Rzadko kiedy piszę post o dużej spółce, jednak tym razem po prostu jest mi żal mniejszościowych akcjonariuszy więc postanowiłem napisać post.

Ci którzy śledzą mojego facebooka wiedzą że byłem jedną z pierwszych osób które napisały o tym co się świeci.
Ogólnie efekt jest taki, że Police namalowały sobie piękny zysk za pomocą przeszacowań aktywów , jednak biegły pewnie to zakwestionował stąd mamy astronomiczny odpis (prawie ćwierć miliarda złotych).
By było zabawniej, zarząd tej samej nocy poinformował że dywidendy nie będzie – efekt? -12% pierwszego dnia i zaczynamy spadek w dół. Dodatkowo zarząd nawet nie postarał się napisać wyjaśnień, ot i mamy bezpieczne państwowe spółki 😀

Przy dobrych wiatrach spadamy do 20 zł, przy gorszych do 17zł i nie ma tu się nad czym zastanawiać tylko trzeba wiać.
Jedynym wygranym tu jest SP który jeśli skupi pozostałe 5% akcji to legalnie zdejmie ZChP z giełdy za 60-70 baniek, a może za mniej po nacjonalizacji OFE…

Od razu mówię, że bym ich nie kupił nawet za złotówkę, powód jest prosty: Zarząd spółki który chociaż raz okradł akcjonariuszy będzie to robić do oporu, skoro już raz łatwo zarobili wielkie pieniądze kosztem innych to będą robić to do skutku. To jest jak narkotyk, a oni niestety mają przycisk którym mogą nas poubierać w akcje. Mam nadzieję, że to w końcu zrozumieliście.

Police policami – problem tego odpisu dotyczy jednak również całej Grupy Azoty i na niej chciałbym się skupić.
Postanowiłem zrobić małe wyliczenia odnośnie możliwego odpisu na azotach.

W najgorszym razie Azoty z racji Polic będą musiały odpisać 156 milionów zł zysku (konsoliduja 2/3 ZChP) – czyli w najgorszym razie wykażą 443 mln zł zysku netto da to 4,47 zł na akcje. Założyłem że spadną do wsparcia fibonacciego 50% – 60zł przy nim c/z będzie na poziomie 11, jest to średnia dla wig-chemia więc nadal potencjał spadkowy tam będzie.
A nie wiadomo czy same azoty nie mają kolejnych trupów w bilansie, dodatkowo pakiet akcji sprzedaje Rosyjski inwestor.(LINK)

Jednak nie wydaje mi się aby to wszystko miało uderzyć naraz, bo zarząd dobrze widział co się dziś stało z kursem ZChP. Z drugiej strony ten poziom 60zł dosłownie jest najeżony potężnymi wsparciami i oporami trend długoterminowy, fibbo 50%, zresztą spójrzcie sami…

WNIOSKI:

 

  • W chwili obecnej poczekałbym do spadku w okolice 60zł, niestety info o zmianie wyniku musi zostać wykazane i zatwierdzone. A dopiero ono będzie miało dość siły by wywołać popyt. Dodatkowo jest tam sensowne wsparcie na którym da się zawiesić SL.
  • Dla uwieszonych mam złą nowinę, moim zdaniem do kolejnych wyników kwartalnych absolutny max dokąd spółka może się doczołgać to 70-72zł
  • Średnioterminowo (2016r) widzę spółke w konsolidacji w zakresie 55-72zł
  • Police po tym wałku są dla mnie skreślone na lata i wam radzę zrobić to samo.
  • Patrząc na liczbę wałków i przekrętów na naszej giełdzie, sentyment do niej, panujące mody, zachowania inwestorów, kuriorzum głupich pomysłów i czas trwania bessy (link) mogę zaryzykować odważne twierdzenie że już weszliśmy w przedostatnią fazę bessy. Potrzeba tylko jednego konkretnego tąpnięcia w dół (np. fw20 na 1600 lub fmw40 na 2800) aby inwestorzy w panice się poddali i masowo pozamykali straty, zarzekając się że to już koniec. Jesteśmy już naprawdę blisko przesilenia.

 

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.