Na moim fanpage dużą popularnością ostatnio cieszył się post o REMX. W telegraficznym skrócie opisałem w nim, problem, jaki jest z tym ETFem-bardzo mało spółek, które faktycznie się nimi zajmują w udziale procentowym. Postanowiłem więc trochę szerzej to opisać ten temat na blogu i opisać czym się zajmują spółki portfelowe tego ETFa.
https://www.facebook.com/MarketRevolution.Eu/photos/a.533482743471893/1329598390526987/?type=3&theater

Zanim zaczniemy, postanowiłem streścić wnioski. Wiem, że wiekszość osób czyta tylko nagłówek, więc wychodzę realiom naprzeciw. Komu będzie zależało, ten doczyta do końca 🙂

  • Remx ma bardzo słabą ekspozycję na metale ziem rzadkich, Ledwie 3/20 spółek je wydobywa.
  • Sporym problemem jest pomieszanie w tym ETFie kopalń ze spółkami przetwarzającymi metale, co osłabi ewentualne wzrosty.
  • Surowce, które mają na niego główny wpływ są w wieloletnich trendach spadkowych.
  • Same spółki które są w tym ETF często nie są zbyt ciekawe ani technicznie, ani fundamentalnie — trendy spadkowe, niskie marże lub jechanie na stratach.
  • I moja rada — jak w coś pakujesz większą kasę na dłużej, zawsze czytaj kartę informacyjną waloru, w przypadku remx wystarczyło pół godziny aby uniknąć Gridu, a znam gości którzy go kiszą od kilku lat 🙂

Jedziemy ze spółkami z remx.
Objaśnienie: Ticker , Nazwa Firmy , Udział procentowy w remx.
Opis tego, co mi się rzuciło w oczy.

SHA: 600111 China Northern Rare Earth Group High-Te       7.55%

W tym przypadku pozycja, którą zajmuja spółka zgadza się z nazwą ETFa. Spółka jest największym na świecie wydobywcą metali ziem rzadkich.

3993.HK China Molybdenum Co Ltd          7.48%

Produkuje dużo niobu (jest to światowy wicelider), jednak przy jej całości produkcji jest to śladowa ilość. W 2017 wydobyli go 8,7 tyś ton.

600549.SS Xiamen Tungsten Co Ltd     6.22%

Producent węgliku wolframu i części metalurgicznych na nim opartych z południowych chin.

Zhejiang Huayou Cobalt Co Ltd  6.01%

Chiński producent kobaltu kopie też miedź i nikiel. Niedawno otworzyli kopalnię odkrywkową miedzi w Chinach. Są też jednym z większych przetwórców kobaltu.

ILU.AX : ASX  Iluka Resources Ltd         5.82%

Jest to największy na świecie wydobywca cyrkonu i jeden z większych tytanu. Produkują też syntetyczny Rutyl ( kamień składający się z dwutlenku tytanu https://pl.wikipedia.org/wiki/Rutyl)

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/Iluka.png
https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/iluka-wydajnosci.png

LYC.AX : ASX  Lynas Corp Ltd   5.82%

Są światowym Wiceliderem w produkcji NdPr o wydajności 600 ton/mc.

ORE.AX : ASX       Orocobre Ltd     5.79%

Jest to kopalnia litu z Północnej Argentyny, jej szacowany czas życia to 40 lat, a depozyt zawiera 6,4 megatony LCE. Spółka ma około 66% udziału w złożu. Sama kopalnia przyniosła w 2 półroczu 28 roku 63,1 mln dolarów przychodów i 20,7 mln zysku.

Amg Advanced Metallurgical Group Nv  5.43%

Duży konglomerat metalurgiczny z Holandii, tworzą oni materiały metalurgiczne na bazie żelaza, Wanadu, aluminium i tytanu.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/image.png

PLS.AX : ASX  Pilbara Minerals Ltd        5.42%

Spółka ma kopalnie litu w zachodniej Australii. Kopalnia ma działać 15 lat i ma wydajność 2 Mega Ton rudy na rok (docelowo ma mieć 7,5 MT). W planach jest sprzedaż 6% koncentratu litu. Spółka w zeszłym roku pokazała dopiero pierwsze przychody.

TSX : NMX.T       Nemaska Lithium Inc      5.19%

Spółka jest dostawcą węglanu litu, który ma służyć do produkcji baterii nowej generacji. Mają kopalnie Whabouchi w quebecku oraz fabrykę Shawinigan niedaleko Montrealu.  Spółka zakończyła 1 kwartał na plusie, głównie dzięki otrzymaniu 10,4 mln dolarów kary umownej od kontrahenta.

