Witam, bardzo rzadko piszę ostrzeżenia przed jakąś spółką na blogu – powód jest wiadomy każdy chce by pisać o nim w superlatywach, a jak się tego nie robi to jest problem. Sam również tego nie lubię robić, bo mamy 99% porządnych spółek na giełdzie które robią dobrze swoją robotę i margines który psuje opinie o rynku. Jednak w tym konkretnym przypadku postanowiłem napisać głośno, ponieważ cała ta sytuacja jest mega podejrzana.

O co dokładnie chodzi?

O akcje pewnej notowanej na NC spółki, które są handlowane po 30-40 zł. Do samej spółki nic nie mam. Jedynie jest bardzo droga c/z to ponad 100.  Problemem jest za to zachowanie pewnych osób, które mają lockupy na jej akcje.

Otóż od początku roku oferują one sprzedaż tych akcji z lockupem do lutego 2018. Po uwaga 5-10 zł! Dodatkowo zjawisko to w ostatnim czasie mocno się nasiliło i na niektórych forach propozycje sprzedaży tych akcji pojawiają się co tydzień.

W tej sytuacji zastanawiający jest ten „altruizm” lockupowców. Najbardziej mnie zadziwia, że chcą oni sprzedawać te akcje po 10-20% wartości. Skoro te akcje są takie dobre, a lockup potrwa jeszcze tylko pół roku, to co im szkodzi potrzymać akcje przez ten czas? Tym bardziej, że sytuacja ta nie dotyczy tylko 1 osoby, a oferowane pakiety są na nierzadko dziesiątki tysięcy akcji. (Dzienny wolumen to max 200 akcji.)

Jak dla mnie wyjaśnienie taj sytuacji jest dość proste, wygląda na to że ostatnie wzrosty są już wystarczająco duże dla niektórych osób i wolą oni sprzedać te akcje nawet z takim dyskontem niż poczekać te pół roku i ryzykować na kursie krach po otwarciu lockupów i zwiększonej podaży z tym związanej.

Dlatego radzę być bardzo ostrożnym w związku z takimi ofertami, pomimo ich niskiej ceny. Radzę być również wybitnie ostrożnym wobec spółek wokół których organizowane są takie promocje.

Na koniec mam dwie istotne informacje:

Po pierwsze wyrażam tylko swoje przemyślenia na temat tej sytuacji i nie mam zamiaru kogokolwiek skalować, zwłaszcza spółki. Piszę tylko i wyłącznie o niebezpiecznym precedensie na jej akcjach.

Po drugie osobom które dają takie oferty na forach radzę przeczytać Art. 19 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który mówi jasno że nie można proponować sprzedaży tego typu akcji bez pośrednictwa maklera.

To tyle, niech sprawę każdy z was przemyśli samodzielnie.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.