Mamy rynek bessy – spółki lecą w dół, a cały indeks spada od prawie 9 miesięcy.
Post zacznę od wniosków – bo wiem że i tak ¾ ludzi niestety nie przeczyta całości:

 

 • Moim zdaniem niebawem czeka nas niewielkie odbicie na fw20 – przynajmniej do ostatniej luki spadkowej (1800), a może nawet do 1859. Czemu? Bo rynek jest już wyczerpany spadkami a historycznie na fw20 wszystkie luki były zamykane. Dodatkowo wiele składników fw20 o dużej wadze jest tuż nad istotnymi wsparciami. A na PW dostaje ostatnio pytania jak grać na krótko, a na forach tłum aż huczy od spadków….
 • Nadchodząca korekta spadków może być dobrą okazją do szukania krótkich pozycji na energetyce, pkobp, lotosie i kghm….
 • Optyka rynku jest jak najbardziej spadkowa i po lekkiej korekcie powinniśmy być przygotowani na run w stronę 1600 ,a może nawet dołków z 2009.

 

Statystycznie dla wig20 mieliśmy 2 długie bessy (pow. 13 miesięcy), 2 krótkie i jedną besso-korektę w 2011. Praktycznie mieliśmy co 4lata bessę, w tym co 6-7lat dłuższą.
1994 – 12miesięcy spadek z 1350 do 578 (-57%)
1998 – 8mc 1928 do 971 (-49%)
2000 – 19mc (lub 29mc jeśli doliczymy podwójne dno) spadek z 2150 do 978 (-54%)
2007 – 17mc spadek z 3940 do 1253 (-68%)
2011 – 4mc spadek z 2916 do 2019 (-30%)

Aktualnie mamy: 9miesięcy spadków z 2556 do 1715 (-32%), co ciekawe to jedyna dotychczas bessa bez miesiąca wzrostowego, jest to też pierwsza bessa która odbyła się w sytuacji kiedy zachodnie rynki nie mają bess/głębokich korekt….. Moim zdaniem wynika z tego że na fw20 czeka nas co najmniej kwartał spadków (kwestia czy zaczną się spadki zagranicą), a co za tym idzie spadki na spółkach kontraktowych.

Na GPW notowanych jest 29 kontraktów na spółki. Niestety większość z nich jest kompletnie niepłynna w efekcie zostaje nam do dyspozycji tylko kilka spółek.
Po usunięciu spółek ze średnim obrotem na kontraktach poniżej 50 sztuk zostaje nam ledwie 9 spółek, z czego tylko trzy KGHM, PKOBP i Orlen mają trwałe obroty powyżej 100 kontraktów.

Jak widać wyboru nie mamy zbyt wielkiego – stad na szybko wymienię możliwe scenariusze do gry na krótko dla każdej ze spółek.

KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. – Spadek Cen miedzi, Brak likwidacji podatku od kopalń, złe wieści z Chin, Problemy z Sierra Gorda, Osłabnięcie dolara, Strata Netto, Załamanie się poziomu 50zł
GRUPA LOTOS S.A. – Problemy ze złożami powodujące odpisy, Dalsze spadki na ropie, Gra z trendem w kanale.
BANK POLSKA KASA OPIEKI S.A. – Wszelkie wymuszone przejęcia innych banków przez SP oraz mieszanie się polityków w sprawy polityki cenowej (były groźby że PKOBP ma mieć najtańszą ofertę z banków), Gra z trendem
POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA S.A.; TAURON POLSKA ENERGIA S.A. – Ratowanie kopalń, Termomodernizacje, Podnoszenie norm emisyjnych, Gra z trendem
POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A. –Wzrost cen ropy, załamanie się poziomu 60zł
POWSZECHNA KASA OSZCZĘDNOŚCI BANK POLSKI S.A. – Implikacje podatku bankowego i ratowania skoków, Gra w obecnym kanale spadkowym
POWSZECHNY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ S.A. – Przejęcia Banków w ramach Nacjonalizacji, Nakazy skupu obligacji SP, wpływ podatku bankowego, Załamanie się poziomu 30zł
JASTRZĘBSKA SPÓŁKA WĘGLOWA S.A. – Brak ratowania kopalń, kolejne spadki cen węgla koksującego, Załamanie się poziomu 10zł

