
Na moim fanpage dużą popularnością ostatnio cieszył się post o REMX. W telegraficznym skrócie opisałem w nim, problem, jaki jest z tym ETFem-bardzo mało spółek, które faktycznie się nimi zajmują w udziale procentowym. Postanowiłem więc trochę szerzej to opisać ten temat na blogu i opisać czym się zajmują spółki portfelowe tego ETFa.
https://www.facebook.com/MarketRevolution.Eu/photos/a.533482743471893/1329598390526987/?type=3&theater
Zanim zaczniemy, postanowiłem streścić wnioski. Wiem, że wiekszość osób czyta tylko nagłówek, więc wychodzę realiom naprzeciw. Komu będzie zależało, ten doczyta do końca 🙂
- Remx ma bardzo słabą ekspozycję na metale ziem rzadkich, Ledwie 3/20 spółek je wydobywa.
- Sporym problemem jest pomieszanie w tym ETFie kopalń ze spółkami przetwarzającymi metale, co osłabi ewentualne wzrosty.
- Surowce, które mają na niego główny wpływ są w wieloletnich trendach spadkowych.
- Same spółki które są w tym ETF często nie są zbyt ciekawe ani technicznie, ani fundamentalnie — trendy spadkowe, niskie marże lub jechanie na stratach.
- I moja rada — jak w coś pakujesz większą kasę na dłużej, zawsze czytaj kartę informacyjną waloru, w przypadku remx wystarczyło pół godziny aby uniknąć Gridu, a znam gości którzy go kiszą od kilku lat 🙂
Jedziemy ze spółkami z remx.
Objaśnienie: Ticker , Nazwa Firmy , Udział procentowy w remx.
Opis tego, co mi się rzuciło w oczy.
SHA: 600111 China Northern Rare Earth Group High-Te 7.55%
W tym przypadku pozycja, którą zajmuja spółka zgadza się z nazwą ETFa. Spółka jest największym na świecie wydobywcą metali ziem rzadkich.
3993.HK China Molybdenum Co Ltd 7.48%
Produkuje dużo niobu (jest to światowy wicelider), jednak przy jej całości produkcji jest to śladowa ilość. W 2017 wydobyli go 8,7 tyś ton.
600549.SS Xiamen Tungsten Co Ltd 6.22%
Producent węgliku wolframu i części metalurgicznych na nim opartych z południowych chin.
Zhejiang Huayou Cobalt Co Ltd 6.01%
Chiński producent kobaltu kopie też miedź i nikiel. Niedawno otworzyli kopalnię odkrywkową miedzi w Chinach. Są też jednym z większych przetwórców kobaltu.
ILU.AX : ASX Iluka Resources Ltd 5.82%
Jest to największy na świecie wydobywca cyrkonu i jeden z większych tytanu. Produkują też syntetyczny Rutyl ( kamień składający się z dwutlenku tytanu https://pl.wikipedia.org/wiki/Rutyl)


LYC.AX : ASX Lynas Corp Ltd 5.82%
Są światowym Wiceliderem w produkcji NdPr o wydajności 600 ton/mc.
ORE.AX : ASX Orocobre Ltd 5.79%
Jest to kopalnia litu z Północnej Argentyny, jej szacowany czas życia to 40 lat, a depozyt zawiera 6,4 megatony LCE. Spółka ma około 66% udziału w złożu. Sama kopalnia przyniosła w 2 półroczu 28 roku 63,1 mln dolarów przychodów i 20,7 mln zysku.
Amg Advanced Metallurgical Group Nv 5.43%
Duży konglomerat metalurgiczny z Holandii, tworzą oni materiały metalurgiczne na bazie żelaza, Wanadu, aluminium i tytanu.

PLS.AX : ASX Pilbara Minerals Ltd 5.42%
Spółka ma kopalnie litu w zachodniej Australii. Kopalnia ma działać 15 lat i ma wydajność 2 Mega Ton rudy na rok (docelowo ma mieć 7,5 MT). W planach jest sprzedaż 6% koncentratu litu. Spółka w zeszłym roku pokazała dopiero pierwsze przychody.
TSX : NMX.T Nemaska Lithium Inc 5.19%
Spółka jest dostawcą węglanu litu, który ma służyć do produkcji baterii nowej generacji. Mają kopalnie Whabouchi w quebecku oraz fabrykę Shawinigan niedaleko Montrealu. Spółka zakończyła 1 kwartał na plusie, głównie dzięki otrzymaniu 10,4 mln dolarów kary umownej od kontrahenta.
TYO : 5727.T Toho Titanium Co Ltd 5.17%
Spółka przetwarza tytan do zastosowań Lotniczych i Katalitycznych. W ostatnich latach spółka zmniejszyła zadłużenie.

GXY.AX : ASX Galaxy Resources Ltd 4.74%
Spółka wydobywa LIT w Argentynie. Ponad 1/3 akcji spółki posiadają banki inwestycyjne.

