Witam. Mam okazję opublikować niezwykły wywiad. Rok temu przeprowadziłem wywiad z Zarządem i Głównymi udziałowcami spółki Kancelaria Prawna Inkaso WEC. Spółka przez ostatni rok wyraźnie urosła pod względem swojego kursu, wyniki też są coraz lepsze. Jednak najwaźniejsze jest dla mnie to, że jej zarząd dotrzymał słowa i zrealizował plany zapowiadane rok temu, co bardzo rzadko się zdarza na naszej giełdzie. Za co mają ogromny szacunek z mojej strony 🙂

Krzysztof Abramowicz: Witam, spotykamy się ponownie po roku. Ciekaw jestem co się w KPI zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Remigiusz Brzeziński i Sylwia Pastusiak-Brzezińska: Konsekwentnie realizujemy strategię rozwoju naszej firmy. Szybko rozwijają się u nas usługi prawne szczególnie okołowindykacyjne tj. zastępstwo procesowe, realizowane głównie przez naszą spółkę zależną kancelarię prawną (Kancelaria Prawna WEC Sroczyński i Wspólnicy). Przychody z tego segmentu stanowią już 40% przychodów grupy.
Rozwijamy również mikrofaktoring. Mamy 25 klientów, a limity w nim wynoszą (do 40 tyś zł pojedynczy, a udzieliliśmy już limitów na 0,9 mln zł). Mikrofaktoring dla małych firm ten jest perspektywiczny, ponieważ mało kto oferuje tego typu usługę. Stanowi on już około 5% naszych przychodów.
Dodatkowo kupujemy też część faktur z krótkim terminem zapadalności z dyskontem, w zamian za to klient dużo szybciej pozyskuje pieniądze.
Udało nam się również pozyskać nowych klientów giełdy długów. Początkowo ten projekt miał służyć sprzedaży wierzytelności, okazało się jednak, że działa on mobilizująco na dłużników. Przez co część firm wystawia tam wierzytelności po to aby zachęcić dłużników do oddania należnych im pieniędzy.

KA: Jak w ciągu ostatniego roku zmieniło się podejście władz do dłużników i wierzytelności? Czy są jakieś zauważalne trendy bądź zagrożenia dla sektora?
RB/SPB: Zauważalny jest kurs na ochronę dłużnika. Co prawda nie jest on tak mocny jak np. W Szwecji gdzie do dłużnika nie można nawet zadzwonić. Widać to choćby po działaniach Polskiego Związku Windykacji który odcina się od powiązania jego nazwy z długiem czy egzekucją komorniczą.
W komisjach sejmowych przewija się też projekt automatycznego przedawniania długu konsumenckiego przez sąd po 3ch latach.
Ogólnie sytuacja w gospodarce się poprawia, zauważamy np. rzadsze są upadłości spółek.

KA: W jaki sposób zarządzają Państwo ryzykiem wierzytelności i faktoringu w KPI?
SPB: Staramy się weryfikować zdolność płatniczą kontrahenta oraz robimy jego analizę finansową, wolimy też pozyskiwać faktury zabezpieczone. Dodatkowe zabezpieczenia polegają na tym, że staramy się mieć dyskonto na poziomie 8-10%, a faktoring jest dodatkowo ubezpieczony. Dotychczas nie mieliśmy sytuacji aby odzyskiwać pieniądze z faktur za pomocą polisy ubezpieczeniowej.
W kwestii zarządzania ryzykiem chciałabym dodać, że staramy się aby pożyczki i obligacje brane przez KPI były o stałym oprocentowaniu. Zabezpiecza to nas przed ewentualnym wzrostem stopy procentowej w górę.

KA: Faktoring jest bardzo kapitałochłonny, wymaga on częstego i znacznego zasilenia gotówką. W jaki sposób planują Państwo finansować tą działalność?
SPB: Głównie za pomocą plasowania niepublicznych obligacji, jest to dobre źródło finansowania. Nie wykluczamy również pożyczek oraz zatrzymania części zysku w firmie w celu finansowania rozwoju naszej działalności.

KA: Kancelaria planowała wyjść za granicę i zacząć obsługiwać klientów z Ukrainy. Czy udało się to zrobić? Czy jest duża różnica w ich podejściu do długu Ukraińców względem Polaków?
RB: Obsługujemy klientów z Ukrainy. Są to podmioty działające w Polsce i tu mające kontrahentów, często z branży budowlanej. Odzyskujemy dla nich pieniądze z niezapłaconych faktur.
Główna różnica w ich podejściu polega na tym, że traktują oni firmy windykacyjne jako „firmy od brudnej roboty” , przez co często przychodzą do nas zbyt późno. Czyli w momencie kiedy uprawomocni się wyrok sądowy, przez co szanse takiego odzyskania należności wyraźnie maleją.

KA: W akcjonariacie KPI pojawiło się kilku nowych inwestorów. Można o parę słów komentarza na ten temat?
RB: Są to inwestorzy związani z branżą windykacji. Ich obecność w akcjonariacie podnosi wiarygodność naszej spółki i może być to pomocne np. Podczas pozyskiwania finansowania z rynku niepublicznego.

KA: Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia za rok.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.