Teraz kilka rzeczy na które TRZEBA zwracać uwagę przy szorceniu spółek:

 • Musimy bezwzględnie egzekwować wąskich stoplossów oraz przesuwać je cenowo w dół – w celu zabezpieczenia zysku. W innym przypadku możemy szybko obudzić się z wyzerowanym rachunkiem.
 • Trzeba być bardzo cierpliwym z wejściem – dotyczy się to liczby prób, czasu jaki oczekiwania na odpowiedni moment aby wejść z kontraktem na rynek – stąd lepiej wchodzić na korekcie wzrostowej blisko jej wyczerpania lub po jej załamaniu z wąskim SL.
 • Pod żadnym pozorem nie uśredniamy cen kontraktu czy broń boże nie trzymamy strat większych niż założony SL.
 • Ustalamy TP lub przesuwamy stopa w dół – przy szorceniu bardzo łatwo przy cofce utracić wypracowany zysk – nie doprowadzamy do tego.
 • Czas krótkiej pozycji jest krótszy niż długiej przez to że spadki są bardziej dynamiczne niż wzrosty – do tego trzeba pamiętać o rozliczaniu kontraktów (3ci piątek miesiąca zamykającego kwartał liczony od 1stycznia).
 • Zanim wejdziemy dokładnie obliczamy wielkość pozycji względem portfela i nie dokupujemy dopóki więcej kontraktów niż założyliśmy nie zrealizujemy zysku. Na kontraktach musimy grac bardzo ostrożnie
 • Starajmy się nie płacić zbyt dużego spreadu na wejściu i wchodzić stopniowo.
 • KAŻDĄ SPÓŁKĘ STARANNIE ANALIZUJEMY NA WŁASNĄ RĘKĘ PRZED WEJŚCIEM W KONTRAKT !!

Słowem: PLAN YOUR TRADE – TRADE YOUR PLAN

A na koniec wrzucam wykresy jak ja widzę te spółki 😉

KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. #KGH

Wykres dla mnie jest jasny i oczywisty – jesteśmy blisko średnioterminowego ruchu spadkowego co sugeruje min wyczerpanie oscylatora i bliskość ograniczenia kanału. Po czym można się spodziewać ruchu w górę do 60zł – może nawet w stronę 80zł. Aby jednak ostudzić wasz optymizm – widać że długoterminowo po wyczerpaniu korekty przy słabym rynku pierwszy naprawdę istotny opór jest na 40zł, no chyba że miedz lub chiny podrożeją…….

GRUPA LOTOS S.A. #LTS

Kurs jest dość wymowny – poruszamy się w klinie spadkowym w dół. A przed nami 2 wsparcia na 26 i 25 zł do tego kurs jest wyprzedany – spodziewam się więc odbicia w stronę 28zł. I tam powyżej 27,5zł szukałbym okazji do szorta z SL na 29zł. TP w przedziale 25-26zł.

BANK POLSKA KASA OPIEKI S.A. #PEO

Ciężko mi jednoznacznie wypowiedzieć się o tym wykresie – podejrzewam że może odbić do 140-145 ale nie musi (można tam szukać stoplossa). Podejrzewam że wykres będzie się poruszał podobnie do reszty banków. Bardziej mi się podoba wykres PkoBp.

POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA S.A. #PGE

Skala spadku robi wrażenie – niemniej byłym tu ostrożny i szukał okazji do szorta w okolicach 13zł. Zwłaszcza że impet spadkowy powoli słabnie. Do S lepiej mi pasuje Tauron

TAURON POLSKA ENERGIA S.A.#TPE

Przewaga Taurona do szortów ma przynajmniej 2 źródła – po pierwsze większy ewentualny ruch w dół z 2.8-3 do 2.5 lub 2.4 po drugie dynamika spadków jeszcze tu nie osłabła. Szkoda tylko ze spółka nie będzie tak wrażliwa na głupie pomysły polityków jak PGE. Co to SL wąsko – do 1.5 dziennego odchylenia standardowego.

POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A. #PKN

Ciężko jest wypowiadać się o spółce co do której popełniłem największy błąd w ocenie jej perspektyw ale mówi się trudno i trzeba podjąć wyzwanie.
To tak – jesteśmy aktualnie w trendzie bocznym więc tego założenia trzeba się tego trzymać, kupujemy do 64zł, szortujemy od 68-69 zł ze stopem na 70zł. Take profit na 62-63zł lub po wyprzedaniu oscylatorów.
Trwałe przełamanie 60zł lub nagły znaczny wzrost cen ropy będzie silnym sygnałem sprzedaży.

POWSZECHNA KASA OSZCZĘDNOŚCI BANK POLSKI S.A. #PKO

Tu również wykres jest dość wymowny. 25zł wydaje się być silnym wsparciem, do tego rsi jest mocno wyprzedane i zbliżyliśmy się do ograniczenia wstęgi. Moim zdaniem kurs odbije do 27-28zł. Tam można szukać okazji do szorta z wąskim sl o wartości 2 odchyleń standardowych średniej dziennej sesji z 14dni z TP na 25zł

POWSZECHNY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ S.A. #PZU

Wykres długoterminowy pokazuje dość jasno TP – 30zł, pokazuje dodatkowo kolosalne ilości wyprzedanych akcji (OBV). W chwili obecnej trzeba być przygotowany na możliwy krótkoterminowy ruch w stronę 34zł i tam należy szukać okazji do wejścia w S i miejsca do ustawienia stoplossa – oczywiście za pomocą odchylenia standardowego TP między 30-32zł.
Warto dodać że split effect nie pomógł wzrostom na spółce, zaszkodzić im za to mogą kolejne przejęcia banków w ramach nacjonalizacji sektora.

JASTRZĘBSKA SPÓŁKA WĘGLOWA S.A. #JSW

Moje ukochane JSW – skupmy się na tym co mamy w ostatnim półroczu, kurs jak magnes spada w kierunku 10zł. Generalnie można rozegrać tą sytuacje na 3 sposoby:

 1. Obserwować jak kurs wyłamie to 10 zł i wtedy szybko kupić krótką z bardzo wąskim SL by w razie zmiany kierunku dużo nie stracić (małe prawdopodobieństwo).
 2. Poczekać aż urośnie najlepiej do 12 zł wskutek spekuły i wtedy otworzyć krótką pozycję – zamykając ją na 10zł z SL gdzieś na 12.40 (średnie prawdopodobieństwo)
 3. Zagrać w najmniejszym prostokątem kupując w okolicach 11zł z z SL na 11.20 i TP w okolicach 10.10 zł. – to zagranie jest najbardziej prawdopodobne ale trzeba policzyć zyski bo nie będą one specjalnie wysokie 😉

Przeszkadzać nam będą informacje o ratowaniu górnictwa lub wzrost cen węgla koksującego ew. przyzwoite wyniki finansowe.

Przypominam że każdy podejmuje własne decyzje i ryzykuje na własny rachunek.
Proszę was o to aby każdy z was przeanalizował te spółki sam zanim zdecyduje się kupić jakikolwiek kontrakt.
Jeśli macie jakieś pytania – to zostawcie je w komentarzu.

Przydatne linki:
Kontakty na spółki na gpw

https://longterm.pl/Jak-Szortowalem-Jsw-Slow-Kilka-O-Krotkiej-Sprzedazy.html

http://humanista-na-gieldzie.blogspot.com/2014/07/krotka-sprzedaz-na-gpw-okiem-inwestora.html

https://rss.knf.gov.pl/RssOuterView/faces/start2OuterView.xhtml;jsessionid=c811a5bd4910594ccdcfc95a1bf0

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.