys. zł. co oznacza wzrost o 34,4% w stosunku do analogicznego okresu w 2016 roku. Wzrost liczony w Euro wyniósł 36,2%. W I kwartale 2017 roku Spółka pozyskała 7 nowych klientów.

W stosunku do IV kwartału 2016 roku przychody Emitenta wzrosły o 7,7%. W tym samym okresie wzrost przychodów liczony w Euro wyniósł 10,7%.

Zarząd spodziewa się, że na uzyskany zysk w I kwartale 2017 roku duży pozytywny wpływ będzie miała wycena transakcji walutowych – będzie to około 2,17 mln zł.

W raporcie też warto szukać informacji o przenoszeniu się do nowego biura we Wrocławiu + powiększaniu zespołu w Gdańsku.

PowerMedia #PWR – Spółka robi projekty programistyczne na zlecenie, dzięki czemu powinna utrzymać wyniki porównywalne z poprzednim kwartałem. Oczekuje ~3,5 mln zł przychodów, 750 tyś zł zysku ze sprzedaży i 600 tyś zł zysku netto. Nie spodziewam się, aby spółka zaciągnęła w najbliższym czasie jakieś długoterminowe kredyty. Stąd tendencje w niej wyglądają naprawdę dobrze.

Robinson-Europe #RBS
Z racji, że spółka ma przesunięty rok obrotowy, to będą to wyniki za 2 kwartał. Najgorsze wyniki spółka notuje w 4 kwartale, a w 2-3 kwartale notują zyski. Aby wyniki były dodatnie to robinson musi mieć przynajmniej 4mln przychodów, jednak za ten kwartał spodziewam się około 8 mln zł.
Stąd jako grupa kapitałowa za Q2 powinni mieć nie mniej niż 700 tyś zł zysku, jednak aby zatrzymać ruch spadkowy, spółka powinna zarobić nie mniej niż 800-900tyś zł zysku netto. Szansa na to jest duża bo poprzednie 2 najsłabsze kwartały były wyjątkowo dobre, a dodatkowo koszty finansowe spadł o 300tyś zł, spółkę powinien też wzmocnić debiut spółki zależnej Outdoorzy.


Oprócz swoich szacunków, zawarłem też dwa szacunki z bloga anlizyprezesa.pl
Nie są to moje szacunki, jednak jest w nich sporo danych które mogą się wam przydać, stąd postanowiłem je opublikować.

Livechat #LVC wzrost zysku netto o 50% r/r, ponad 90% przychodów pochodzi z „eksportu” w usd a koszty głównie w pln, kurs w całym kwartale usd/pln (4,05) był podobny do kwartału poprzedniego (4,06) a baza klientów się powiększyła o około 1000 dlatego zakładam że wynik wyniesie 12 mln (czyli tak samo jak we wcześniejszym kwartale) i będzie to 50% więcej niż rok wcześniej (8 mln).

Astarta #AST, szacuję wynik w 1 kw lepszy o 90% (150 mln zł do 80 mln zł) gdyż w 4 kw mieli problemy logistyczne i nie byli w stanie zrobić normalnej sprzedaży (widać to po wysokich zapasach) która przeniosła się na 1 kw, podali szacunki przychodów które są o 123% wyższe r/r co oznacza że sprzedaż ruszyła, dodatkowo rok temu w związku z osłabieniem hrywny przeszacowali kredyty walutowe co obniżyło zysk netto o 25 mln zł, w tym roku hrywna nie osłabiała się więc 25 mln kosztu nie będzie. Mój szacunek 90% wzrostu zysku może być zaniżone bo nie mogę wykluczyć i 150% wzrostu zysku.


Aby uniknąć pytań: Która ze spółek mi się najbardziej podoba z tego zestawienia to odpowiadam:
Helio, PowerMedia i EnelMed 🙂 te spółki mają ładny trend i dobre tendencje wynikowe.
Kogeneracja i Robinson również mogą pozytywnie zaskoczyć wynikami, ale tu bardziej gramy na odwrócenie trendu.
Z zestawienia zdecydowanie NIE POLECAM Indaty – o powodach napisałem wyżej 🙂


Przypominam też, że w pierwszym tygodniu czerwca planuję opublikować kolejną odsłonę raportu topNC. Jeśli kogoś interesują silne fundamentalnie spółki z małego parkietu, a brakuje czasu na śledzenie raportów to zapraszam do zakupu 🙂

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.