Na facebooku dostałem kilka zapytań o Kernel i spółki Ukraińskie. Postanowiłem się pochylić nad tym tematem, którego dawno nie ruszałem. W poście poruszę spółki rolne z tego kraju zajmujące się przetwórstem roślin 🙂

Zanim zacznę, to poruszę temat czterech surowców które spółki ukraińskie głównie produkują. Oleju słonecznikowego, kukurydzy, soji i pszenicy. Rzućmy okiem na ich wykresy:

Olej Słonecznikowy – Trend spadkowy, ale spadki są coraz słabsze, nie wykluczam, że odbije, lecz nie wiadomo kiedy.

Kukurydza – W skrócie – Upierdliwy trend boczny.

Pszenica: Prawdopodobnie następuje na niej zmiana trendu. W 2016 broniła poziomu 400 usd, teraz jest trochę wyżej, a kurs nie pogłębia już dołków i przebił linię 5-letniego trendu spadkowego czyli mamy trójkę sperandeo i powolny ruch w górę w kanale 410-460 usd, podobny był w latach 2000-2006.

 

Soja: Jest mnogość instrumentów na ten surowiec, do tego występuje on w róźnych formach, aby uprościć wziąłem wykres z macrotrends.

Wynika z niego że soja konsoliduje się po dużej korekcie, poniżej 9usd, wykres na oko wygląda jednak pro-wzrostowo i powinien przebić 10usd, co jest dobre dla producentów z Ukrainy.

 

Ok, teraz zajmijmy się spółkami:

KERNEL #KER – Zacznijmy od tego, że Kernel jest silnie kojarzony z pszenicą. Jednak jest on największym na świecie producentem oleju słonecznikowego, dodatkowo ma to być główny motor wzrostu spółki w kolejnych kwartałach, co widać już teraz. Warto dodać, że większość swojego majątku ma ulokowanego w środkowej i południowej Ukrainie.

 

Wgłębiając się w co produkują, to ilościowo przeważa kukurydza, później pszenica i dopiero na trzecim miejscu jest słonecznik. Jednak wytwarzanie z niego oleju jest wysokomarżowe co przekłada się na najwyższe przychody z zyski z tego produktu. Chcę też zwrócić uwagę na ważną sprawę bank ziemi. W rok urósł on o 53% do 600tysięcy hektarów. Dla laików jest to kwadrat o boku 77km, więc można nim przykryć całą trasę kraków-katowice i zjechać w dół do bielska. Więc rozmiary i tempo zwiększania banku ziemi powalają. Częściowo było to sfinansowane emisją obligacji za 500 mln dolarów, które to zwiększyły zadłużenie grupy do 42%.
Ev/ebit to 4,2 a c/z to 7,3

 

Skoro fundamenty są takie dobre, to czemu Kernel tak spadł? Odpowiedź jest prosta – słabe wyniki żniw na Ukrainie w tym roku. Dodatkowo jest to spółka która rośnie głównie latem i jest główną ekspozycją na Ukrainę w portfelach, stąd słabe wyniki zbiorów, uderzyły potrójnie. Plusem jest jednak to, że w przyszłym roku, spółka będzie miała niską bazę wynikową, łatwą do poprawy.

 

Analiza Techniczna: Kernel jest w średnioterminowym trendzie spadkowym, jednak od października widać pierwsze próby zmiany trendu – zwiększone obroty, formację diamentu oraz obronę wsparcia fibbo na 44,7 zł. Aktualnie istotne będzie wyjście z tej konsolidacji i pokonanie poziomu 50zł na zamknięciach świec dziennych. SL 43,8 zł, po przebiciu 50 zł warto go podnieść na 47,8 zł lub wejść dopiero po wybiciu niebieskiej linii trendu. Sądzę, że poważniejsze ruchy cenowe na spółce mogą się zacząć dopiero w marcu lub czerwcu.

