O JSW pisałem na moim blogu wielokrotnie, jednak w chwili obecnej zmieniła się moja percepcja spółki z Short na Krótkoterminowy Spekulacyjny long. Dlaczego? Postaram się wam to poniżej wyjaśnić, jednoczenie odpowiadając na pytania czytenika.

  • Pierwszym czynnikiem jest zahamowanie ogromnych strat na poziomie Rachunku Cash Flow w ostatnim kwartale było to -23,8 MLN ZŁ na poziomie fcf i 36,3 mln zł różnicy między przepływami operacyjnymi a inwestycyjnymi. Pokazuje to że obecne straty były głownie stratami księgowymi. Pomimo negatywnego wydźwięku strat ze sprzedaży na 250 mln zł. Dodatkowo poziom strat na rachunku CF został bardzo mocno ograniczony i to pomimo złego otoczenia mezzoekonomicznego (niskie ceny węgla, problemy kopalń, podatek węglowy).
  • Skoro o długach i cashu mowa to tu sytuacja się również ustabilizowała. Bilans spółki jest stabilny – zobowiązania długo i krótko terminowe oscylują wokół poziomów 4kw 2014 roku. ~8mld zł. Jedynie spadł kapitał własny – głównie z powodu strat księgowych i strat poprzedich kwartałów. Wynosi on obecnie 6,5 mld zł – rok temu było 8mld. Gotówkowo – mamy 544 mln zł o 20 mln niżej niż kwartał temu. (LINK)
  • Drugi powód mojej zmiany percepcji są ostatnie dotyczące oszczędności min. są zmiany w umowach pracowniczych które spółka renegocjowała z górnikami, co spowoduje duże oszczędności 2 mld zł w 3 lata(LINK) Istotne są też inwestycje w sprzęt mające na celu poprawę wydajności kosztowej (LINK) które za jakiś czas powinny odbić się na RZIS spółki co może spowodować “wypracowanie” przez spółkę zysków netto, a w chwili obecnej zainteresuje to część spekulantów grających „pod info”.
  • Trzeci powód to przesilenie na surowcach, Węgiel „metalurgiczny” spadł w 3 lata o prawie 50% (LINK) Praktycznie codziennie słyszymy o bessie na surowcach, o załamaniu rynku, o problemach Chin przez co nie będą już importować itd.(LINK) Tylko dziwnym trafem największy geniusz surowcowy JIM ROGERS ma zupełnie odmienne zdanie na ten temat (LINK)

    Trochę przypomina mi to początki 2009 roku kiedy to również miał być koniec świata na rynkach akcji, generalnie takie nagłówki często sugerują odwrócenie trendu lub chociaż konkretną korektę trendu. A to powinno spowodować większe zaangażowanie się spekulantów w walor, zwłaszcza tych którzy próbują czymś odtworzyć ekspozycję na węgiel.

  • Kolejny powód to technika – mówiąc wprost JSW od lipca nie ma ochoty spadać niżej (mimo że nie było różowo) a na wykresie rysuje się 3jka sperandeo: Atak na dołek – przebicie linii trendu spadkowego – próba ataku na szczyt korekty. Dodatkowo podparta dużym wolumenem i zbiegnięciem się średnich. Co sugeruje przynajmniej silną korektę. A przebicie 16zł może oznaczać bardzo silny bodziec korekcyjny w górę.

  • Ostatni powód zmiany moich oczekiwań wobec spółki to zmiana władzy w Polsce. Do władzy prawdopodobnie dojdzie PIS, partia która obiecywała ratowanie górnictwa i modernizację energetyki (LINK). Co tu dużo mówić jej wygrana może spowodować euforię na walorze.

Moim zdaniem: Zmienia się krótkookresowa perspektywa dla spółki, czynniki fundamentalne które opisywałem wcześniej już nie grają aż tak istotnej roli, zwłaszcza że bezpośrednie bankructwo z powodu niewypłacalności przestało zagrażać spółce w ciągu najbliższego roku.

W chwili obecnej pierwsze skrzypce odgrywa spekulacja która wierzy że PIS zacznie dotowanie kopalni oraz informacje o restrukturyzacji. Istotne jest również położenie techniczne spółki czynniki te moim zdaniem na 70-80% spowodują ruch spółki w kierunku 16 a później 20 zł w ciągu półrocza. Później czeka nas znów powrót do fundamentów.

Niemniej należy pamiętać o stoplossach – gdyż euforia na walorze i spowodowana zmienność mogą zrobić spółkę jedną z najbardziej ryzykownych z wig20+mwig40, sugerowany poziom to 12zł.

Należy też zwrócić uwagę że jeśli omawiany scenariusz się spełni to do góry pójdą również spółki z otoczenia górniczego, zwłaszcza KOPEX, FASING i FAMUR……

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.