Milkiland to Ukraińsko-Rosyjska spółka zajmująca się produkcją i sprzedażą mleka oraz nabiału. Spółka ta była na celowniku spekulantów ze względu na duże oczekiwania co do osiągnięcia zysku netto w trzecim kwartale (q3/16), wzrosty spółek ukraińskich i sukces innej mlecznej spółki – Milkpola.
Jednak tak się nie stało i w zaraportowanych 3ch kwartałach spółka pokazała o 23% mniejsze przychody, stratę operacyjną na 2,4 mln € i stratę netto na 24,8 mln €. Skąd taka rozbieżność od oczekiwań?

Na 1 stronie sprawozdania spółka napisała że główny problem to rosyjskie embargo i zapaść gospodarcza Ukrainy i Rosji wspomniano min. o rublu który spadł o 15% w rok – jest to spory problem bo sprzedają w UAH/RUB a raportują w EUR.

Poważnym problemem też jest słabnąca sprzedaż wysokomarżowym serów.Doliczając do tego amortyzację z całej firmy spółka jest 2,5 mln € na stracie.
Wynik dobiły koszty finansowe w kwocie ~22 mln €. Co się na nie składa?
9,3mln € to koszty pożyczek bankowych a 12,5 mln € to koszty wahań kursowych.
I to w zasadzie wyjaśnia wszystko.

Warto dodać że najgorsze na wschodnich walutach mamy już za sobą i koszty finansowe powinny jeszcze bardziej spaść. O ile nie będzie znaczących odpisów.

I na koniec mała ciekawostka. Okazuje się że spółka poprawiła wydajność kosztów stałych – przez co one spadły, częściowo też przez słabą hrywnę.

Jeśli chodzi o moją opinię o spółce i to co z nią może być. Wygląda to tak:Spodziewam się w ciągu tygodnia (do 18 XI 16) retestu SMA 200 na 1,75? zł. Po załamaniu tej linii – spodziewam się spadków na opory na 1,4 – 1,5 zł jeszcze w tym kwartale.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.