TYO : 5727.T        Toho Titanium Co Ltd     5.17%

Spółka przetwarza tytan do zastosowań Lotniczych i Katalitycznych. W ostatnich latach spółka zmniejszyła zadłużenie.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/toho-titanium.png

GXY.AX : ASX Galaxy Resources Ltd     4.74%

Spółka wydobywa LIT w Argentynie. Ponad 1/3 akcji spółki posiadają banki inwestycyjne.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/galaxy-zloza.png

Euronext : ERA  Eramet 4.52%

Przychody wyglądają następująco: Mangan 48%  Nikiel  20% , Produkcja Stopów to 32%, Wydobywają też Lit. Posiadają kopalnie – najważniejsza Ulokowana jest w Gabonie w Afryce oraz przetwórnie. Przychody są duże, na poziomie 3mld euro, ale zyski od 2013 pozostawiają wiele do życzenia.

TYO: 5726  Osaka Titanium Technologies Co Ltd        4.52%

Przetwarzają tytan, głównie do konstrukcji nośnych, produkują też TiCl4, który służy jako katalizator oraz do produkcji proszku z niklem.

Jest to największy na świecie producent spiekanych proszków tytanowych, zajmują się też produkcją proszków z tlenków krzemu.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/osaka-litium.png

JSE : ASR  Assore Ltd 4.10%

Jest to kopalnia odkrywkowa metali podstawowych (żelaza, manganu i chromu) zlokalizowana w RPA. Jej główni akcjonariusze to Boleng Trust (14,28%), and the Fricker Road Trust (11,79%).    

Ciekawe są finance spółki, jest ona nisko zadłużona <10% zobowiązań, ma bardzo duże rentowności oraz wypłaca niezłe dywidendy ~6% rocznie, będąc w trendzie wzrostowym. Ma też dobre wskaźniki wycen, warto jednak pamiętać, że Rand jest słabnącą walutą, a RPA jest krajem niestabilnym i niebezpiecznym.

Produkcja spółki
W tysiącach ton
2018 2017 wzrost w %
Ruda żelaza 8752 9130 -4
Ruda manganu* 1605 1556 3
Stopy manganu 164 162 1
Ruda chromu 757 794 -5
*Sprzedaż w grupie

 KBLTV : TSX Cobalt 27 Capital Corp    3.98%

Spółka ma udziały w kilku kopalniach kobaltu w USA, Australii, Papui. Przetwórnie w Baltimore oraz składy w Baltimore, Antwerpii and Rotterdamie.

TROX : NYSE       Tronox Ltd          3.80%

Tworzą pigment z dwutlenu tytanu, oprócz tego wydobywają też rudę żelaza i cyrkon. W ostatnich latach wyniki są bez szału.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/TROX.png

LAC.TO : TSE / LAC : NYSE              Lithium Americas Corp   3.09%

Mają kopalnie Litu w Navadzie USA oraz w Argentynie. Ostatni rok przejechali na stracie. Wydajności ich kopalni pokazałem poniżej.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/kopania-usa.png
https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/lit-reno.png

FESA4.SA :BOVESPA       Cia Ferro Ligas Da Bahia – Ferbasa             2.88%

Producent chromu z Brazylii.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/image-4.png

4082 : TYO Daiichi Kigenso Kagaku-Kogyo Co Ltd 2.64%

Dość duży konglomerat przetwarzający tlenek cyrkonu. Jego produkty znajdują zastosowanie w : Katalizatorach, Ostrza ceramiczne , Baterie, Materiały Ogniotrwałe , Lutowanie aluminium, Optyka, Materiały elektroniczne , Surowiec podstawowy, Materiały hamulcowe, Natryskach chemicznych. 63% Przychodów generuje sprzedaż do katalizatorów.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/TYO.png

Na wspomniane 20 spółek mających największy udział wagowy w REMX ETF ledwie 3 zajmują sie wydobywaniem metali ziem rzadkich. Można znaleźć tam kolejne 4 spółki, które wydobywają rzadko spotykane metale (chodzi mi o metale o zawartości liczonej w ppm’ach, a nie latanowce, którymi straszą teraz Chiny). Przebijają w ilości i wagach producenci Tytanu i Litu, których na ziemi jest sporo (Tytano jest 10x więcej niż np. węgla) i będzie się wydobywało ich znacznie więcej, jak poprawi się ich metody „ekstrakcji” z mniej konwencjonalnych źródeł np. z Soli morskiej czy recyklingu.

Pozostałe metale, które mają duże znaczenie dla spółek z REMX ETF, w ostatnich latach spadają lub miały niewielkie odbicia, co równiez nie jest zachęcające. Dodatkowo sam ETF ma w sobie i kopalnie i producentów metali. Może to zrobić zamieszanie, bo takie AMG, Osaka czy Toho na zwyżce cen tytanu będą mniej zarabiać, a to spowoduje spadek cen kursu lub trend boczny.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/image-5.png

Inną kwestią jest też sama cena Neodymu, króla metali ziem rzadkich, od wielu lat jest ona niska i gdyby nie wojna celna, to nie byłoby szans na poprawę ich ceny. Za to znalazłem kilka spółek, które faktycznie wydobywają metale ziem rzadkich. Więcej o tym piszę w raporcie, dla moich patronów na grupie raportowej, który dorzuciłem do moich co kwartalnych sprawozdań z GPW 🙂
https://marketrevolution.eu/portfel-topnc/

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2019/05/image-3.png

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.