Po sukcesie Allegro, przyszedł czas na Canal+. Spółka grzeje wyobraźnie drobnych inwestorów (miałem kilka zapytań o to IPO), ale czy na pewno jest taka warta uwagi?

Kto emituje?

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2020/11/image.png

Sprzedają mniejszościowi udziałowcy – TVN i Liberty global ventures. Kasa nie zasili finansów spółki, spółka jest kreowana jako spółka dywidendowa. Maksymalna cena akcji w IPO wyniesie 60zł. Czas trwania oferty jest bardzo krótki, zapisy dla drobnych trwają tylko do poniedziałku 9.XI , ma to by około 10% oferty, stąd spodziewam się redukcji ponad 50%.

Po debiucie akcjonariuszy będzie obowiązywał lock-up. Canal+ Polska, TVN Media i Liberty Global Ventures Holding (o ile nie sprzedadzą wszystkich oferowanych akcji) nie będą mogli tego robić przez 180 dni, a Grupa Canal+ – przez 360 dni.

Spółka ma 4 filary działalności:

  • Tworzenie programów i filmów telewizyjnych
  • Sprzedaż tych treści głównie w abonamentach i przez dekodery.
  • Sprzedaż i dystrybucja swoich treści do zewnętrznych podmiotów.
  • Dystrybucja filmów do kin poprzez przejęty niedawno „kino świat”

Spółka ma dobrą marzę netto, jednak problemem jest stagnacja w przychodach.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2020/11/image-2.png

W ostatnim roku przychody urosły o 5,8% ; jednak wzrost przychodów w 2018 wyniósł tylko 0,8%.  Co jest niepokojące i nie ma co oczekiwać rozwoju organicznego przychodów w tej spółce, chyba, że przez przejęcia.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2020/11/image-1.png

Widać to też w liczbie pozyskowanych klientów – która jest słaba i słabo też widzę perspektywę konkurowania z netflixem i platformami streamingowymi w przyszłości.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2020/11/image-5.png

Warto zwrócić uwagę na niskie koszty finansowe – jest to związane z niską ilością długu odsetkowego w bilansie, dlatego nie pokazę tego w poście.

W tym punkcie wspomnę tylko o odpisach należności, których jest dość dużo i będą one obniżać zysk. Zwróćcie uwagę na należności starsze niż rok (one są raczej już nie do odzyskania, chyba, że sprzedadzą je windykatorom).

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2020/11/image-8.png

Przejęcie Kino Świat

  • Jest to dystrybutor filmów do kin, są największym dystrybutorem polskich filmów. Wzrost tego rynku szacuje się na średnio 5% rocznie do 2023 roku.
  • W ostatnim roku mieli 4,5 mln zł zysku i 63 mln zł przychodów.
  • W poprzednich latach mieli 10-20 mln zł zysku, oraz kilkanaście mln zł gotówki w kasie.
  • Wartość tego przejęcia, nie została ujawniona.
  • Dają ekspozycję na nowy segment rynku, jednak ten biznes będzie mało skalowalny. W tym roku, mogą też odczuć skutki lock-downu
https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2020/11/image-7.png

 

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2020/11/image-6.png

Polityka dywidendowa

Wypłacili ostatnio dywidendę z kapitału zapasowego.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2020/11/image-3.png

W przyszłym roku wypłacą również dywidendę z kapitału zapasowego, sytuacja może potrwać jeszcze kilka lat – spółka ma 1,31 mld zł kapitału zapasowego, a trzeba do tego doliczyć wypracowywany co roku zysk.

https://marketrevolution.eu/wp-content/uploads/2020/11/image-4.png

W kwestii dywidendy, właściciel w najbliższych latach, będzie chciał zrobić „dojną krowę” i wypłacać większość zysku deklarują 75% (może nawet z kapitału zapasowego). Problem z nimi jako spółką dywidendową jest taki, że nie bardzo widzę miejsca na szybki wzrost w spółce, przez co w kolejnych latach sam zysk z którego dywidendę się wypłaca, znacząco nie urośnie.

Skoro znamy jej ogólne fundamenty, to jak zapowiada się sam debiut? Da zarobić?

Raczej tak, spółki po debiucie, statystycznie rosną w pierwszych tygodniach. dodatkowo nie ma żadnego innego dużego IPO na horyzoncie. Ważna też będzie koniunktura na koniec listopada, którą nie powinna być tak zła jak dwa tygodnie temu.
Jednak na długi termin moim zdaniem znajdzie się lepsze typy na GPW.

Indeks wszystkich spółek z GPW

Ps. Dobrą analizę spółki opublikował też portal wirtualne media. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/canal-polska-debiut-gpw-dywidenda

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.