 

IMCOMPANY #IMC – IMC pozytywnie zaskoczyło nas wzrostem kursu, jako jedna z nielicznych ukraińskich spółek rosła w lato 2017, a obecnie konsoliduje się przed wybiciem. Z tego powodu postanowiłem zajrzeć w jej sprawozdania, czy nie szykują jakiejś pozytywnej niespodzianki. Jednak okazało się, że silnego motoru wzrostu tam nie widać.

 

 

75% Przychodów IMC stanowi kukurydza. Ta z kolei jest blisko swoich cen średnich rocznych 250 dolców za tonę, na jesień cena trochę podskoczyła, więc może to minimalnie podciągnąć wyniki, bo trend tego surowca jest boczny.

 

Jeśli chodzi o koszty i RZIS.

W spółce mocno na wyniki wpływają pracę w toku i inwentarz „Change in inventories and work-in-progress” w III kw zmniejszyły one koszty o 15,5 mln dolców.

 

Ważne też są aktywa biologiczne – często szacowane – w ostatnich 3kw stanowiły 52 mln dolców. Koszty sprzedaży podskoczyły, wynik wyciągnęły za to spadki kosztów finansowych – dokładnie odsetek od kredytów (to duży plus) i korzystne dla spółki wahania hrywny. Ważne w wynikach są też  opcje na emisję akcji pod zastaw pożyczki, które obciążyły wynik na 3,2 mln dolarów. Spółka ma to spłacać do 2020 roku.

Podsumowując w bilansie nie widzę przyczyny wzrostów. Sytuację na plus wyciągają niska cena spółki: c/z 3,4; ev/ebit 5,4 ale moim zdaniem to trochę za mało by trend trwał w kolejnym roku, chyba że skoczy w górę kukurydza.

Analiza techniczna: Wykres jest z samego końca grudnia, jednak niewiele się zmieniło. Spółka jest niestety mało płynna. Jeśli to tobie nie przeszkadza, to walor dobrze wygląda – utrzymany jest ładny 5-kwartalny trend i IMC konsoliduje się w okolicach 12,5 zł bez większych korekt. Pierwszy potencjalny opór to 13,5zł ewentualny SL to 11,3 zł lub 11,55zł.

 

AGROLIGA #AGL – To spółka zajmująca się hodowlą słonecznika opisana kilkukrotnie na moim blogu, więc będę się streszczał. Ostanie raporty mówią niewiele:
Wynik się nieznacznie poprawił, jednak obciążyły go wąchania kursowe i inne koszty logistyczne co zdołowało wynik netto.

Spółka też kończy budowę fabryki oleju słonecznikowego, planowane jest jej oddanie w marcu. Powinno to poprawić jej zyski od sprawozdania za 2 kwartał 2018. (LINK) Widać postępy prac na nią w sprawozdaniu finansowym. Majątek trwały urósł o 3 mln euro, a prace w toku z inwentarzem o 2 mln euro.
Wspomniana fabryka jest bardzo ważna dla spółki, dzięki niej skokowo powinny wzrosnąć marże i przychody.

AT: Niestety bolą Słabe obroty. Kluczowe jest to, aby spółka obroniła 14zł, przed uruchomieniem fabryki oleju. Jeśli się to uda, to wyniki mogą dać szansę na odbicie.

 

ASTARTA #AST: Astarta to producent cukru z buraków cukrowych (obsadzono nim 46 tyś ha), stanowi on 45% przychodów, w ostatnim roku wzrosły jego ceny  do 451 euro za tone z 410, jednak ponownie ostatnio spadły, a z jego wykresu niewiele dla mnie wynika. Dodatkowo wzrosła jego produkcja o 100t do 333ton, oprócz niego spółka przerabia soję, produkuje zboża oraz hoduje bydło.

