Z racji że jadę przeprowadzić wywiady z kilkoma spółkami w warszawie to robię małą ściągawkę o tym co mnie w tych spółkach zainteresowało i o które kwestie warto spytać. Dodatkowo rozpisuje sobie kierunek rozwoju tych firm. Od razu mówię – nie jest to analiza lecz prywatne przemyślenia.

Pierwsza jest Momo. Jest to spółka zajmująca się automatycznymi stacjami benzynowymi w okolicach warszawy. Ich przewaga konkurencyjna polega na tym, że takie stacje prawie nie zatrudniają ludzi (oprócz ekipy nadzorującej bezawaryjność) przez co koszty ich prowadzenia są sporo niższe, w efekcie cena końcowa paliwa dla klienta też jest niższa. (link) .
Sam rynek automatycznych stacji paliwowych w Polsce nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniony (m.in przez spektakularną porażkę Neste), jednak w samym sektorze stacji paliw może się wiele zmienić przez zmiany prawne i stopniową konsolidację. Pytanie jak on będzie wyglądał za 10 lat?

Ciekawie wyglądają tendencje w rachunku zysków i stratSpółka uzyskuje efekt skali i zwiększa wolumen sprzedaży na swoich stacjach. Więc tendencja jest naprawdę dobra choć dość powolna – docelowo jej stacje mają dojść do tzw. dojrzałego wolumenu – czyli planowanej maksymalnej sprzedaży(obecnie ją osiągnęły grodzisk i natolin). Głównie dzięki wzrostowi ilości klientów.

Jednak nadal wynik wyciągają pozostałe przychody operacyjne.
Kluczową kwestią co do przyszłych wyników są:
oczekiwania zarządu co do osiągnięcia progu rentowności na zysku ze sprzedaży? Istotne jest również to co na niego wpływa?
Z pytań finansowych ważną kwestią jest też finansowanie kolejnych inwestycji. Czy spółka zrobi to poprzez emisję akcji? Obligacji? Czy może zaciągnie pożyczkę u udziałowców?

Pozostałe aspekty finansowe oprócz płynności finansowej są na dobrym poziomie.

Ważną sprawą jest też zmiana głównego akcjonariusza posiadającego 78% akcji (link) – wcześniej była to Roca Trade SA – była to firma zajmująca się obrotem paliwem. Obecnie źródła podają Pana Maksymiliana Górniaka – Prezesa Roca (stooq) lub Lionex Investments Group Limited (stochwatch). W przypadku tej drugiej spółki mamy do czynienia z inwestorem finansowym. Więc jest to kwestia warta sprecyzowania.

Ciekawa jest również sylwetka Prezesa który w swojej 25 letniej karierze otworzył ponad 80 stacji benzynowych, prowadził również projekt tworzenia sieci bankomatów dla millenium. Można więc śmiało stwierdzić, że w tej dziedzinie jest ekspertem. Link

Wnioski: Momo to firma działająca w obiecującej branży automatycznych stacji paliw, kluczową sprawą jest osiągnięcie przez nią progu rentowności na zysku ze sprzedaży i pozyskania finansowania dla budowy nowych stacji. Pozostałe aspekty raczej bez większych zastrzeżeń 🙂

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.