Euronext : ERA Eramet 4.52%
Przychody wyglądają następująco: Mangan 48% Nikiel 20% , Produkcja Stopów to 32%, Wydobywają też Lit. Posiadają kopalnie – najważniejsza Ulokowana jest w Gabonie w Afryce oraz przetwórnie. Przychody są duże, na poziomie 3mld euro, ale zyski od 2013 pozostawiają wiele do życzenia.


TYO: 5726 Osaka Titanium Technologies Co Ltd 4.52%
Przetwarzają tytan, głównie do konstrukcji nośnych, produkują też TiCl4, który służy jako katalizator oraz do produkcji proszku z niklem.
Jest to największy na świecie producent spiekanych proszków tytanowych, zajmują się też produkcją proszków z tlenków krzemu.

JSE : ASR Assore Ltd 4.10%
Jest to kopalnia odkrywkowa metali podstawowych (żelaza, manganu i chromu) zlokalizowana w RPA. Jej główni akcjonariusze to Boleng Trust (14,28%), and the Fricker Road Trust (11,79%).
Ciekawe są finance spółki, jest ona nisko zadłużona <10% zobowiązań, ma bardzo duże rentowności oraz wypłaca niezłe dywidendy ~6% rocznie, będąc w trendzie wzrostowym. Ma też dobre wskaźniki wycen, warto jednak pamiętać, że Rand jest słabnącą walutą, a RPA jest krajem niestabilnym i niebezpiecznym.
Produkcja spółki W tysiącach ton |
2018 | 2017 | wzrost w % |
Ruda żelaza | 8752 | 9130 | -4 |
Ruda manganu* | 1605 | 1556 | 3 |
Stopy manganu | 164 | 162 | 1 |
Ruda chromu | 757 | 794 | -5 |
*Sprzedaż w grupie |
KBLTV : TSX Cobalt 27 Capital Corp 3.98%
Spółka ma udziały w kilku kopalniach kobaltu w USA, Australii, Papui. Przetwórnie w Baltimore oraz składy w Baltimore, Antwerpii and Rotterdamie.
TROX : NYSE Tronox Ltd 3.80%
Tworzą pigment z dwutlenu tytanu, oprócz tego wydobywają też rudę żelaza i cyrkon. W ostatnich latach wyniki są bez szału.

LAC.TO : TSE / LAC : NYSE Lithium Americas Corp 3.09%
Mają kopalnie Litu w Navadzie USA oraz w Argentynie. Ostatni rok przejechali na stracie. Wydajności ich kopalni pokazałem poniżej.


FESA4.SA :BOVESPA Cia Ferro Ligas Da Bahia – Ferbasa 2.88%
Producent chromu z Brazylii.

4082 : TYO Daiichi Kigenso Kagaku-Kogyo Co Ltd 2.64%
Dość duży konglomerat przetwarzający tlenek cyrkonu. Jego produkty znajdują zastosowanie w : Katalizatorach, Ostrza ceramiczne , Baterie, Materiały Ogniotrwałe , Lutowanie aluminium, Optyka, Materiały elektroniczne , Surowiec podstawowy, Materiały hamulcowe, Natryskach chemicznych. 63% Przychodów generuje sprzedaż do katalizatorów.

Na wspomniane 20 spółek mających największy udział wagowy w REMX ETF ledwie 3 zajmują sie wydobywaniem metali ziem rzadkich. Można znaleźć tam kolejne 4 spółki, które wydobywają rzadko spotykane metale (chodzi mi o metale o zawartości liczonej w ppm’ach, a nie latanowce, którymi straszą teraz Chiny). Przebijają w ilości i wagach producenci Tytanu i Litu, których na ziemi jest sporo (Tytano jest 10x więcej niż np. węgla) i będzie się wydobywało ich znacznie więcej, jak poprawi się ich metody „ekstrakcji” z mniej konwencjonalnych źródeł np. z Soli morskiej czy recyklingu.
Pozostałe metale, które mają duże znaczenie dla spółek z REMX ETF, w ostatnich latach spadają lub miały niewielkie odbicia, co równiez nie jest zachęcające. Dodatkowo sam ETF ma w sobie i kopalnie i producentów metali. Może to zrobić zamieszanie, bo takie AMG, Osaka czy Toho na zwyżce cen tytanu będą mniej zarabiać, a to spowoduje spadek cen kursu lub trend boczny.

Inną kwestią jest też sama cena Neodymu, króla metali ziem rzadkich, od wielu lat jest ona niska i gdyby nie wojna celna, to nie byłoby szans na poprawę ich ceny. Za to znalazłem kilka spółek, które faktycznie wydobywają metale ziem rzadkich. Więcej o tym piszę w raporcie, dla moich patronów na grupie raportowej, który dorzuciłem do moich co kwartalnych sprawozdań z GPW 🙂
https://marketrevolution.eu/portfel-topnc/

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.
