Hej, tak jak obiecałem postanowiłem opisać spółki Estońskie. Kraj ten jest znany w Polsce z opowieści o łatwości prowadzenia tam biznesu i liberalnego prawa podatkowego. Spójrzmy więc na trzy walory z tego kraju:
#CTS CITY SERVICE SE– Spółka zajmuje się „opieką” nad budynkami. W Polsce, Krajach nadbałtyckich, Rosji i Hiszpani. Na giełdzie są od listopada 2015, co ciekawe dual-listing jest z wilnem.
#OEG OLYMPIC ENTERTAINMENT GROUP AS – To spółka od kasyn. Ma je w Krajach Nadbałtyckich, Polsce (sic!), na Białorusi, we Włoszech i na Malcie.
#SFG AS SILVANO FASHION GROUP – Spółka bieliźniana. Moim zdaniem spółka będzie hitem jeśli spełni jeden warunek, ale o tym później 🙂


CITY SERVICE #CTS – Jest największą firmą w swojej branży na Litwie, ich właścicielem jest konglomerat ICOR. Pod „opieką” mają 32 mln m.kw, zatrudniają do tego ponad 5tyś ludzi (z czego połowa pracuje na Litwie, tam też jest ulokowana połowa przychodów 67mln euro, reszta to Rosja 40mln, Hiszpania 47mln i Polska 23mln), działają 18 lat oraz całkiem przyzwoicie poprawiają przychody.

Istotne jest to że zapas wzrostów na rynku Litewskim już się wyczerpał, stąd spółka szuka innych rejonów geograficznych do zwiększenia obsługiwanych przestrzeni, co docelowo powinno zwiększyć przychody.

Jeśli chodzi o rachunek zysków i strat, to marża netto jest niska ale do zniesienia, podobnie ROA. Przychody zaś fluktują, duży wpływ na to mają koszty sprzedaży i ogólnego zarządu. Cieszy za to zmniejszenie kosztów finansowych. Warto dodać że w 2015 spółka wycofała się z działalności w Stawropolu.

Bilans spółki jest za to ciekawszyDużą część spółki stanowi godwill i aktywa niematerialne (13% SB). Bardziej bystrzy czytelnicy spytają jak to możliwe w tego typu spółce? Odpowiedz jest prosta – struktura grupy jest ogromna i zawiła co powoduje skapitalizowanie tzw. wartości firmy, do tego spółki zależne mają udziały w kolejnych spółkach i ciężko to ogarnąć. Moim zdaniem jest to największa wada tej spółki, znacznie utrudniająca jej rzetelne przeanalizowanie. (Link)

Warto też dodać że spółka posiada faktyczną kontrolę nad nieruchomościami za 20mln euro.
Najważniejsze w bilansie są jednak należności (40 mln € 30% SB), prawdopodobnie jest to efekt działania na zasadzie zakontraktowania obsługi nieruchomości na jakiś czas np. rok, kilka lat.

Struktura pasywów wygląda stabilnie, nie brakuje w niej zysków zatrzymanych z których można wypłacić dywidendę zaś zadłużenie odsetkowe jest niewielkie.

Wskaźniki i rachunek cash-flow pominę ponieważ są one na stabilnych umiarkowanych poziomach.

Edit:30 maja spółka wypłaciła pierwszą dywidendę 44gr/akcję.

Co do techniki, to nowość, do tego mają malutkie obroty. Na wykresie widać jednak próby kupna akcji spółki i konsolidacji, jednak przez brak płynności ciężko coś więcej konkretnego powiedzieć.


Olympic #OEG – Ta spółka zajmująca się kasynami jest świetnym przykładem, że nie da się zadekretować tego aby ludzie przestali uprawiać wątpliwą praktykę hazardu oraz pokazuje jak wiele osób przecenia swoje umiejętności w grach w której losowość jest wysoka. (Giełdy też się to tyczy!)

70% Przychodów spółki generują kraje nadbałtyckie, Polska stanowi 11% ich obrotu, niewiele mniej przychodów generuje macierzysta Estonia. Niestety z powodu genialnego Polskiego prawa nie możemy wejść na stronę spółki, stad trzeba zbierać dane z innych źródeł.

Patrząc na rachunek zysków i strat (RZIS) spółka pokazuje konkretne i dość stabilne przychody i zyski, ze szczytem w trzecim kwartale. Kolejnym ważnym aspektem jest praktycznie brak pozostałych kosztów operacyjnych, finansowych oraz ogólnego zarządu. Stąd marża ze sprzedaży, operacyjna i netto niewiele od siebie odbiegają i są spore 15-18%, ROA 15%

Patrząc na bilans mamy prostą sytuację – aż 74% pasywów stanowi kapitał własny, oznacza to że zobowiązania są znikome.
2/3 aktywów stanowi majątek trwały (kasyna) + aktywa niematerialne, podejrzewam że chodzi tu o skonsolidowane spółki. Zaś 19% z nich stanowi gotówka i sytuacja jest pernamentna co oznacza, że spółka jest nadpłynna finansowo i to pomimo wypłat dywidend i sporych wydatków kapitałowych.

