Wszystkie prezentowane na niniejszym blogu informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Pod lupę trafia tym razem spółka AGROLIGA.

Spółka którą ustawiłem na pozycji numer 1 wśród spółek spekulacyjnych z NC po 1kw/2015. dlaczego widzę w niej potencjał? Odpowiadam poniżej w analizie, niemniej wybaczcie niedociągnięcia – analizę robiłem w zabójczym tempie na prośbę czytelnika 😉

Struktura grupy

Agroliga jest spółką powstałą we wczesnych latach 90. Można wyróżnić trzy podstawowe kierunki rozwoju jej działalności produkcyjnej: produkcja oleju, produkcja zbóż i produkcja mleka.
Wzrost przychodów w tym sektorze produkcji zostanie osiągnięty poprzez zakup i wdrożenie dwóch linii do produkcji oleju słonecznikowego, wzrost pogłowia stad krów mlecznych, połączony ze wzrostem wydajności produkcji mleka z jednej krowy i wzrost wydajności.

Do Grupy Kapitałowej Agroliga należą spółki w większości prowadzące działalność w rejonie Charkowa na Ukrainie.

Agroliga LLC prowadzi produkcję roślinną na posiadanych 2668 ha ziemi. Vostokagrokontrakt LLC prowadzi produkcję roślinną na posiadanych 1391 ha ziemi. Mechnikovo zajmuje się hodowlą bydła mlecznego oraz prowadzi działalność roślinną. Posiada 3094 ha ziemi oraz stado liczące 836 sztuk bydła, którego wielkość do 2015 roku ma zostać zwiększona do 1400 sztuk. Agrokom Novaj Vodolaga produkuje olej słonecznikowy, magazynuje także produkcję rolniczą. (Dane za 2012 rok)

Liga A, od której rozpoczął się rozwój całej grupy, prowadzi sprzedaż oraz świadczy usługi handlowe na rzecz pozostałych członków grupy. Grupa Firm Agroliga LLC jest spółka holdingową, zarządza działalnością spółek zależnych, 100% udziałów posiada w niej Agroliga Group PLC. Agroliga Group PLC również jest spółką holdingową, z siedzibą na Cyprze, posiada 100 procent udziałów w Agroliga LLC, jest notowana na rynku NewConnect od 2011 roku.

Otoczenie rynkowe spółki i Sektor 4/10

Spółka działa na Ukrainie. Główne problemy jakie napotyka tam biznes to:

Szalejąca tam hiperinflacja – oficjalna 28%, nieoficjalna 10 razy tyle (http://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/wp/2015/03/01/ukraine-unofficially-has-272-percent-inflation/)

Kompletny rozkład państwa – warto poczytać o korupcji i krótkowzroczności tamtejszych władz.

Strach przed rozlewem wojny domowej.

Generalnie atmosfera do prowadzenia tam biznesu jest katastrofalna.

Sektorowo jest jeszcze jeden problem jeśli chodzi o UA – Latyfundia. 70% Ukrainy to „agricultural land” w porównaniu z 50% w Polsce, w efekcie na głowę mieszkańca w UA przypada 0,71 ha. Udział rolnictwa w PKB to 10%, a wzrost zasiewów w ciągu 10 lat wzrósł o 62%. Pomimo poprawy i dobrej gleby wydajność z hektara nadal jest niska i wynosi 4t/ha. Głównym zbożem zasiewowym jest słonecznik, a problemem trapiącym tamtejsze ziemie jest erozja i wyjałowienie. (http://data.worldbank.org/indicator/AG.YLD.CREL.KG?order=wbapi_data_value_2013+wbapi_data_value+wbapi_data_value-last&sort=desc)

Efekt tego jest taki że większość ziemi rolnej to tzw. post-kołchozy zarządzane przez duże spółki mające banki ziemi mające nierzadko setki tysięcy hektarów. Przy nich Agroliga jest mikrusem 😉

 

I prognoza cen oleju słonecznikowego:

Generalnie perspektywy kraju są bardzo złe, dodatkowo samo konkurowanie przez spółkę w takich warunkach sektorowych do łatwych nie należy. Ocenę za sektor podnosi wzrost ceny oleju słonecznikowego który nakręca marże spółki.

SWOT 8/10

Silne Strony

Duży bank ziemi, dobre marże, solidna baza gotówkowa i operacyjna. Dobry zarząd. Spółka przeżyła chyba wszystko najgorsze co może spotkać spółkę PLC 😉

Słabe strony

Duża zależność od cen słonecznika.

Spółka ukraińska.

Część przychodów w UAH

Szanse

Doświadczenia z poradzeniem sobie z najgorszym nauczył zarząd działania w każdej sytuacji.
Sporo kasy na reinwestycje.

Szansa na poprawę sytuacji na Ukrainie.

Wzrost cen oleju słonecznikowego na rynku światowym.
Większe otwarcie się rynku UE dla spółek z Ukrainy.

Zagrożenia
Utrzymanie lub pogorszenie się sytuacji na Ukrainie.Groźba eskalacji konfliktu na obwód Charkowski.

