Analiza nie ma na celu ani rekomendacji inwestycyjnej , ani marketingu spółki stanowią one jedynie własne opinie i interpretacje autora. Wszelkie decyzje i wnioski podjęte przez czytelników są wykonywane na własne ryzyko czytelników i autor nie ponosi za nie odpowiedzialności.
Autor napisał ją wyłącznie w celu edukacyjnym i spędzenia wolnego czasu w ciekawy sposób i informuje Analiza może posiadać rażące błędy gdyż autor jest samoukiem i nie posiada nad sobą superwizora mogącego wychwycić błędy.
W tym wpisie opisuję Polską perełkę eksportową, o której mało się w mediach wspomina a napędza naszą gospodarkę i jest jednym z większych beneficjentów zysków na GPW J
Dane nie zawsze będą aktualne bo zawierają dane od 2003 – 2012, jednak rzucają na nią dużo światła.
Sektor drzewny (2009):
3% PKB
10% produkcji sprzedanej w przetwórstwie przemysłowym
14% zatrudnionych
10% wartości eksportu
4% wartości importu
Podział branży:
tartaczna – związana obróbką surowca drzewnego i produkcją materiałów tartych przeznaczonych do wykorzystania w pozostałych branżach drzewnych branża ta najsilniej i najszybciej odczuwa zazwyczaj problemy pojawiające się na rynku drewna ewentualne niedobory surowca drzewnego i wzrost jego cen;
płyt drewnopochodnych głównymi odbiorcami wyrobów branży jest meblarstwo i budownictwo, w ostatnim czasie rośnie nacisk na jakość płyt;
drewnianej stolarki budowlanej – skupiająca producentów okien i drzwi, elementów konstrukcji domów, ścian, podłóg, schodów, boazerii itp.; rozwój branży uzależniony jest w dużym stopniu od stanu budownictwa mieszkaniowego, oraz popytu na renowacje budynków
opakowań z drewna; w branży coraz ważniejszą rolę odgrywa produkcja palet, maleje natomiast znaczenie innych opakowań z drewna; rozwój branży zależy w znacznej mierze od postaw konsumentów oraz siły oddziaływania promocji wyrobów z drewna;
meblarska – dominująca wśród branż drzewnych ,rozwój meblarstwa determinowany jest z jednej strony przez stan i kondycję ekonomiczną branż drzewnych dostarczających materiały drewnopochodne, a z drugiej budownictwa i zamożność społeczeństwa; 50% eksportu polskiego sektora drzewnego przypada na meble.
celulozowo-papiernicza – związana z wytwarzaniem mas włóknistych oraz produkcją papieru i tektury; branża uzależniona jest od dostępności surowca drzewnego i ze względu na specyfikę produkcji mas włóknistych (przyrost potencjału produkcyjnego odbywa się skokowo i jest bardzo kapitałochłonny) – możliwości ich importu; jest to głównie importowany do polski produkt branży.
przetwórstwa papierniczego – zajmująca się przetwarzaniem papieru i tektury i dostarczająca szeroką gamę przetworów papierniczych; rozwój branży jest relatywnie silnie uzależniony od poziomu zamożności społeczeństwa.
pozostałych wyrobów z drewna – obejmująca produkcję wyrobów z drewna niesklasyfikowanych gdzie indziej (m.in. galanteria drzewna).
Charakterystyka gałęzi sektora :
Branża drzewna jest niezwykle rozdrobniona i rozproszona, co ma duże znaczenie dla rozwoju jej innowacyjności. Sektor skupia prawie 70 tysięcy podmiotów gospodarczych , 18% firm zarejestrowanych w przemyśle ogółem.
Około 25 tysięcy przedsiębiorstw drzewnych to producenci mebli (37% podmiotów sektora), 15,6 tysięcy firm skupia branża drewnianej stolarki budowlanej (23%), ponad 9 tysięcy to zakłady tartaczne (ponad 13%), a 3,4 tysiąca przedsiębiorstw funkcjonuje w przemyśle celulozowo-papierniczym (5%). Około 92% firm drzewnych to małe lub bardzo małe zakłady zatrudniające mniej niż 10 osób.
Znaczne rozproszenie produkcji charakteryzuje zwłaszcza przemysł tartaczny – ponad 98% firm zatrudnia mniej niż 50 osób, wiele z nich działa tylko w sezonie, dodatkowo charakteryzują się one najniższą marżą w sektorze.