 

Struktura pozostałych produktów:

Jeśli chodzi o rachunek zysków i strat, to pomimo dużego skoku przychodów, spółce wzrosły koszty min. spadła wycena jej aktywów biologicznych o ~6mln euro r/r. Wzrosły koszty dystrybucji o ~10 mln euro (ma to związek ze wzrostem produkcji), wzrosły inne koszty o 2,5 mln euro i przyszło zapłacić podatek CIT ~1,5 mln euro. W efekcie zysku za 3kw mieliśmy 74 mln euro zamiast 78,6 mln r/r . Jeśli doliczymy efekt „comprehensive income” czyli wpływy kosztów wahań kursowych na majątek to wypada to jeszcze bladziej.

Inne kwestie finansowe w spółce wyglądają ok, mają dobre operacyjne przepływy finansowe, którymi finansują zakupy majątku i spory kapitał własny. Również wyceny są niskie c/z to 4,1 a ev/ebit to 3,2.

Podsumowując: Spółka jest dość  tania, ale aby szybko urosła potrzebny jest albo wzrost cen cukru albo impuls wzrostowy z Kernela. Technicznie będzie trzeba się zmagać z oporami na 56zł a potem na 62zł, jednak nastapiło wyjście z konsolidacji co jest na plus dla waloru.

 

KSGAGRO #KSG – Jest spółką skupioną na ziarnach oleistych. 40% areału stanowi rzepak, 26% pszenica, 25% słonecznik. Jej majątek ulokowany jest głównie w Charkowie.

 

Jeśli chodzi o bilans, to spółka wyróżnia się dwoma negatywnymi aspektami:

  • 34% bilansu stanowią aktywa biologiczne, niby jest to fizyczny majątek, ale tak naprawdę do momentu sprzedaży ciężko jest ocenić czy wyceniony jest prawidłowo, czy nie.
  • Kapitał własny to tylko 4% pasywów spółki, przez co spółka jest bardzo zadłużona i narażona na problemy z tym związane. Trzeba patrzyć czy regularnie spłaca dług, jak narazie jest ok i sytuacja się poprawia.
    2014/2014 sprawdzić
  • Efekt tego jest taki, że spółka jest jedną z najtańszych na całej giełdzie –  c/z to 1 a ev/ebit to 2,6 , pomimo sporego długu.

Za to zyski sukcesywnie rosną, zysk operacyjny wzrósł o 30%, a zysk netto o 250%. Spowodował go głównie wzrost przychodów o 2,1 mln $, grant rządowy na 243 tyś dolarów i spadek kosztów finansowych o 2,1 mln dolarów.
Przepływy operacyjne choć niewielkie, są jednak na plus i spłacane są nimi pożyczki.

AT: Spółka jest w trendzie spadkowym od początku 2016 roku. Na poziomie 1,8 zł jest bardzo istotne wsparcie fibbo oraz dochodzi tam linia trendu. Jeśli spółka je obroni na zwiększonym wolumenie to nastąpi swing na 2,2 zł z próbą wybicia kanału spadkowego.

PODSUMOWANIE CAŁOŚCI:

Ze spółek fundamentalnie najlepiej wygląda kernel – ze względu na ogromne zakupy ziemi, które powinny znacznie zwiększyć jego obroty.

Technicznie najlepiej wygląda IMC, dobrym pomysłem może być też astarta, o ile ruszą w górę notowania cukru.

Możliwe też, że urosną wyniki w/w spółek dzięki wzrostowi cen soi i pszenicy.
Ciekawi mnie za to masowe przechodzenie spółek z tego kraju na uprawę słonecznika. Widzę tu dwie możliwości albo jego produkcja jest zwyczajnie tania i nawet przy obecnych cenach bardzo się opłaca produkować z niego olej, albo spółki spekulują na wzrost jego cen. Jeśli ktoś zna ten temat to proszę o komentarz, chętnie poczytam o co tu chodzi.

 

Edit: 1) Na Ukrainie nie można kupić gruntów – jedynie jest to wieloletnia dzierżawa. – Dzięki Thomas

2) Wydajność upraw na Ukrainie to ledwie 2/3 tego co jest w wielkopolsce, choć mają lepszą ziemię, więc mają co poprawiać na tym polu – Dzięki Maciek za uwagę.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.