
Kolejną spółką którą odwiedzę jest Inteliwise.
Zajmuje się ona przetwarzaniem języka naturalnego – NLP oraz sztuczną inteligencją, a ich produktem są programy w postaci tzw. wirtualnych doradców których celem są odpowiedzi na pytania zadawane przez odwiedzających strony internetowe z ich usług korzystają np. Yves Rocher czy Comarch.
Branża ta jest jedną z najbardziej perspektywicznych i najszybciej rosnących na całym rynku.(link)
Istotną kwestią jest pozyskiwanie i utrzymanie pracowników posiadających kompetencje w AI – a takich osób jest niewiele, zwłaszcza że popyt na nich w Polsce w ostatnich latach wzrósł prawie 20-krotnie.
Akcjonariat spółki jest dość rozproszony, jako ciekawostkę można dodać że jest tam Assecco. Prezes ma zaś 11% Akcji. Ważne Planowane jest wyemitowanie 600tyś akcji (~9% nowych akcji) + wydanie 100K zł na zakup spółki Limitel – zajmuje się ona AI i Chmurą. (link)
AF: Ze strony zysków spółka w 2015 osiągnęła pierwsze zyski w skali rocznej (BEP) – jest to pierwszy duży sukces spółki ze strony finansowej. Jednak niepokoi stagnacja w przychodach – spółka co prawda próbuje poprawić sprzedaż i produkt jednak aby BEP był trwały przychody muszą wzrosnąć. Czy poprawi je Limitel? Zobaczymy.
Bilans spółki – jest bardzo prosty to w większość gotówka ~640 tyś zł (~71% sumy bilansowej) z tego powodu spółka nie ma również problemów z płynnością finansową, częściowo jest to też efekt braku wliczania kosztów prac nad produktem w bilans (osobiście wolę taką opcję ponieważ mamy przejrzystość kosztów), spółka nie ma również zobowiązań i aktywów trwałych.
Suma sumarum spółka ma fajne rentowności – ROA 28%; Marża Netto 15%; rotacja aktywów 1,88 i cała jej strona finansowa jest bardzo fajna. Zniechęca jedynie jej wysoka cena wskaźnikowa C/Z – 30; C/P 4,6 itd…
Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.
