Witajcie. Dzisiaj zrobiłem małe podsumowanie sytuacji spółek z indeksu Wig-Ukraina.

Indeks od czasu powołania w 2011 roku spadł o ponad 2/3, dołek został ustanowiony 25 listopada wartością 217 – od tego czasu wartość indeksu wzrosła o prawie 50%.

Obecnie w składzie indeksu znajduje się 5 spółek skupiających wyłącznie branżę rolną, z czego Astarta i Kernel mają 82% wagi indeksu, a jak dodamy do tego Ovostar to ich waga wzrasta do 97%!

Teraz przyjrzyjmy się sektorowi z perspektywy TOP-DOWN.
Marże
Zadłużenie
Dynamiki RZIS
Gotówka i płynność
Wycena
*Agroton na P/BV 0,14 wg stooq.pl
Generalnie sprawa zestawienia wygląda dobrze (oprócz przychodów), przejdzmy teraz do omówienia poszczególnych spółek.
Astarta – nowy lider indeksu. Spółka ma całkiem dobrą pozycję bilansową, z racji tego że jest producentem cukru potrafi sprawiać niespodzianki np. w 2007/8 rosła pomimo wielkiej bessy, niemniej obecnie cena cukru jest przeciw niej. Co daje się zauważyć w jej rachunku zysków i strat.

Od 2011 trwa trend spadkowy, jednak  od stycznia spółka dała zarobić 100%, wbrew fundamentom rozwija się na niej krótkoterminowy trend wzrostowy, wskaźnik OBV pokazuje też zwiększone zainteresowanie jej akcjami.

Preferowane stoplossy 27,5 dla długoterminowców, 32 dla spekulantów. najbliższy opór 36.

Kernel – Ciekawy technicznie.
Jest największy Ukraiński producent oleju słonecznikowego a do niedawna największa spółka Ukraińska na GPW. Fundamenty pomimo sutuacji na ukrainie uległy poprawie, zwłaszcza – zysk netto oraz zobowiązania. Wycena nadal śmiesznie niska, spółka wypłaciła w kwietniu dywidendę 2,5% – rzadkość jak na  spółkę z Ukrainy.
Technicznie – spółka skoczyła o prawie 100%, tworząc średnioterminowy trend wzrostowy. W chwili obecnej jest w bardzo ciekawej sytuacji – jest tuż pod oporem psychologicznym i fibonacciego w okolicach 40 zł, a od dołu ma wsparcie w postaci linii trendu na poziomie 38-38,5, daje to dogoną pozycję do zajęcia wąskiego stoplossa.
Jeśli spółka go przebije ma możliwość dobrnięcia do oporów na poziomie 45 i 50 zł.
Ovostar – Fundamentalna perełka.
Spółka jest dość droga jak na wig-ukraina (w końcu c/z 5,5 to nadal bardzo mało), jednak nie dzieje się to bez powodu. Rosną jej zyski, prawie nie ma zadłużenia a gotówki ma po sufit, dodatkowo ma ten plus że nie jest spółką sezonową – jedynie II kwartał ma trochę słabszy (w końcu to producent jaj), a sama spółka spadła najmniej ze spółek ukraińskich.
Więc gdzie jest haczyk?

Spółka ma bardzo małą płynność, a prawie cały FF przejeły OFE.
Spółka w ponad rok wzrosła 25%,  a kurs po kwietniowych zwyżkach zatrzymał się w okolicach 80zł. Najbliższe opory 90 i 100zł,  Stoploss 75zł.
Pozostaje mieć nadzieję że obrót na spółce się poprawi co powinno dac jej kopa w górę.

Milkiland 
Trudno cokolwiek powiedzieć pozytywnego powiedzieć o tej spółce – mizerne fundamenty i wieloletni trend spadkowy który zabrał jej aż 95% wartości.

Agroton – Dla spekulantów i scalpingowców

Spółka z pozoru wydaje się być podobna do milkilandu, ale jest inaczej. Przede wszystkim ma sporo gotówki i nadal akceptowalne zadłużenie. Po drugie jest notowana równolegle we frankfurcie, a sama spółka jest znana spekulantom ze względu na fakt że potrafi skoczyć w kilka sesji nawet o 50%.

W chwili obecnej spółka znajduje się prawie 20% powyżej podwójnego dna, technicznie jest to dobry sygnał, od połowy czerwca kurs znajduje się w konsolidacji między 1.08 a 1.2.
Stoploss zalecany na 1.04, przebicie i utrzymanie poziomu 1,2 będzie silnym sygnałem zmiany średnioterminowego trendu.

Warto też zauwazyć że spółka we frankfurcie jest wyceniana prawie 50% wyżej…. (LINK)

Ps. Zapraszam do lektury analizy innej spółki z Ukrainy notowanej na NC – Agroligi.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.