Ustawodawca 😉

Zarząd i Akcjonariat 7/10

Zarząd tworzy dwójka głównych akcjonariuszy od 1998 roku – Podwaliny pod Agrolige zostały stworzone przez nich w 1998 roku. Niestety przez barierę językową zbyt wiele się o nich nie dowiedziałem. Jednak patrząc na rachunek wyników to znają się  oni na biznesie.

Spółka prowadziła kiedyś IR po Polsku, ponoć mają do tego wrócić – co moim zdaniem znacznie by pomogło spółce. Zresztą jeśli chcą do tego wrócić to mogę tłumaczyć ich raporty (inne niż okresowe) z angielskiego.

Operacje na Akcjach – 5/10

3 Sty 2014           Split 5:1

Pozostałych operacji w tym dywidendy brak.

Plusem za to jest brak akcji uprzywilejowanych.

Dane finansowe 9/10

Dane skumulowane roczne w przypadku pozycji bilansowych brałem dane za IV kwartał – w efekcie rentowności mogą być wyższe w związku spadkiem wielkości aktywów na zimę (efekt spadku aktywów biologicznych)

Dane w tysiącach euro.

Zyski i przychody spółki rosną. Ostatni rok okazał się słabszy – głównie przez hiperinflację na Ukrainie. Spadek zysku wynosił -20% czyli mniej niż oficjalny wskaźnik inflacji wynoszący 30%

Marże w okolicach 20% – wynik bardzo dobry, lepszy od innych ukraińskich spółek rolnych.

Dynamiki rdr

Źródło danych: bossaskanner i sprawozdania roczne spółki.

Sprawko Q1/2015 9/10

Spółka pokazała bardzo dobre wyniki. Zysk wyniósł milion euro, przychody wzrosły o 62% te wyniki są o tyle lepsze że wahania kursowe wyniosły 8,5 mln Euro. O 3 mln euro (79%) wzrosły należności, gotówka w kasie wyniosła 863 tys eur to ponad 0,5 mln więcej niż rok temu. Jest to ilość wystarczająca by spokojnie zdjąć freefloat z giełdy. Wskaźniki operacyjne się poprawiły.
Generalnie widać dużą poprawę tym bardziej że Pierwszy kwartał jest najsłabszy dla spółek rolnych.

Wskaźniki i wycena 11/10

Źródło: stockwatch.pl (wartości skumulowane)

Wskaźniki operacyjne – lepsze od sektora, za to wskaźniki wyceny to absolutny hit.

Spółka o C/Z ~1 – która poprawia przychody – znajdźcie drugą taką. EV też śmiesznie niskie 😉

Takie okazyjne wyceny zdarzają się tylko podczas końcówek bessy lub giełdowych anomalii.

Analiza techniczna 7/10

Spółka w swojej krótkiej historii zanotowała burzliwe okresy, od debiutu (22 zł) do kwietnia 2012 (~8zł) trwał trend spadkowy. Do października 2013 trwał trend wzrostowy który odrobił stratę i dosięgnął poziomu 8 zł. Do tego momentu trwał trend spadkowy do okolic historycznego minimum, jednocześnie narysowała się 2letnia RGR. Obecnie następuje próba odwrócenia trendu.

W krótkim terminie spółka jest lekko wykupiona – jest o 37% od dołka w kwietniu – stąd w ostatnich dniach widać było korektę w stronę 10,5zł, niemniej jest jeszcze dużo miejsca do wzrostów – najbliższy opór to 12 zł, a średnioterminowo spółka może rosnąć w stronę 20zł. Stoploss mentalny zalecany w okolicy otwarcia luki wzrostowej na 9 zł.

Widać też wzmożony popyt na spółki Ukraińskie co przełoży się w dłuższym okresie na Agroligę. Kurs spółki zachowuje się stabilniej niż inne walory z Newconnect, płynność również trochę lepsza.

Attitude inwestorów wokół spółki 6/10

Spółka wyraźnie straciła na popularności wskutek wojny na Ukrainie, część inwestorów nadal obawia się inwazji Rosji na ten kraj. (W co osobiście wątpię – Rosyjskim oligarchom oraz kremlowi zwyczajnie się to nie kalkuluje, prędzej skupią co wartościowe na Ukrainie za bezcen, Co świat zachodni robi obecnie…..)

„Kupuj gdy leje się krew” – bo tak tanio już nie będzie.

Opinia końcowa 8/10

Spółka jest wyjątkowo tania – C/Z i EV ~1. Za tą cenę dostajemy spółkę o bardzo silnych fundamentach, spółka która przetrwała hiperinflację, wojnę toczącą się 250 km dalej, spółkę która dobrze sobie radzi w totalnie skorumpowanym kraju konkurując z oligarchami którzy mają spółki rolne o powierzchni setek tysięcy hektarów….

Słowem spółkę odporną na wszystko która pomimo przeciwieństw pokazała bardzo dobry raport kwartalny.

Ze strony technicznej sytuacja również wygląda dobrze – walor uklepał dno w okolicach 8,5zł i ruszył na północ zaliczając lukę wzrostową. Obecne wsparcie na 10,5zł jest dobrym miejscem do zakupów.

 

Moim zdaniem taniej już nie będzie a za rok czy dwa lata inwestorzy z NC będą łapać się za głowę że przegapili taką okazję.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.