Witajcie. Dostałem prośbę od swoich czytelników o analizę dwóch spółek Sevenet i Infoscan. Postanowiłem pokrótce je wam przybliżyć.

A teraz konkrety:
Sevenet #SEV – Spółka się zajmuje dostarczaniem dla klienta rozwiązań teleinformatycznych. Posiada przesunięty rok obrotowy o pół roku. A inwestorem branżowym w spółce jest APN Promise.Wykres pokazuje trend wzrostowy od 2012, ostatnio jednak pogorszyły się obroty na spółce. Ewentualny zakup (jeśli ktoś chce) warto rozważyć na 2,5.
Teraz bilans:

 

 • Podobnie do spółek z branży operuje na kredytach kupieckich co zwiększa jej zobowiązania (72% SB) i należności (rotacja pół roku).

 

 • -Względem branży mają dużo gotówki w bilansie ponad 10%, to duży plus bo mogą być wybredni.

 

 • – Marże ROA 7%, Netto 4%, Rotacja aktywów: 0,8. Lepsze od średniej w branży ale cudów nie ma co się spodziewać od takiej spółki – EMC2 nie będzie oddawał swoich macierzy za free 😀

 

 

Pokazali dobre wyniki wpłyneły na nie dwie umowy:
Umowa na dostarczenie sprzętu Cisco za 2 mln zł.
Umowa na 458 tys. USD netto dla Klienta z branży finansowej zamówienie na modernizacja Data Center wraz z 36-miesięcznym serwisem. (Więc pewnie będzie rozliczana przez 3 lata począwszy od stycznia) Da to ~140tys zł kwartalnie.

Ogólnie to spółka ma podstawy fundamentalne do wzrostu – zwłaszcza jeśli moda na bigdata się rozkręci. Niemniej mała płynność i duża odległość do wsparcia narażają ten walor na nagłe spadki. Co warto uwzględnić przy stawkowaniu pozycji (powyżej 2k bym tam nie wchodził).

A teraz Infoscan #IST – Spółka zajmuje się tworzeniem oprogramowania i sprzętu do diagnozowania bezdechu sennego. W ostatnim kwartale spółka skupiała się nad ulepszaniem swoich analizatorów MED oraz rozwijała aparat do badań rytmu serca – Holter. Póki co finansują się z programów badawczych na zlecenie.

Na wykresie dużo nie ujrzymy bo spółka jest stosunkowo nowa. Widać jedynie małą akumulację akcji w ostatnich dniach + to że jest „stosunkowo nisko” – (Spekulanci wiedzą o co mi chodzi 😀 ).

Teraz czas na szybkie omówienie fundamentów..

 

 • Weszły do obrotu akcje za milion – to spore ryzyko

 

 • Przełamali break event point – pierwsze przychody. To często powoduje skok w górę na akcjach.

 

 • Jeśli to nie jest przypadek to spółka będzie zajebiście rentowna ROA >1/4; Marża netto >50%….. A to duży plus

 

 • Większość produkcji będzie szła za granicę – daje to szansę na szybki wzrost przychodów, dodatkowo ostatnio zmodernizowali swoje analizatory i próbują wejść na rynek analizatorów holtera (rytmu serca).

Istotnym ryzykiem spółki jest silne umocowanie statutowe głównych akcjonariuszy oraz znacznie wzmocniona rada nadzorcza która może blokować wiele rzeczy – więc decyzję zarządu będą głównie operacyjne a władza właścicieli będzie uodporniona na emisje akcji.
Paragramy 13 i 19

 • Dodatkowo w zarządzie jest Pan Dawid Sukacz -sama jego obecność w spółce jest zagrożeniem…..Podsumowując – Ja spółka skomercjalizuje projekty to będziemy mieli spółkę która zawsze będzie droga – C/Z powyżej 20. I które będzie bardzo podatna na ruchy w obie strony i infa, mogą na niej tez się pojawiać nagłe emisje, odpisy lub koszty inwestycyjne (zwłaszcza patenty i licencje) – w końcu to spółka biomedyczna.

  Póki co argumenty są prowzrostowe i spólka powinna dojść do 6zł jak będzie pokazywała dobre wyniki i część inwestorów „wysypie się z emisji”.

  Edit: Jednak dobre wieści dla infoiscanu zostały rozmyte poprzez niskowycenioną emisję akcji która niestety poważnie zaszkodzi kursowi i moim zdaniem go zbije w dół: Raport Bieżący nr 10/2016
  Zarząd Spółki InfoSCAN S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”) informuje, iż w dniu 8 marca 2016 r. został złożony do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. kompletny wniosek o wprowadzenie 260.400 (słownie: dwieście sześćdziesiąt tysięcy czterysta) akcji zwykłych na okaziciela serii C o wartości nominalnej 0,10 zł każda do obrotu na rynku NewConnect prowadzonym jako alternatywny system obrotu przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

 

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.