Także w przemyśle meblarskim przeważają małe zakłady stolarskie i tapicerskie, często o dużym udziale prac o charakterze usługowym (91% firm zatrudnia mniej niż 10 osób). Podobna struktura podmiotowa występuje również w pozostałych branżach drzewnych (zwłaszcza stolarskiej). Silnie skoncentrowana jest natomiast (w kilku ośrodkach w kraju) produkcja płyt i mas włóknistych, co jest również cechą charakterystyczną tych branż drzewnych w Unii Europejskiej.
Charakterystyka branży :
Zasoby leśne i surowcowe Polski są jednymi z większych w Europie – pod względem powierzchni lasów Polska zajmuje w Unii Europejskiej siódme miejsce, a w wypadku pozyskania drewna – miejsce piąte. Zasobność polskich lasów jest dwukrotnie większa niż przeciętnie w Europie.
W latach 1989-2006 eksport wzrósł ponad 30-krotnie. W 2005 roku Polska awansowała na 4 miejsce wśród eksporterów mebli na świecie, za Chinami, Włochami, Niemcami .
W porównaniu z rynkami zagranicznymi Polska dysponowała relatywnie niskimi kosztami produkcji (dostępność i niski koszt surowców oraz siły roboczej)
Większość polskich producentów powstało w czasach rozkwitu wolnej konkurencji, część spółek powstała dzięki prywatyzacji państwowych zakładów meblarskich. Na początku nowego ustroju produkcja charakteryzowała się wąską, dokładnie określoną specjalizacją. W miarę upływu czasu powstało wiele firm z nowoczesną i niekonwencjonalną ofertą.
Branża drzewno – meblarska. Branża ta jest silnie powiązana z innymi sektorami gospodarki zwłaszcza z budownictwem.
Charakterystyka gałęzi
Polska jest europejskim liderem w produkcji płyt pilśniowych porowatych, ma drugie miejsce w produkcji płyt pilśniowych twardych i sucho formowanych , trzecie w produkcji płyt wiórowych, szóste w produkcji mebli, siódme – w produkcji materiałów tartych, ósme – w wypadku mas włóknistych i dziesiąte – papieru i tektury. Pozycja ta jest również silna na rynku światowym.
Korzystny dla polskiej gospodarki jest dodatni od wielu lat bilans handlu zagranicznego wyrobami z drewna. Syntetyczną miarą międzynarodowej pozycji konkurencyjnej sektora jest wskaźnik ujawnionej przewagi względnej informujący o otwarciu gospodarki w danej dziedzinie (RCA – Revealed Comparative Advantage ). Dla tego sektora jest od wielu lat dodatni. Oprócz produkcji opakowań i celulozy.
Główne Ryzyka i słabości branży (w mojej ocenie):
Duże rozdrobnienie sektora a co za tym idzie zacofanie inwestycyjne i kapitałowe wielu zakładów.
Monopol lasów państwowych na podaż surowca.
Konieczność ostrej konkurencji z większymi i bogatszymi dostawcami z UE.
Duża szara strefa w sektorze.
Biurokracja i fiskalizm państwa.
Praktycznie brak rozpoznawalnych Polskich marek z tego sektora za granicą, prócz kilku wyjątków.
Brak dobrych systemów zarządzania.
Kosztowo-Cenowy charakter konkurencji.
Wahania kursowe (zwłaszcza dotyka to średnich i dużych zakładów).
Drwale na giełdzieJ
Branża w ostatnim roku przeżywała duże wzrosty. 7.II.14
Dodatkowo obecne na małym parkiecie klon i mera również ostatnie półrocze kończyły na plusie. Ceny trzech przodujących spółek branży nadal nie wydają się przeszacowane, mimo że jej lider w ciągu roku potroił wycenę. Patrząc w wyniki roczne można zauważyć dużą poprawę przychodów i zysku brutto liderów sektora:
Co jest wynikiem soildnej marży brutto liderów sektora:
Zadłużenie w branży jest nadal na zdrowym poziomie:
Pytanie czy warto w nie zainwestować ? To indywidualna kwestia każdego z was i nie chcę aby ktoś później na mnie zrzucał winę 😛 Niemniej liderzy tego sektora Grajewo, Paged , Forte i Klon ( o nim poniżej) są spółkami których zarządy pokazały że potrafią robić kasę i radzić sobie w trudnym okresie , stąd warto mieć je na oku i wziąść pod własną analizę.
Ps.Również Klon i Mera osiągnęły poprawę wyników i wskaźników zwłaszcza zysku operacyjnego, jednak je opisze za jakiś czas rozleglej w innym poście gdyż Klon wziełem na warsztat, a Mera to jego właściciel więc nie mogłem jej pominąć J
Źródła wskaźników stockwatch.pl i biznesradar.pl, inne dane – zlepek danych z portali i opracowań branżowych.