Wskaźnikowo jest w miarę neutralnie c/z 11; c/p 1,6; ev/ebitda 6,8.

AT w przypadku tej spółki sobie odpuszczę, płynności praktycznie tu nie ma, a sama spółka zamula. Jak ktoś chce poczytać więcej o spółce to zapraszam do artykułu Link


Ostatnią opisywaną Estońską spółką jest Silvano Fasion Group #SFG – Spółka produkuje i sprzedaje bieliznę na teren byłego ZSRR pod markami Lauma, Avelina i Milavitsa (głównie sklepy stacjonarne) oraz od niedawna sprzedaje je ze pomocą e-sklepu http://www.hosling.com/ na teren UE. Ogólnie towary z tej marki nie są tak dobre jakościowo ani tak rozreklamowane jak choćby produkty z Polski, jednak patrząc na marże i przychody są one kupowane. Z drugiej strony spółka poprawiając tą płaszczyznę może dużo ugrać w zyskach.

Teraz odpowiem wam na kwestię dlaczego uważam że spółka może być hitem. Otóż moim zdaniem spółka stanowi ciekawe połączenie wysoko marżowej spółki dywidendowej oraz spółki która ma miejsce na spory wzrost przychodów, do tego jest dość mocno przeceniona i w ciekawej sytuacji technicznej. Czego chcieć więcej?

Ostatnie lata płacą bardzo konkretne dywidendy + na parkiecie w Tallinie trwa buyback – pula akcji zostanie zmniejszona o 2,6% + przegłosowano wypłatę 0,15 € dywidendy. (Link)

Jeśli chodzi o bilans – mamy kolejną nadpłynną finansowo spółkę ze znikomym zadłużeniem. Zobowiązania stanowią 17%, gotówka stanowiła 42% bilansu (29% kapitalizacji giełdowej spółki), jedyne co dziwi to fakt pozbywania się aktywów trwałych przez 2 lata zmalały o 50% (pewnie chodzi o fabrykę i sklepy na Białorusi). Ale i tak bilans jest bombowy, a do tego dochodzą bombowe marże: netto 19%, roa 23%, ze sprzedaży 27%, a cykl należności to ledwie 25 dni, zapasów 170dni.

Wskaźnikowo jest też tanio:
C/WK 1,8 C/P 1,2 C/Z 6,4; EV/EBITDA 3

Dobra to w takim razie jakie ryzyka widzę dla spółki? Widzę dwa, z czego jedno jest poważne.
Jak widać spółka jest BAAAARDZO mocno uzależniono od przychodów w Unii Euroazjatyckiej(EAUE), a tamtejsze kraje gnębią problemy hiperinflacja, embarga, problemy gospodarcze więc w 2 lata przychody dramatycznie spadły, co prawda spadły też koszty płac białoruskiej fabryki i najmów, jednak by spółka miała szansę na dalsze wzrosty to musi zwiększyć sprzedaż na teren UE. Chociaż najgorsze jeśli chodzi o problemy w EAUE ma już spółka za sobą i z tego rejonu przychody powinny wzrosnąć.

Druga sprawa – dużo inwestorów instytucjonalnych, zwłaszcza funduszy geograficznych, więc podaż może być mocno zależna od zainteresowania koszykami „emerging markets” i „eastern europe”, bardziej niż wielu innych spółek na GPW.

Silvano jako jedyna ze spółek Estońskich ma akceptowalną płynność, stąd pochylę się nad ich AT.

Kryzys w Rosji zbił ich kurs prawie o 2/3 do 5 zł, po rocznej konsolidacji spółka jednak odbiła i w tej chwili widzimy pierwszą falę wzrostową. Dodatkowo na wykresie tworzy się złoty krzyż 100-200. Pierwszego poważnego oporu spodziewam się na 10zł. Obecne poziomy prawdopodobnie zamienią się w 1-2 kwartalna konsolidację.
Co do StopLossa – dobrym poziomem jest 7,5zł, jeśli ktoś zdecyduje się na kupno to w okolicach 8-8,5zł. Jeśli chodzi o samą spółkę to preferowana jest ona dla długoterminowców.

Polecane książki o tematyce finansowej. Kupując wspierasz portal.